Halaako sellaisessa perheessä lapsetkaan toisiaan jos vanhemmat ei
koskaan halaa lapsia? Osaako lapset osoittaa välittämistään toiselle jos hänestä ei itsestään välitetä?
Kommentit (10)
Halaaminenko on välittämisen merkki?!
Ei halata. Kavereita olen oppinut halaamaan. Mutta fyysinen läheisyys muiden kuin miehen kanssa on kiusallista. Olen oppinut fyysisen läheisyyden vasta rakkaussuhteissa, joten kosketus muiden kanssa tuntuu edelleen jotenkin epäsopivalta :/
En muista ikinä lapsena halanneeni veljeäni, enkä ketään muutakaan. Vanhemmat ei halailleet meitä, eikä kyllä koskeneet muutenkaan. Tai no, sen muistan kun kevätjuhlissa sai halata opettajaa hakiessaan todistuksen. Aika surullista, että halaus on ollut niin harvinainen, että sen tosiaan noin muistaa...
"Olen oppinut fyysisen läheisyyden vasta rakkaussuhteissa, joten kosketus muiden kanssa tuntuu edelleen jotenkin epäsopivalta :/"
Sama mulla, ekat koskemiskokemukset oli ekan poikakaverin kanssa. Sittemmin aikuisiällä olen opetellut halaamaan ystäviä, eikä se enää tunnu onneksi vaikealta. Aluksi myös hierojalla käyminen oli mulle tooooodella epämiellyttävää, ja vei vuosia etten miettinyt ällöttääkö se hierojaa. Vieläkään en käy kampaajalla tai kosmetologilla tms, koska en pääse yli ajatuksesta että vieraaseen=minuun koskeminen on heistä inhottavaa.
Ei meidän tyttö pistä pahakseen että tätinsä ja serkkunsa tulee iholle. Enkä minäkään kiellä lasta tulemasta lähelle, mutta aloite on hänellä. Pienempänähän sitä otettiin syliin vähän väliä kun nostettiin autoon, syöttötuoliin, vaihdettiin vaippaa, pestiin hampaita.... nyt tuo tekee tuollaiset jutut itse ja arjessa koskettaminen jää vähemmälle.
[quote author="Vierailija" time="15.09.2014 klo 11:18"]
Halaaminenko on välittämisen merkki?!
[/quote]
Ei, vaan vapaus fyysiseen koskemattomuuteen ja tilan antaminen sen persoonallisuuden ja erilaisuuden kunnioittaminen, tunteisiin vastaaminen jne.
Väitän, että suomalaisilla olisi paljon parempi olla, jos jostain lapsuudesta ei päähän iskostettaisi sitä, että normaali halaaminen ja koskettaminen on jotenkin likaista, pahaa ja syntistä. Kyllä oikeasti jotain pitää olla 'pielessä', jos kokee kampaajalla käynnin ällöttävänä asiana sen vuoksi, että kampaaja joutuu koskettamaan hiuksia ja päänahkaa. Samasta syystä varmaan padotaan tunteetkin syvälle sisälle, eikä osata lohduttaa, kun ei pystytä edes koskettamaan, vaikka toinen miten itkisi vieressä.
Lapsuudenkodissani ei halailtu, eikä kyllä muutenkaan näytetty tunteita. Omille lapsilleni koitan olla erilainen, halata ja antaa näyttää tunteita. Oma äitini oli tunnekylmä ja raivostui todella herkästi pienistäkin asioista. Olen huomannut itsessäni taipumusta samanlaiseen käytökseen ja teen kovasti töitä itseni kanssa, etten olisi samanlainen hirviö omille lapsilleni, mitä hän oli meille.
[quote author="Vierailija" time="15.09.2014 klo 11:34"]
Väitän, että suomalaisilla olisi paljon parempi olla, jos jostain lapsuudesta ei päähän iskostettaisi sitä, että normaali halaaminen ja koskettaminen on jotenkin likaista, pahaa ja syntistä. Kyllä oikeasti jotain pitää olla 'pielessä', jos kokee kampaajalla käynnin ällöttävänä asiana sen vuoksi, että kampaaja joutuu koskettamaan hiuksia ja päänahkaa.
[/quote]
No niinpä. Jos lapsi huomaa että häntä kosketaan vain pakon edessä, hän oppii ajattelemaan ettei hänen koskemisensa ole hyvä asia = se on negatiivista = lapsessa on jotain ällöttävää. Kuten juuri esim. tuo kutosen kirjoittaja tekee - hyvin surullista, ettei lasta kosketa muuten kuin silloin, kun se on hoitamisen kannalta välttämätöntä. Sillä tavalla tulee meitä läheisyysvammaisia aikuisia. Tuollaisesta jää ikuinen jälki, ja lapsi sen kyllä huomaa.
Minäkin muistan kuinka pahalta tuntui, kun äiti ei koskenut muuten kuin leikatessaan tukkaa - ja silloinkin vain kun itse pyysin, ja teki sen vielä mahdollisimman nopeasti. Kyllä kaikesta tuollaisesta huomaa, että vanhempi ei halua koskea lapseen, ja se tuntuu lapsesta todella pahalta. Ja sen sisäistää omaksi ällötyksekseen.
T. 5, se joka vieläkään ei halua käydä kampaajalla, koska kokee että koskeminen ällöttää kampaajaa.
Kutonen lisää... että tuleehan sitä kutiteltua yms leikkiä ja haavat puhalleltua... ettei kaikki ole pelkkää hoitamista ja tukan letittämistä. Mutta en osaa halata halaamisen vuoksi ja inhoan itse kavereiden/sukulaisten halailua.
up