Te, joilla on ehkäisyrengas. Normaalia?
Heippa!
Elikkäs, ajattelin tosiaan kysäistä täältä luotettavimmalta taholta :D ennen kuin alan terveyskeskukseen rimputtelemaan. Olen syönyt ehkäisypillereitä aijemmin n. 4 vuotta. Lopetin, tulin raskaaksi.. kokeilin raskauden jälkeen samaisia pillereitä, mutta tekivätkin minusta sekopään.. lopetin ne taas.. NO, kaksi viikkoa sitten, asensin itselleni ensimmäistä kertaa ehkäisyrenkaan. Normaalisti kuukautiset kestää 4-7 päivää mutta nyt sitten olen tässä pari viikkoa vuotanut, välillä vähemmän ja nyt taas hieman runsaammin. Kaitpa tämä siis johtunee vaan tuosta ehkäisyrenkaasta, hormoonit siellä hieman totuttelee?
Onko muilla ollut vastaavaa? Ja kyllä, olen yhteydessä gynelle mikäli tässä alkaa olla huonoa vointia taikka asia alkaa liialti ihmetyttää..
Suuri kiitos jo etukäteen!
-hyysteerikko "pelkään aina sitä pahinta" :D
Kommentit (5)
Lienee yksilöllistä miten keho reagoi. Minulla ollut rengas vuosia, eikä vuotoja sen kummemmin kuin noin 5 päivän kuukautiset. Eikä muitakaan oireita renkaasta.
Kerran oli tuollaista tuhrua monta päivää. En huolestuisi ehkä vielä. Jossain vaiheessa tasaantui ja nyt kuukautiset heikkoina tulevat, kun rengas poissa. Oletteko muuten muut huomanneet ihon epäpuhtauksien lisääntyneen? Mustapäät.
Minä kun vaihdoin pillereistä kokeilumielessä renkaaseen, niin eka kuukausi oli vähän tiputtelua ja "ekat" kuukautiset ei tullut ollenkaan. Seuraava kuukausi oli sitten normaali ja ne kuukautisetkin tuli. En tiedä siitä eteenpäin, koska lopetin renkaan käytön. Ei sopinut alapäähäni, vaikka työnsin apuvälineiden avulla ihan syvälle niin se valui inhottavasti aina alas ja melkein ulos asti seuraavan tunnin aikana.
Mulla ollu rengas vuosia, en muista mitä keho sano kun vaihdoin pillereistä renkaaseen, mutta mulla tekee joka kevät kroppa ton pariviikkoo kestävän vuodon joka loppuu iťtestään ja seuraavat menkat on sitte jo ihan normaalit :)
Selvä juttu, jospa tuota en vielä hätäilis! :) Onhan se pelkkä raskauskin niin iso pompsi noille hormooneille sekä raskauden jälkeinenkin aika.. Kiitos vastauksista, levollisimmin mielin voin nyt olla ja odotella vain mikäli ne sieltä vielä hiipuisi.. rautatbletteja toki voisi käydä ostamassa ja ottaa ruuan päälle tässä, ihan vaikka varmuuden varalta niin ei pääse hemoglobiinit kovin huonoille arvoille. Kiitos!
AP