Että ärsyttää menkat! Aina tulee sivuvuotoja ja kaikkea ällöä
Mun pitäisi varmaan siirtyä vaippoihin, mutta en ole kahdessakymmenessä vuodessa vielä sitä tajunnut. Menkat on aina olleet runsaat ja takuuvarmasti sotken paikat joka kerta. Ainut hyvä puoli silloin kun lihoin 1o kiloa, oli menkkojen katoaminen puoleksi vuodeksi, mutta nyt ne ovat taas palanneet jokakuukautiseksi kiusaksi.
Kadehdin niukkamenkkaisia naisia, jotka pärjää pikkuhousunsuojilla..
Kommentit (7)
Ap, sympatiani sulle, vaikka mulla ei runsaat olekaan. Yhdet menkat noin 14-vuotiaana on jääneet mieleen (vaikka tuosta on jo 15 vuotta). Se vuoto oli jotain aivan mieletöntä. Olisi pitänyt vain istua vessassa ja antaa valua, siltä tuntui. Voin kuvitella, miten turhauttavaa se on, jos se on sellaista joka kerta. :(
Minulla on myös pari päivää vuoto tosi runsasta, mutta pärjään nekin päivät isoimpien tamponien + runsaan vuodon siteen avulla. Tamponeista tulee säännöllisesti läpi muttei niin paljoa että ei se side riittäisi.
Muut päivät vuotopäivistä käytän kuukuppia, mutta runsaimpina päivinä en siitä tykkää. Ensinnäkin se tyhjennys on tosi sotkuista kun kuppi on täynnä vuotoa ja sitä valuu vaihtaessakin käsille. Lisäksi kun kuppi täyttyy, se pettää usein yllättäen niin että verta pulpahtaa suuri määrä kerralla tai koko kuppi jopa "tippuu", ja silloin ei välttämättä sidekään riitä pitämään vuotoa. Tamponin kanssa vuoto valuu hiljakseen narua pitkin sitten kun tamponin imukyky loppuu, ja side riittää suojaamaan tuollaisen ylivuodon varmasti.
Käytä tarpeeksi imukykyistä tamponia.
Oli karmeat menkat itsellänikin juuri: ekana päivänä pientä tuhrua ja tokana meni 12! super- Tampaxia!
Älä nyt vaan sano että käytät (pelkkää) sidettä.
Eikö tuollainen vuoto jo vaikuta hemoglobiiniin?
Traneksaamihappo!