Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Sivusto: Suomessa vaihdossa ollut opiskelija yritti värvätä väkeä ISISiin

Vierailija
30.04.2015 |

Fysiikkaa Jyväskylän yliopistossa opiskellut turkkilaismies yritti värvätä Suomessa asuvia muslimeja taistelemaan ISISin riveihin viime syksynä.

Syyslukukauden ajan Jyväskylässä viihtynyt vaihto-opiskelija ei saanut puhuttua ketään ympäri ja lopulta hän poistui kotimaansa kautta Syyriaan taistelemaan islamilaisen valtion puolesta. Asiasta kertooTorikokous.fi-verkkosivusto

Torikokous on käyttänyt lähteenään muun muassa Jyväskylässä asuvia muslimeja, opiskelijasolussa asuneita kämppäkavereita ja miehen Facebook- ja Twitter-profiileja. 

27-vuotiaan turkkilaisen kanssa tekemisissä olleet ihmiset kuvaavat miestä ystävälliseksi ja älykkääksi. Mies oli kiinnostunut ääri-islamista vain hieman ennen tuloaan Suomeen. 

Jyväskylässä miehen fundamentalismi ponnahti pintaan etenkin sosiaalisessa mediassa. Mies jakoi ISIS-aiheista materiaalia runsaasti eteenpäin. Marraskuun puolivälissä mies kertoi Twitterissä, että poliisi kävi hänen luonaan kyselemässä ”tavallisia asioita”.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
30.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

No jos lähtee, niin ei oteta takaisin. Tähän pitäisi saada muutos, minä en halua näitä terroristeja tai muita sekopäitä takaisin maahan jos lähtevät sotimaan ja sekoilemaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi neljä kaksi