Onko muita tällaisia perheitä, joissa lapsilla ei ole
kännyköitä tai muuten uusinta elektroniikkavempainta?
Moni tuntuu kummeksuvan kun meillä ei lapsilla ole kännyköitä (lapset 5v. ja 9v.), ei tabletteja, ei uusinta pelikonetta. Löytyy kyllä XBox360 ja sekin joskus vuonna nakki ostettu että pääsevät pelaamaan Lego-pelejä. Meillä vanhemmillakaan ei ole älypuhelimia vaan vanhoilla kapuloilla mennään. Kummallakaan lapsella ei ole myöskään tietokonetta eli käyttävät meidän vanhempien koneita jos on tarvis (yleensä katselevat youtubesta videoita).
Tämä ei siis meillä ole mikään periaatekysymys, meillä ei vain noita mainittuja vehkeitä tarvita. Ostetaan kännykät jos niitä tarvitaan. Toistaiseksi ei ole ollut tarvetta.
Ollaanko me jotenkin kummajaisia vai onko tämä ihan yleistäkin? Ainakin tuntuu siltä, että lähes kaikilta löytyy kaikenlaista elektroniikkaa.
Kommentit (11)
Näin meinaan minäkin tehdä kun lapsia saan. Opetetaan kuinka sitä teknologiaa käytetään kyllä mutta ei hankita sitä niin paljoa että ne lapsuuden oikeat leikit unohtuu
Ap taas
Ei ole toistaiseksi aiheuttanut mitään ihmetystä. 9v. on kyllä alkanut pyydellä älypuhelinta koska siihen saa pelejä. Olen vielä kieltäytynyt koska tietokone ja XBox pitäisi riittää pelaamiseen. Känny on sitten soittamista yms. varten.
Esikoisella on tänään koulussa sellainen päivä, että sai viedä kännyn kouluun jos halusi. Ne, joilla ei ollut, saivat koulusta tabletit lainaksi. Kuulemma melkein kaikilla oli ollut kosketusnäytöllinen puhelin (okei, otanta ei ole kauhean suuri kun luokassa ei oppilaita ole kuin yhdeksän). Ilmeisesti vain omalla muksullani ja yhdellä toisella ei ollut kännykkää.
Herranen aika. 5 ja 9-vuotiaat!?! No ei todellakaan meidän lapsilla ollut eikä ole tuon ikäisillä minkäänlaisia kännyköitä eikä muitakaan laitteita. Minun ulkosuomalaisen näkökulmasta koko kysymys on kummallinen. Ihan tosissasiko kysyt. Ilmaisesti kyllä, sen verran on suomalainen todellisuus kuitenkin tullut tutuksi.
Meillä ekaluokkalaisella oli nokian 20€ luuri ja pleikkari, se vanhin malli. Sitten 2.lk ja 3.lk ilman puhelinta ja pleikkaa mutta oma iPad. Harvoin pelasi. Nyt ostettiin uusi älypuhelin ja pleikka 3. Kuopuksella, eskari, on iPad muttei muuta.
Tollasia perheitä pitäis olla paljon enemmän!
On se kyllä kurjaa kun ei haluaisi lapselleen hankkia älypuhelinta vaan sellaisen peruspuhelimen, jolla pystyy vain soittaan ja tekstaan (muiden vakiotoimintojen lisäksi), mutta taitaa nykypäivänä vain aiheuttaa kiusaamistilanteita tällaiset.. Puhelin on siitä hyvä keksintö lapsilla että tavoittaa kätevästi vanhemmat/muut läheiset, mutta kyllä noi älypuhelimet on aika petollisia. T. 2
Minun mielestäni koululaisella pitää olla puhelin turvallisuuden vuoksi. Pidän älyttömänä ajatusta, että lapsi kulkee ulkona ilman puhelinta.
Teinityttärelläni on kaveri, joka käy meillä aika usein viikonloppuja ja viikonkin lomilla. Puhelin on joo, mutta toimii hyvin huonosti, pääasiassa ei ollenkaan. Puhelin on ostettu 7 luokalla puheelka, että ysillä vasta saa uuden. Näyttö on halki, joten eipä se juuri toimi. Mun jakeluuni ei mene, että teini laitetaan monen tunnin junamatkalle ilman toimivaa puhelinta. Miten ne uskaltaa, kun oikeasti junamatkalla voi sattua vaikka mitä? Olen vakavasti harkinnut, että ostan sille tytölle puhelimen.
[quote author="Vierailija" time="10.04.2015 klo 23:45"]Minun mielestäni koululaisella pitää olla puhelin turvallisuuden vuoksi. Pidän älyttömänä ajatusta, että lapsi kulkee ulkona ilman puhelinta.
Teinityttärelläni on kaveri, joka käy meillä aika usein viikonloppuja ja viikonkin lomilla. Puhelin on joo, mutta toimii hyvin huonosti, pääasiassa ei ollenkaan. Puhelin on ostettu 7 luokalla puheelka, että ysillä vasta saa uuden. Näyttö on halki, joten eipä se juuri toimi. Mun jakeluuni ei mene, että teini laitetaan monen tunnin junamatkalle ilman toimivaa puhelinta. Miten ne uskaltaa, kun oikeasti junamatkalla voi sattua vaikka mitä? Olen vakavasti harkinnut, että ostan sille tytölle puhelimen.
[/quote]
Pidettiinkö sinua kotona vankina kunnes kännykät keksittiin? Järjetöntä vouhotusta, 20 vuotta sitten yhdelläkään lapsella ei ollut kännykkää ja hyvin pärjättiin.
Nykylasten vanhemmat ovat itse niin lumoutuneita älylaitteistaan että keksivät hyvät selitykset miksi lapsikin sellaisen tarvii...Luulen että tämä vauvasta asti älylaitteiden ympäröimänä ollut sukupolvi ei enää ostakaan omille lapsilleen puhelimia, koska tietävät mitä se on kun lapsuus kuluu laitteiden lumoissa.
Ap taas.
Joo, ymmärrän kännykän jos sitä oikeasti tarvitaan. Siis tyyliin pikkukoululainen, joka joutuu olemaan yksin kotona koulupäivän jälkeen jne. Mutta tuttavapiirissä on näitäkin tapauksia, joilla jo 5v. lapsella on oma känny kun kuulemma sitä tarvitaan. Toisessa perheessä 2v. osaa jo sujuvasti käyttää tablettia. Meillä nuorempi ei ole koskaan edes nähnyt moista laitetta.
Itse olen 30v. ja ekan kännyn saanut 15 vuotta sitten. Sega-pelikonsoli meille taisi tulla -94 jos en väärin muista (on muuten vieläkin tallella. Välillä otan esiin ja pelailen :D).
Minulla siis ei ole mitään elektroniikkaa vastaan enkä mitenkään vastusta sitä. Mutta ihmettelen vain kun alle kouluikäisillä on jo kalliita älypuhelimia ja sitten meitä katsotaan kieroon kun ei vain löydy sitä uusinta teknologiaa. No telkkari meillä taitaa olla se uusin. Vanha kuvaputki sanoi sopimuksensa irti joten sijoitettiin sitten vähän enemmän uuteen telkkariin.
Joo tiedän yhden perheen, jonka lapsilla (7v ja 9v) ei ole älypuhelimia yms. Ihan fiksua toisaalta, en aio lapselleni (vauva vielä..) myöskään varmaan moneen, moneen vuoteen hankkia sellaisia. Aiheuttaako tämä ap lastesi kavereilla minkäänlaista ihmetystä? Mietin vain sitten kun tulee oman lapsen/lapsien kanssa ajankohtaiseksi..