Mistä te naiset ostatte hyvännäköisiä vaatteita?
Juoksin tänään viisi tuntia kaupoissa, eikä mistään tuntunut löytyvän mitään kivaa vaatetta, ei ale- eikä normaalihintaan. Värit niitä iänikuisia ja niin perussimppelivaatteita, että jo alkaa kyllästyttää.
En etsi mitään hörhelöitä, yksinkertaisen tyylikkäitä vaatteita, jotka sopivat kohta nelikymmpiselle, tyttömäiselle naiselle. Mistä niitä saa Helsingissä - saako mistään kohtuuhinnalla, vai onko pakko suunnistaa bulevardin eteläpuolelle?
Kommentit (38)
Kyllä 4-kymppinen voi olla tyttömäinen! Itse olen 34-vuotias ja tosi tyttömäinen olemukseltani ja tyyliltäni. Miksi kaikkien pitäisikään olla samanlaisia?
Ja Tara Jarmonilta löytyy hyviä (kalliita) vaatteita meikäläisille.
joka tuo vaatteet itse ranskasta. Näyttävää mutta yksinkertaista löytyy kuten myös niitä hörhelöitäkin. Itse inhoan niitä, mutta sieltä löytyy tosiaan kyllä muutakin.
Olen kait tyttömäinen, koska oppilailtanikin meni ihan pasmat sekaisin kun kuulivat ikäni, luulivat minua yli kymmenen vuotta nuoremmaksi. Viisi vuotta sitten bussikuski myi minulle lastenlipun (onkohan se ikäraja hesassa 16 vuotta?) , kun kuljin anorakissa - se muuten piristi ihmeesti päivääni, olin aika huonolla tuulella ennen sitä...
Nyt vuoden valvottuani vauvan kanssa ikääntyminen alkaa näkyä ihan uudella tavalla. Terveisin ap
Merkkituotteita aika kovilla hinnoilla, mutta jokainen ostokseni on ollut todella hyvä. Näin nelikymppisenä sitä arvostaa enemmän laatua kuin määrää.
Muutaman vuoden päästä vanha ja tyhmä! Valitettavasti ei kaikille taideta kauhalla jakaa (no tätähän sä et kyllä ymmärtänyt...).
Mun ehdoton lempimerkki on Esprit, sieltä saan aina juuri omaan tyyliini sopivat vaatteet ja kengät. Kertaakaan en ole joutunut pettymään. Olen pitkä ja hoikka ja pidän ns. tyttömäisistä vaatteista. Mulla on kolme lasta ja näytän varmaan nuoremmalta kuin olen, ja en kertakaikkiaan tunne oloani omaksi ja hyväksi muissa kun tyttömäisissä vaatteissa.
Ja hups vaan, kohta olenkin sitten lähemmäs 40 enkä usko, että makuni on yhtään muuttunut siihen mennessä...
ja jopa Gerry weberilläkin on ihan ok laatuvaatteita
www asos com, www klingel fi, www cyrillus com
Talbots, J. Jill, Ann Taylor. Nämä eivät erityisen tyttömäisiä kyllä ole, mutta etenkin Talbotsin vaatteet on tehty erittäin huolellisesti ja j. jillin tyyli on mukavan rento. Ann Taylorilta en ole tilannut, vain katsellut, joten en ole ihan varma, toimittavatko Suomeen. Anthropologiessa on vähän erikoisempaa.
Lähetyksiin tulee verot ja tulli päälle, mutta dollari on halpa.
kolmen lapsen äippä... olen töissä " virallisemmassa" paikassa, ja tyylini ei mikään supertyttömäinen ole, mutta tyylikkäitä, tämänikäiselle sopivia vaatteita löytyy mielestäni hm:n valikoimista, yksi suosikeistani on Sisley jolla on tosi tyylikkäitä ja klassisia vaatteita. Ja mikä parasta - kohtuuhintaan!
Zaralla, marc o´pololla, Espritillä,tommy hilfigerillä on nuorekkaita, trendikkäitä vaatteita. Tykkään myös yhdistää asialliseen rilsín jakkupukuun vaikka tarjoustalon paitiksen...
Ei niinkään se merkki tee sitä juttua, vaan se, että löydät oman tyylisi. On se vaate siten ostettu mistä tahansa.
Ja mun mielestä on ihan höpöjuttua, että suomesta ei muka löytyisi kivoja vaatteita. Ihan turhaa snobbailua. Ei se tee tyylikästä, että vetää kaikki kuteet kassia myöden kaarina k:ta ja KUVITTELEE olevansa helkutin tyylikäs. Ei kallis vaate välttämättä ole hyvän maun tae.
ensin katso et väri sopii, jos väri ei sovi niin et voi olla hyvännäkoinen
Ja sit pidä huoli et on oikeata kokoa
ja valitse sen tyylinen mikä sopii sinulle.
Minulle sopii sellaiset paidat missä paidankaula on neliomäinen. Hartiat ovat isot joten sellaiset joissa hartiat korostuu ei sovi mulle
ja jalka on iso joten musta tai harmaa tai ruskea kenkä tekee jalan pienemmän näkoiseksi.
Ja ostelen sieltä sun täältä. ehkä pitäisi nyt mennä shoppailemaan. Tääl on aika paljon vinkkejä. Mammana tulee enemmän lapsille kuin itselle osteltua
Suomessa on oikeesti niin PASKAT valikoimat vaatteita, että täältä ei löydä mitään (ei edes sieltä Bulevardin eteläpuolelta ap). Pelkkiä halpis-massaketjuja ym. huonolaatuista ja tyylitöntä roskaa. Suomalaiset ovat syystäkin Euroopan huonoiten pukeutuvin kansa.
Suosittelen tekemään vaatehankinnat ulkomaanreissuilla. Varsinkin aleaikaan voi isoissa kaupungeissa (kuten Lontoo, Berliini, Tukholma) tehdä todellisia löytöjä, joista on iloa pitkään.
Itse saan aina kuulla ihailevia kommentteja pukeutumisestani ja minulta kysytään aina mistä olen hankkinut vaatteeni tai kenkäni. En varmaan koskaan ole voinut sanoa että Suomesta.
Olen 30 v. juristi ja yhden lapsen äiti. Meillä on mieheni kanssa molemmilla todella hyvät tulot, eli onneksi varaa panostaa pukeutumiseen.
t. 33
PS. Tiedän, että osa palstan luuseri-juntti-mammoista otti kirjoituksistani hernarit nenäänsä, mutta ihan sama mulle.
kun se sopii juuri sun tyyliin ja osaat kantaa sen oikein päälläs!
Esprit
Sisters Point
In wear
Tommy Hilfiger
Guess
H&M
Pepe Jeans
Joillekin se on henkkamaukkaa, toisille rilssiä.
parhaat kirpputoreilta..ja HALVALLA, tooosi persoonallista, vähän mielikuvitusta kehiin..ekologisuus kunniaan
Vai tarkottaakohan mummua vaan? Joo, pisti vaan silmään... Jos olis isomummu niin sehän tarkottais et hänen lapsenlapsensa saisi jo lapsia.. Ei muuta, jatkakaa vaatekeskustelua=)
Ja ikää siis 35 vuotta. Kohta tosin suuntaan hm:n äitiysvaateosastolle, en viitti maksaa maltaita jostain ä-vaatteista.
Oletko tutustunut tähän merkkiin?