Tässä todiste, että lääkärit ovat lääketeollisuuden talutusnuorassa.
http://www.mol.fi/tyopaikat/tyopaikkatiedotus/haku/8491419_fi.htm
Provisiopalkka kirjoitettujen reseptien mukaan. Ja yhteiskunta maksaa Kela-korvauksien muodossa tukea lääkefirmoille satoja miljoonia euroja.
Kommentit (5)
Nimenomaan päihdehoitoon palkka provisiona määrättyjen lääkkeitten mukaan? Jotenkin tuli mieleen se pukki ja kaalimaa.
Tuskinpa tuohon kukaan itseään kunnioittava lääkäri lähtee. Työtä ei tehdä provikkapalkalla varsinkaan päihdehuollossa.
[quote author="Vierailija" time="17.09.2014 klo 06:55"]
Tuskinpa tuohon kukaan itseään kunnioittava lääkäri lähtee. Työtä ei tehdä provikkapalkalla varsinkaan päihdehuollossa.
[/quote]
Aa, mutta tuohan on sellaisille lääkäreille jotka kaipaavat "lisätöitä ja -ansioita". Lääkärithän ovat tunnettuja työn ja palkan puutteesta, joten kyllä varmasti puhelinpäivystäjäksi provikkapalkalla lähtevät.
Jos jotain lääkärin virkaa/toimea/työpaikkaa ilmoitetaan Mollissa, tietää, ettei siihen todellakaan ole saatu ketään hakijaa useista yrityksistä huolimatta. Eli ei ole varmaan mikään ykköspesti kenellekään.
Eipä kyllä kovin luotettavalta tuo firmakaan, jonka leivissä on ilmeisesti tällä hetkellä yksi lääkäri, vaikuta, että en nyt heidän työpaikkailmoituksensa vuoksi parjaisi lääkäreitä