:)
Moikkelismoi!
Oon pitkään käynyt täällä vaan lueskelemassa mutta en oo kirjotellut mitään.
Nyt sitten päätin esittäytyä.
Oon 31v nainen, mieheni 35v.
Miehelläni on ennestään 3 lasta edellisestä liitostaan.
Itsellä takana myös pitkä lapsettomuus exäni kanssa. 4v lasta haluttiin ja yritettiin mutta ei. Ja hoidoissa käytiin ym ym. Oli henkisesti todella rankkaa aikaa se 4v. ' Syy/vika' oli exässäni.
Erosimme (lapsettomuus ei ollut syynä)
ja pari vuotta sen jälkeen tapasin nykyisen mieheni.
Kesällä alettiin puhumaan yhteisestä lapsesta. Minua tietysti jännitti. Kamalasti pelkäsin että jos nyt minussa onkin vikaa enkä saisikaan lasta ja mietin jo miten henkisesti piinaavaa olis käydä läpi taas kaikki ne samat hoidot ym.
Syyskyyn alussa päätimme että ehkäisy jätetään pois..
Ja näin tässä nyt sitten kävi että pe illalla tein elämäni ekan plussan!!!! En ymmärrä, käsitä enkä oikein usko koko asiaa.. Ihan epätodellista!! :)
Viimeiset kaksi viikkoa on tuntunu sille että menkat kyllä alkaa jne. Henkisesti varauduin että menee pitkä aika ennen kun meikä tulee raskaaks jos ollenkaan.
Nyt se sitten tapahtui!! On tää ihan uskomatonta ja epätodellista.
Olen niin kauan tätä halunnut ja toivonut ja nytkö tämä on totta? En uskalla riemuita, pelkään kai että entä jos tulee km tai muuta.
Mulla menee varmaan hetki tajuta että näin on.
Tajusin vajaa viikko sitten että ehkä olenkin raskaana kun ei ollutkaan ihan kaikkia menkkaoireita mitä yleensä. Niitäkin oli mutta myös osa jäi pois. Ei ollutkaan kamalaa valkovuotoa eikä kylkiin koskenut (munasarjoihin).
Oireita tässä viikon aikana ovat olleet: väsymys, vilukohtauksia, nippailut alavatsalla, painontunne alavatsalla ja välillä kainalot tosi kipeinä. Joo ja sit hengästyn ihan pienestä. Sitä mä itseasiassa ihmettelinkin aika suuresti. Ja mun mieliala muuttui. Yleensä menkkojen tullessa oon aika apea ja herkkä. Nyt apeudesta ei ollut tietoakaan.
Herkkyyttä kyllä on havaittavissa.. :)
Mutta näin minä tein elämäni ekan plussan pe iltana ja yritän tätä nyt sulattaa.
Laskeskelin että kesäkuun alkupuolella olis laskettu aika sitten..
Nyt vaan peukut pystyyn kaikille teille muillekin ja itselleni että kaikki menee hyvin!
Tää on tosi tärkeä paikka päästä jakamaan tuntoja ja lukemaan muitten fiiliksiä.
:))))))))
Kommentit (3)
Kiitos Irene:)
Vuorokausi meni ihan ihmetellessä ja sellaisessa epätodellisessa tilassa.
Nyt tänään olen ehkä alkanut pikkuhiljaa ymmärtämään asiaa.
Olen todella onnesta sekaisin.. :)
Oireita ei ole kamalasti. Sitä painontunnetta on alavatsalla ja nippailuja mutta eipä nyt oikein muuta. No rinnat on hieman kosketusarat myös.
Tsemppiä kaikille!!!!! :)
Ensinnäkin: ONNEA!!!! Minulla on vähän sama tilanne kuin sulla, uusi suhde, mutta plussa puuttuu :)
Sitä vain taivastelen, että oireet, mitä kuvasit on just mun tämän päivän tuntemukset! (Laitoin just kesäkuisten pe-su-ketjuun päivän ja kierron kuulumisia...)
Jännitys senkun kasvaa... jospa pääsisin sittenkin sun kanssa samaan junaan.. :)
Onnitellen ja ihmetellen,
Fertiensis
Onnea plussasta ja ihanaa odotusta !!!
Tiedän miltä tuntuu kun pitkän odotuksen jälkeen se plussa paukahtaakin yllättäen :)