Kaveriporukassa aina se eka
Harmittaa nyt niin paljon, että pakko tehdä tällainen anonyymi purkautuminen... Josta joku ehkä minut tunnistaakin.
Minulla on kaveriporukka, joka koostuu mieheni nuoruusvuosien ystävien puolisoista. Muutin melko nuorena mieheni perässä toiselle puolelle Suomea ja muuton jälkeiset vuodet vietin tiiviisti tuossa porukassa ja pidin heitä siinä vaiheessa myös omina ystävinäni.
Menimme mieheni kanssa ensimäisinä naimisiin, tuosta porukasta ja heidät kaikki oli tietenkin kutsuttu häihimme. Lapsuudenystäväni järjesti polttarini ja oli kutsunut myös nämä naiset, mutta kukaan heistä ei halunnut osallistua. Häihin he tulivat.
Vuosien mittaan myös muut pariskunnat avioituivat ja minut kutsuttiin polttareihin. Osallistuin ja tietenkin annoin oman osani myös kuluihin.
Häiden jälkeen meille syntyi myös ensimmäinen esikoinen. Vauvakutsuja ei kukaan ehdottanutkaan, enkä niitä itse itselleni piitannut järjestää.
Esikoiset syntyivät myös muille ja vauvakutsut järjestettiin. Osallistuin ja vein lahjat.
Meille syntyi toinen ja kolmas... Kieltämättä vähän odottelin, että kun porukassa on baby showereiden makuun päästy, niin ehkä minullekin nyt huomataan järjestää..? No ei. Tässä vaiheessa pahoitin mieltäni jo sen verran, että tein sellaisen rajavedon, että osallistuin jokaisen perheen kohdalla esikoisen vauvakutsuille, mutta en enää myöhemmin syntyneiden.
Elämä eteni ja kuinka ollakaan myös suru kohtasi meitä ensimmäisenä. Äitini kuoli noin vuosi sitten. Eipä juuri yllättänyt, ettei kukaan näistä pariskunnista lähestynyt minua kortilla, tekstiviestillä, saati lähettänyt hautajaistilaisuuteen adressia. Facebookissa taisin saada lyhyen "osanotto" kommentin.
Mutta tietenkin, nyt kun tähän kaveripiiriin kuuluvan rouvan isä nukkui pois, sain sähköpostiini juuri tilinumeron, jonka kautta voimme osallistua yhteiseen adressiin ja kukkalaitteeseen.
Nyt täytyy jo todeta, että kyllä minä niin mieleni pahoitin ja voin kai tästä eteenpäin päätttää, että en kuulu oikeasti tähän "kaveri"porukkaan.
Kommentit (8)
Sain tämän itsellenikin hahmotettua vasta kunnolla, kun luin oman tarinani. Huomaan, ettei otsikko ja teksti vastaa toisiaan lainkaan. Olen vain lohduttanut itseäni vuosien aikana sillä, ettei "kaverit" huomanneet osallistua/ muistaa/ huomioida koska heillä ei itsellään ollut vielä lapsia jne. Nyt tajuan ettei se siitä ollut kiinni.
ap
Vittu mitä ihmisiä.. en olisi kaveri enää tuollaisille.
No voi herran duudelis...miten selviät tästä kohdanneesta katastrofista?
[quote author="Vierailija" time="23.09.2014 klo 21:33"]
No voi herran duudelis...miten selviät tästä kohdanneesta katastrofista?
[/quote]
Kiitos kysymästä, luulisin että selviän siitä kyllä. Olen selvinnyt suuremmistakin vastoinkäymisistä.
ap
Ikavalta kuulostaa tosiaan. Olet ehka kuitenkin onnekas ettet ole moiseen 'piiri pieni pyorii' porukkaan joutunut.
Minulla on vähän sama tilanne miehen kaveriporukan kanssa, en tule koskaan kuulumaan joukkoon, kun en siihen alunperin kuulunut. Mutta onneksi minulla on muitakin kavereita, tuntuu vain tuossa porukassa aina niin ulkopuoliselta, ja harmittaa, kun miehelleni tuo porukka on niin tärkeä.
Oon jo nelikymppinen, ja silti mulla ei meinaa mennä jakeluun, ettei tuollaiseen porukkaan pääse tunkemalla sisälle. Tai ettei kavereita saa väkisin.
Itse sanon toimintaani aktiivisuudeksi. Mutta kun se ei tuota toivottua tulosta, niin jälkikäteen se tuntuu siltä että yritin tunkea seuraan väkisin.
Paskasakkia ovat. Älä ole tekemisissä kusipäiden kanssa.