MIKSI Naistenklinikkaa monesti mollataan synnytyssairaalana??
Kommentit (7)
ja kaikki eivät sinne pääse synnyttämään!
Miksi kauniita naisia aina morkataan, miksi julkiksia morkataan, miksi rikkaita morkataan miksi miksi.....
Se on av-suola! Tavis-mammat nostaa ihteensä muiden yläpuolelle. SIKSI!
mutta olen itsekin liittynyt Naistenklinikan mollaajien joukkoon omien kokemusten perusteella. Niin töykeää ja osaksi jopa ilkeää kohtelua en olisi voinut kuvitella missään saavani. Mutta ehkäpä muut synnytyssairaalat eivät ole sen kummempia, ehkä tuollainen on tapa kohdella synnyttäneitä äitejä joka paikassa, tiedä häntä.
...on hyvä paikka synnyttää, Naistenklinikasta en tiedä, mutta se olis seuraava vaihtoehto.
Pidän vähän henkilökohtaisemmasta otteesta.
Ruoka siellä oli kyllä hyvää.
Lapsen henkiin jäämisestä ei ollut tietoa. Mä en IKINÄ synnyttäisi missään muualla. Lähellä on tämän maan paras lasten sairaala, jossa on suomen parhaat asiantuntijat. Makasin kaksi viikkoa 42-osastolla kaikkien muiden riskiraskauksien kanssa. Yksi odotti, että lapsi pääsee suoraan sydänleikkaukseen, oli raskausmyrkytyksiä, vaiketa kaksoisraskauksia, syöpää, sokeritautisia yms.
Lähellä on lastenklinikan huippukirurgit, neurot, kokeneimmat hoitajat! Onneksi kyseessä oli ns. " väärä hälytys" ... Lapsi oli keskonen ja vähän pieni, sekä jumissa mun kohdussa epämuodostuneen kohdun takia.
Kivaa se ei ollut koko reissu kummallekaan, mutta nyt tyttö on 4-vuotta ja terve kuin pukki!
Kaikki lapset eivät tule terveinä, ja minua lohdutti se, että hätätapauksessa huipputiimi saadaan paikalle alta aikayksikön.
En tiedä mollaamisen syitä, ehkä tietty " kyynistyminen" normaaliraskauksien suhteen on näkyvissä Naistenklinikalla.
Itselläni kuitenkin kasin kaltaisia kokemuksia. Sinne kun kerätään kaikki ongelmatapaukset, niin taatusti tietää, että siellä osataan reagoida oikealla tavalla oikeisiin ongelmiin. Kiitollinen olen vieläkin siitä huolellisuudesta, jolla meidän poikaa viimeiset viikot seurattiin 2-3 viikossa. Mulle nää raskaudet eivät tunnu olevan mitenkään helppoja, joten oikein mielelläni olen tänäänkin menossa sinne tarkastukseen.
Meillä kolme polvea on jo syntynyt Naistenklinikalla ja ongelmitta ei olla vältytty. Yksi sun toinen vauva on joutunut Lastenklinikalle jatkotutkimuksiin ja hoitoon, kaikki eivät siitäkään huolimatta selvinneet, mutta silti minun puolesta minun kohteleleminen (en kaipaa siis henkilökohtaista kädestäpitämistä) on ihan toisarvoista verrattuna siihen, että luotan lääkäreihin sekä naistenklinikan että lastenklinikan puolella. Muissa sairaaloissa tuskin olis esim. sydänultrassa käyminen käynyt yhtä kätevästi.
muihin sairaaloihin mm. tilojensa, ja henkilökunnan(?) vuoksi... Vaikea käsittää, huippusairaala.