DEMAREILLE (31,3%) MURSKAVOITTO Ruotsissa!
Demarit ovat murskavoitollaan - 31,3% äänistä - Ruotsin ylivoimaisesti suurin puolue!
Hallitusvaltaan nousevat demareiden, vasemmistopuolueen ja ympäristöpuolueen muodostama punavihreä liittouma.
Demareiden puheenjohtaja ja tuleva pääministeri Stefan Löfven:
"Ruotsin kansa vaati muutosta!"
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288738000591.html
Milloin kansa Suomessa äänestää Kokoomuksen helvettiin tuhoamasta Suomen hyvinvoinnin ja talouden?
Demareiden johtaman Paavo Lipposen II-hallituksen lopettaessa vuonna 2003 oli Suomen budjetti YLIjäämäinen, eikä velkaa tarvinnut ottaa lainkaan!
Demarihallituksen jälkeen valtaan tuli porvarihallitus, joka tuhosi Suomen talouden alentamalla ensi töikseen rikkaiden ja suuryritysten verotusta 7 miljardilla. Sen jälkeen on joka ikinen vuosi täytynyt ottaa velkaa tuo 7 miljardia euroa!
Ja sama peli jatkuu vuosi toisensa jälkeen Kokoomuksen pitäessä valtaa. Suomen talous on porvareiden johdolla romahdutettu täysin 11 vuodessa!
Milloin Suomen kansa vaatii muutosta ja lopettaa Suomen tuhoajan eli Kokoomuksen äänestämisen?
Vai olemmeko tyhmempiä kuin ruotsalaiset, jotka saivat tarpeekseen porvarivallasta jo 8 vuodessa?
Kommentit (69)
[quote author="Vierailija" time="15.09.2014 klo 19:13"]
[quote author="Vierailija" time="15.09.2014 klo 18:38"]
[quote author="Vierailija" time="15.09.2014 klo 18:22"]
[quote author="Vierailija" time="15.09.2014 klo 12:30"]
[quote author="Vierailija" time="15.09.2014 klo 10:34"]
Suomen julkinen sektori on Euroopan suurin ja julkisen palkkaus on noussut paljon kovempaa tahtia kuin yksityisen. Se näkyy meillä suhteettoman korkeina veroina ja kilpailukyvyn laskuna.[/quote]
Tanskan ja Ranskan julkinen sektori on suurempi kuin Suomen, Ruotsin ja Belgian lähes samaa tasoa. Ruotsissa ja Tanskassa on kireämpi verotus kuin Suomessa.
[/quote]
Juuri näin.
Tämä Kokoomuksen retoriikka ei kestä lähempää tarkastelua.
Suomessa ei ole Euroopan suurin julkinen sektori. Monessa muussa maassa on ihan samanlainen.
Eikä verotuksemmekaan ole Euroopan kirein, vaikka nämä ahneet ja itsekkäät kokoomuslaiset mitä valehtelisivat.
Sen sijaan meillä on tehokas julkinen sektori, esimerkiksi verovaroilla maksetut koulutus ja terveydenhuolto ovat maailman huippuluokkaa!
Koulujärjestelmämme on maailman parhaimmistoa ja sen panos-tuotos-suhde on maailman paras!
Samoin terveydenhuoltomme kustannukset ovat kansainvälisessä vertailussa hyvin matalat. Kiitos matalien palkkojen. Silti tällä matalalla kustannustasolla saamme maailman parasta terveydenhuoltoa KOKO kansalle!
Kokoomuksen retoriikka on täyttä puuta heinää!
[/quote]
Niinpä niin. Ja kilpailukykymme on EU:n paras juuri hyvin toimivan julkisen sektorin takia!
Toisin kuin kokkarit luulevat, niin kilpailukykymme ei parane palveluja romuttamalla ja rikkaiden veroja laskemalla. Tällaisia väitteitä voi esittää vain puhtaat idiootit.
Tasa-arvoiset palvelut kaikille ovat kansakunnalle kilpailuvaltti.
Eikä rikkaiden verotuksen alentaminen kiihdytä talouskasvua lainkaan. Talouskasvua kiihdyttää pieni- ja keskituloisten verojen alentaminen, sillä heillä kaikki lisäraha menee suoraan kulutukseen.
Kokoomukselle ei kuitenkaan rikkaiden verojen kiristäminen ja pieni- ja keskituloisten verojen alentaminen käy lainkaan, vaikka sen luoma talouskasvu hyödyttäisi koko kansaa, myös rikkaita!
Kokoomuslaiset ovatkin täysiä ahneita fakki-idiootteja, jotka tuhoavat tämän maan!
[/quote]
Ei niissä pienituloisten veroissa vaan enää ole mitään alennettavaa, ne ovat kansainvälisestikin jo alinta tasoa. Tiedän tämän myös omakohtaisesti; maksan pienituloisena tuloveroja pari kymppiä kuukaudessa, enkä alvia juurikaan enempää, koska en kuluta paljoakaan.
Nuo kilpailukyky-vertailut ja -raportit ovat myös yhtä tyhjän kanssa, läheistä sukua transparency-mittauksille. Joo ei puhtoisessa Suomessa ole ollenkaan korruptiota, ei ollenkaan... :)
[/quote]
Kuka on puhunut pelkistä pienituloisten veronkevennyksistä?
Onko sinulla vaikeuksia luetunymmärtämisessä?
Tässä ketjussa on viestikaupalla puhuttu pienituloisten ja SUUREN KESKILUOKAN veronkevennyksistä. Ja rikkaiden ja suuryritysten verojen nostamisesta vuoden 2003 tasolle.
Tällä toimenpiteellä olisi välitön vaikutus talouskasvuun, koska pieni- ja KESKItuloisten saamat veronkevennykset menevät välittämästi kulutukseen ja kulutuskysynnän kasvu luo työpaikkoja Suomeen!
Kokoomuksen ajama rikkaiden veroale ei hyödytä Suomea yhtään mitenkään. Se, että jollain on 10 miljoonaa enemmän veroparatiisissa ei kasvata Suomen kansantaloutta millään lailla!
Samaa ihmettelen minäkin... Suomalaiset äänestävät pintaliitoporukkaa. Pääasia on, että leegot näkyvät nauraessa, vaikka rikkaat rikastuvat, köyhät köyhtyvät ja palvelut rapautuvat olemattomiin. Sairasta.
Demareiden nousu on uusi tredi. Ensi keväänä Suomi ja Britannia.
Jaahas. :D Onneksi ei tullut kirjoitettua mitään noloa.
Hyvät naiset, tässä on kyse siitä että velkaa on otettu liikaa kaikkialla - ei sitä joku tietty hallitusmuoto voi pelastaa.
Vasemmistolainen ratkaisu talousongelmiin: kaikkien mahdollisten verojen tuntuva korotus, perustetaan uusia virkoja ja lisää byrokratiaa, kasvatetaan tulonsiirtoja, lisää pakolaisia ja kehitysapua.
Porvarien talouspolitiikka eli rikkaiden verojen tuntuva alentaminen ja köyhien kurjistaminen on saanut talouden katastrofitilaan!
Rikkaiden verojen alentaminen ei hyödytä kansantaloutta mitenkään! Ne veronalennukset menevät suoraan rikkaiden pankkitileille ja veroparatiiseihin. Eivät kulutukseen.
Sen sijaan, jos rikkaiden verotaso nostettaisiin vuoden 2003 tasolle ja pieni- ja keskituloisten veroastetta alennettaisiin, piristäisi se kansantaloutta tuntuvasti.
Pieni- ja keskituloisten verojen alentaminen tarkoittaisi sitä, että heidän ostovoimansa kasvaisi. Ne veronalennukset menisivät suoraan kulutukseen eli loisivat työpaikkoja Suomeen!
Mutta eihän tällainen sovi Kokoomukselle. Heidän tavoitteensa on rikkaiden verojen alentaminen, joka tarkoittaa lisää velanottoa valtiolle, palveluiden alasajoa, huonontuvaa ostovoimaa, kansantalouden taantumaa ja lisää työttömiä!
Ensi vuoden vaalit ovat todellakin linjavaalit. Haluammeko jatkaa kurjistuvalla tiellä vai lisäämmekö tavallisen kansan ostovoimaa ja pistämme Suomen talouden kasvuun.
Kokoomuksen rikkaat rikkaammiksi ja köyhät köyhemmiksi -politiikka on kurjistumisen ja hyvinvointi-Suomen alasajon tie!
[quote author="Vierailija" time="15.09.2014 klo 03:05"]
Hyvät naiset, tässä on kyse siitä että velkaa on otettu liikaa kaikkialla - ei sitä joku tietty hallitusmuoto voi pelastaa.
[/quote]
Kenelle maapallo on ne rahat velkaa? Ufoilleko?
[quote author="Vierailija" time="15.09.2014 klo 03:32"]Porvarien talouspolitiikka eli rikkaiden verojen tuntuva alentaminen ja köyhien kurjistaminen on saanut talouden katastrofitilaan!
Rikkaiden verojen alentaminen ei hyödytä kansantaloutta mitenkään! Ne veronalennukset menevät suoraan rikkaiden pankkitileille ja veroparatiiseihin. Eivät kulutukseen.
Sen sijaan, jos rikkaiden verotaso nostettaisiin vuoden 2003 tasolle ja pieni- ja keskituloisten veroastetta alennettaisiin, piristäisi se kansantaloutta tuntuvasti.
Pieni- ja keskituloisten verojen alentaminen tarkoittaisi sitä, että heidän ostovoimansa kasvaisi. Ne veronalennukset menisivät suoraan kulutukseen eli loisivat työpaikkoja Suomeen!
Mutta eihän tällainen sovi Kokoomukselle. Heidän tavoitteensa on rikkaiden verojen alentaminen, joka tarkoittaa lisää velanottoa valtiolle, palveluiden alasajoa, huonontuvaa ostovoimaa, kansantalouden taantumaa ja lisää työttömiä!
Ensi vuoden vaalit ovat todellakin linjavaalit. Haluammeko jatkaa kurjistuvalla tiellä vai lisäämmekö tavallisen kansan ostovoimaa ja pistämme Suomen talouden kasvuun.
Kokoomuksen rikkaat rikkaammiksi ja köyhät köyhemmiksi -politiikka on kurjistumisen ja hyvinvointi-Suomen alasajon tie!
[/quote]
Puhut höpöhöpöjä populisti. Suomessa on niin vähän rikkaita, että vaikka heille pätkäistäisiin verot 100% ei se kasvattaisi verokertymää merkittävästi. Sen sijaan rikas voi aina äänestää jaloillaan ja muuttaa ulkomaille, jolloin verokertymä luonnollisesti pienenee.
Niinhän ne monet, vain omasta navastaan kiinnostuneet rikkaat tekevät joka tapauksessa, vaikka verotus olisi matalaakin. Ei taida Suomen kansantalous paljoa mikahäkkisten ja muiden kansallissankareiden olemassaolosta hyötyä.
[quote author="Vierailija" time="15.09.2014 klo 03:37"]
[quote author="Vierailija" time="15.09.2014 klo 03:32"]Porvarien talouspolitiikka eli rikkaiden verojen tuntuva alentaminen ja köyhien kurjistaminen on saanut talouden katastrofitilaan! Rikkaiden verojen alentaminen ei hyödytä kansantaloutta mitenkään! Ne veronalennukset menevät suoraan rikkaiden pankkitileille ja veroparatiiseihin. Eivät kulutukseen. Sen sijaan, jos rikkaiden verotaso nostettaisiin vuoden 2003 tasolle ja pieni- ja keskituloisten veroastetta alennettaisiin, piristäisi se kansantaloutta tuntuvasti. Pieni- ja keskituloisten verojen alentaminen tarkoittaisi sitä, että heidän ostovoimansa kasvaisi. Ne veronalennukset menisivät suoraan kulutukseen eli loisivat työpaikkoja Suomeen! Mutta eihän tällainen sovi Kokoomukselle. Heidän tavoitteensa on rikkaiden verojen alentaminen, joka tarkoittaa lisää velanottoa valtiolle, palveluiden alasajoa, huonontuvaa ostovoimaa, kansantalouden taantumaa ja lisää työttömiä! Ensi vuoden vaalit ovat todellakin linjavaalit. Haluammeko jatkaa kurjistuvalla tiellä vai lisäämmekö tavallisen kansan ostovoimaa ja pistämme Suomen talouden kasvuun. Kokoomuksen rikkaat rikkaammiksi ja köyhät köyhemmiksi -politiikka on kurjistumisen ja hyvinvointi-Suomen alasajon tie! [/quote] Puhut höpöhöpöjä populisti. Suomessa on niin vähän rikkaita, että vaikka heille pätkäistäisiin verot 100% ei se kasvattaisi verokertymää merkittävästi. Sen sijaan rikas voi aina äänestää jaloillaan ja muuttaa ulkomaille, jolloin verokertymä luonnollisesti pienenee.
[/quote]
Älä, asioihin perehtymätön hölmöläinen, jauha huuhaata.
Ota mieluummin asioista selvää.
Porvarit ALENSIVAT kaikkien suurituloisimpien ja suuryritysten veroja 7 MILJARDILLA tultuaan valtaan Lipposen hallituksen jälkeen.
Se on juuri se summa, joka siitä lähtien on jouduttu VUOSITTAIN ottamaan velkaa, koska budjettiin syntyi 7 miljardin ALIjäämä tämän puhtaasti ideologisen, rikkaille suunnatun veronalennuksen jälkeen!
Suomen vuotuinen budjettivaje saataisiin katettua, eikä lisävelkaa tarvitsisi enää ottaa lainkaan, jos palaisimme vuoden 2003 verotasolle kaikkein suurituloisimpien ja suuryritysten kohdalla!
[quote author="Vierailija" time="15.09.2014 klo 03:48"][quote author="Vierailija" time="15.09.2014 klo 03:37"]
[quote author="Vierailija" time="15.09.2014 klo 03:32"]Porvarien talouspolitiikka eli rikkaiden verojen tuntuva alentaminen ja köyhien kurjistaminen on saanut talouden katastrofitilaan! Rikkaiden verojen alentaminen ei hyödytä kansantaloutta mitenkään! Ne veronalennukset menevät suoraan rikkaiden pankkitileille ja veroparatiiseihin. Eivät kulutukseen. Sen sijaan, jos rikkaiden verotaso nostettaisiin vuoden 2003 tasolle ja pieni- ja keskituloisten veroastetta alennettaisiin, piristäisi se kansantaloutta tuntuvasti. Pieni- ja keskituloisten verojen alentaminen tarkoittaisi sitä, että heidän ostovoimansa kasvaisi. Ne veronalennukset menisivät suoraan kulutukseen eli loisivat työpaikkoja Suomeen! Mutta eihän tällainen sovi Kokoomukselle. Heidän tavoitteensa on rikkaiden verojen alentaminen, joka tarkoittaa lisää velanottoa valtiolle, palveluiden alasajoa, huonontuvaa ostovoimaa, kansantalouden taantumaa ja lisää työttömiä! Ensi vuoden vaalit ovat todellakin linjavaalit. Haluammeko jatkaa kurjistuvalla tiellä vai lisäämmekö tavallisen kansan ostovoimaa ja pistämme Suomen talouden kasvuun. Kokoomuksen rikkaat rikkaammiksi ja köyhät köyhemmiksi -politiikka on kurjistumisen ja hyvinvointi-Suomen alasajon tie! [/quote] Puhut höpöhöpöjä populisti. Suomessa on niin vähän rikkaita, että vaikka heille pätkäistäisiin verot 100% ei se kasvattaisi verokertymää merkittävästi. Sen sijaan rikas voi aina äänestää jaloillaan ja muuttaa ulkomaille, jolloin verokertymä luonnollisesti pienenee.
[/quote]
Älä, asioihin perehtymätön hölmöläinen, jauha huuhaata.
Ota mieluummin asioista selvää.
Porvarit ALENSIVAT kaikkien suurituloisimpien ja suuryritysten veroja 7 MILJARDILLA tultuaan valtaan Lipposen hallituksen jälkeen.
Se on juuri se summa, joka siitä lähtien on jouduttu VUOSITTAIN ottamaan velkaa, koska budjettiin syntyi 7 miljardin ALIjäämä tämän puhtaasti ideologisen, rikkaille suunnatun veronalennuksen jälkeen!
Suomen vuotuinen budjettivaje saataisiin katettua, eikä lisävelkaa tarvitsisi enää ottaa lainkaan, jos palaisimme vuoden 2003 verotasolle kaikkein suurituloisimpien ja suuryritysten kohdalla!
[/quote]
Oletko pölhövassari lainkaan seurannut viimeaikojen talousuutisia? Yritykset siirtävät toimintaansa pois Suomesta ja työpaikat katoavat. Verojen nosto vain kiihdyttäisi tätä prosessia.
[quote author="Vierailija" time="15.09.2014 klo 03:48"]
[quote author="Vierailija" time="15.09.2014 klo 03:37"]
[quote author="Vierailija" time="15.09.2014 klo 03:32"]Porvarien talouspolitiikka eli rikkaiden verojen tuntuva alentaminen ja köyhien kurjistaminen on saanut talouden katastrofitilaan! Rikkaiden verojen alentaminen ei hyödytä kansantaloutta mitenkään! Ne veronalennukset menevät suoraan rikkaiden pankkitileille ja veroparatiiseihin. Eivät kulutukseen. Sen sijaan, jos rikkaiden verotaso nostettaisiin vuoden 2003 tasolle ja pieni- ja keskituloisten veroastetta alennettaisiin, piristäisi se kansantaloutta tuntuvasti. Pieni- ja keskituloisten verojen alentaminen tarkoittaisi sitä, että heidän ostovoimansa kasvaisi. Ne veronalennukset menisivät suoraan kulutukseen eli loisivat työpaikkoja Suomeen! Mutta eihän tällainen sovi Kokoomukselle. Heidän tavoitteensa on rikkaiden verojen alentaminen, joka tarkoittaa lisää velanottoa valtiolle, palveluiden alasajoa, huonontuvaa ostovoimaa, kansantalouden taantumaa ja lisää työttömiä! Ensi vuoden vaalit ovat todellakin linjavaalit. Haluammeko jatkaa kurjistuvalla tiellä vai lisäämmekö tavallisen kansan ostovoimaa ja pistämme Suomen talouden kasvuun. Kokoomuksen rikkaat rikkaammiksi ja köyhät köyhemmiksi -politiikka on kurjistumisen ja hyvinvointi-Suomen alasajon tie! [/quote] Puhut höpöhöpöjä populisti. Suomessa on niin vähän rikkaita, että vaikka heille pätkäistäisiin verot 100% ei se kasvattaisi verokertymää merkittävästi. Sen sijaan rikas voi aina äänestää jaloillaan ja muuttaa ulkomaille, jolloin verokertymä luonnollisesti pienenee.
[/quote]
Älä, asioihin perehtymätön hölmöläinen, jauha huuhaata.
Ota mieluummin asioista selvää.
Porvarit ALENSIVAT kaikkien suurituloisimpien ja suuryritysten veroja 7 MILJARDILLA tultuaan valtaan Lipposen hallituksen jälkeen.
Se on juuri se summa, joka siitä lähtien on jouduttu VUOSITTAIN ottamaan velkaa, koska budjettiin syntyi 7 miljardin ALIjäämä tämän puhtaasti ideologisen, rikkaille suunnatun veronalennuksen jälkeen!
Suomen vuotuinen budjettivaje saataisiin katettua, eikä lisävelkaa tarvitsisi enää ottaa lainkaan, jos palaisimme vuoden 2003 verotasolle kaikkein suurituloisimpien ja suuryritysten kohdalla!
[/quote]Sulla on kaikki faktat pielessä. Lipposen hallituksen jälkeen valtaan tuli keskustan ja demarien punamultahallitus, joka tuhosi Sauli Niinistön valtiovarainministerinä 1996-2003 tekemän työn. Kokoomus jäi oppositioon neljäksi vuodeksi.
[quote author="Vierailija" time="15.09.2014 klo 03:53"]
[quote author="Vierailija" time="15.09.2014 klo 03:48"]
[quote author="Vierailija" time="15.09.2014 klo 03:37"]
[quote author="Vierailija" time="15.09.2014 klo 03:32"]Porvarien talouspolitiikka eli rikkaiden verojen tuntuva alentaminen ja köyhien kurjistaminen on saanut talouden katastrofitilaan! Rikkaiden verojen alentaminen ei hyödytä kansantaloutta mitenkään! Ne veronalennukset menevät suoraan rikkaiden pankkitileille ja veroparatiiseihin. Eivät kulutukseen. Sen sijaan, jos rikkaiden verotaso nostettaisiin vuoden 2003 tasolle ja pieni- ja keskituloisten veroastetta alennettaisiin, piristäisi se kansantaloutta tuntuvasti. Pieni- ja keskituloisten verojen alentaminen tarkoittaisi sitä, että heidän ostovoimansa kasvaisi. Ne veronalennukset menisivät suoraan kulutukseen eli loisivat työpaikkoja Suomeen! Mutta eihän tällainen sovi Kokoomukselle. Heidän tavoitteensa on rikkaiden verojen alentaminen, joka tarkoittaa lisää velanottoa valtiolle, palveluiden alasajoa, huonontuvaa ostovoimaa, kansantalouden taantumaa ja lisää työttömiä! Ensi vuoden vaalit ovat todellakin linjavaalit. Haluammeko jatkaa kurjistuvalla tiellä vai lisäämmekö tavallisen kansan ostovoimaa ja pistämme Suomen talouden kasvuun. Kokoomuksen rikkaat rikkaammiksi ja köyhät köyhemmiksi -politiikka on kurjistumisen ja hyvinvointi-Suomen alasajon tie! [/quote] Puhut höpöhöpöjä populisti. Suomessa on niin vähän rikkaita, että vaikka heille pätkäistäisiin verot 100% ei se kasvattaisi verokertymää merkittävästi. Sen sijaan rikas voi aina äänestää jaloillaan ja muuttaa ulkomaille, jolloin verokertymä luonnollisesti pienenee.
[/quote]
Älä, asioihin perehtymätön hölmöläinen, jauha huuhaata.
Ota mieluummin asioista selvää.
Porvarit ALENSIVAT kaikkien suurituloisimpien ja suuryritysten veroja 7 MILJARDILLA tultuaan valtaan Lipposen hallituksen jälkeen.
Se on juuri se summa, joka siitä lähtien on jouduttu VUOSITTAIN ottamaan velkaa, koska budjettiin syntyi 7 miljardin ALIjäämä tämän puhtaasti ideologisen, rikkaille suunnatun veronalennuksen jälkeen!
Suomen vuotuinen budjettivaje saataisiin katettua, eikä lisävelkaa tarvitsisi enää ottaa lainkaan, jos palaisimme vuoden 2003 verotasolle kaikkein suurituloisimpien ja suuryritysten kohdalla!
[/quote]Sulla on kaikki faktat pielessä. Lipposen hallituksen jälkeen valtaan tuli keskustan ja demarien punamultahallitus, joka tuhosi Sauli Niinistön valtiovarainministerinä 1996-2003 tekemän työn. Kokoomus jäi oppositioon neljäksi vuodeksi.
[/quote]Niin ja tämä demarien ja keskustan hallitus poisti varallisuusveron.
[quote author="Vierailija" time="15.09.2014 klo 03:53"]
Sulla on kaikki faktat pielessä. Lipposen hallituksen jälkeen valtaan tuli keskustan ja demarien punamultahallitus, joka tuhosi Sauli Niinistön valtiovarainministerinä 1996-2003 tekemän työn. Kokoomus jäi oppositioon neljäksi vuodeksi.
[/quote]
heh, kikkulat ollu 4 vuotta oppositiossa viimesen 27 vuoden aikana, ja kaikki virheet on tehty vaan sen 4 vuoden aikana. :D
[quote author="Vierailija" time="15.09.2014 klo 04:02"]
[quote author="Vierailija" time="15.09.2014 klo 03:53"]
Sulla on kaikki faktat pielessä. Lipposen hallituksen jälkeen valtaan tuli keskustan ja demarien punamultahallitus, joka tuhosi Sauli Niinistön valtiovarainministerinä 1996-2003 tekemän työn. Kokoomus jäi oppositioon neljäksi vuodeksi.
[/quote]
heh, kikkulat ollu 4 vuotta oppositiossa viimesen 27 vuoden aikana, ja kaikki virheet on tehty vaan sen 4 vuoden aikana. :D
[/quote]Ymmärsin aloittajankin viestistä, että 2003 jälkeen alkoi mennä huonosti.
Demarit voittoon ja väkivaltainen hullu naistenhakkaaja pääministeriksi.
Jos käytös on tuollaista tv-kameroiden edessä, millaista se on suljettujen ovien takana? Nyt ymmärrän, että feministipuolueelle on Ruotsissa tarvetta.
[quote author="Vierailija" time="15.09.2014 klo 04:06"]Demarit voittoon ja väkivaltainen hullu naistenhakkaaja pääministeriksi.
Jos käytös on tuollaista tv-kameroiden edessä, millaista se on suljettujen ovien takana? Nyt ymmärrän, että feministipuolueelle on Ruotsissa tarvetta.
[/quote]
Kannattaa nyt kuitenkin ensin perehtyä feministipuolueen ohjelmaan tuosta toisesta ketjusta, ennemmin kuin alkaa julistaa että sellaiselle huuhaalle olisi jotain tarvetta.
[quote author="Vierailija" time="15.09.2014 klo 03:51"]
[quote author="Vierailija" time="15.09.2014 klo 03:48"][quote author="Vierailija" time="15.09.2014 klo 03:37"] [quote author="Vierailija" time="15.09.2014 klo 03:32"]Porvarien talouspolitiikka eli rikkaiden verojen tuntuva alentaminen ja köyhien kurjistaminen on saanut talouden katastrofitilaan! Rikkaiden verojen alentaminen ei hyödytä kansantaloutta mitenkään! Ne veronalennukset menevät suoraan rikkaiden pankkitileille ja veroparatiiseihin. Eivät kulutukseen. Sen sijaan, jos rikkaiden verotaso nostettaisiin vuoden 2003 tasolle ja pieni- ja keskituloisten veroastetta alennettaisiin, piristäisi se kansantaloutta tuntuvasti. Pieni- ja keskituloisten verojen alentaminen tarkoittaisi sitä, että heidän ostovoimansa kasvaisi. Ne veronalennukset menisivät suoraan kulutukseen eli loisivat työpaikkoja Suomeen! Mutta eihän tällainen sovi Kokoomukselle. Heidän tavoitteensa on rikkaiden verojen alentaminen, joka tarkoittaa lisää velanottoa valtiolle, palveluiden alasajoa, huonontuvaa ostovoimaa, kansantalouden taantumaa ja lisää työttömiä! Ensi vuoden vaalit ovat todellakin linjavaalit. Haluammeko jatkaa kurjistuvalla tiellä vai lisäämmekö tavallisen kansan ostovoimaa ja pistämme Suomen talouden kasvuun. Kokoomuksen rikkaat rikkaammiksi ja köyhät köyhemmiksi -politiikka on kurjistumisen ja hyvinvointi-Suomen alasajon tie! [/quote] Puhut höpöhöpöjä populisti. Suomessa on niin vähän rikkaita, että vaikka heille pätkäistäisiin verot 100% ei se kasvattaisi verokertymää merkittävästi. Sen sijaan rikas voi aina äänestää jaloillaan ja muuttaa ulkomaille, jolloin verokertymä luonnollisesti pienenee. [/quote] Älä, asioihin perehtymätön hölmöläinen, jauha huuhaata. Ota mieluummin asioista selvää. Porvarit ALENSIVAT kaikkien suurituloisimpien ja suuryritysten veroja 7 MILJARDILLA tultuaan valtaan Lipposen hallituksen jälkeen. Se on juuri se summa, joka siitä lähtien on jouduttu VUOSITTAIN ottamaan velkaa, koska budjettiin syntyi 7 miljardin ALIjäämä tämän puhtaasti ideologisen, rikkaille suunnatun veronalennuksen jälkeen! Suomen vuotuinen budjettivaje saataisiin katettua, eikä lisävelkaa tarvitsisi enää ottaa lainkaan, jos palaisimme vuoden 2003 verotasolle kaikkein suurituloisimpien ja suuryritysten kohdalla! [/quote] Oletko pölhövassari lainkaan seurannut viimeaikojen talousuutisia? Yritykset siirtävät toimintaansa pois Suomesta ja työpaikat katoavat. Verojen nosto vain kiihdyttäisi tätä prosessia.
[/quote]
Etkö itse, pölvästi, tajua että yritykset lähtevät pois Suomesta, jos suomalaisilla ei ole ostovoimaa!
Jos köyhien ja suuren keskiluokan ostovoimaa lisätään, tarkoittaa se, että firmoilla on täällä yrittämisen mahdollisuuksia. Nyt ne ovat hiipumaan päin, kun ihmisten ostovoima kutistuu jatkuvasti.
Ei tarvitse kuin katsoa vaikkapa Stockmannia, niin näkee miten yrityksille käy, kun kansalla ei ole ostovoimaa.
Yritykset kyllä toimivat siellä mistä jää verojenkin jälkeen voittoa. Silloin toiminta on kannattavaa.
Mutta jos yrityksille annetaan mahdollisuus minimoida veroja tai vältellä niitä kokonaan, niin tottakai ne siihen mahdollisuuteen tarttuvat.
Se ei tarkoita sitä, että yritykset lopettavat tuottavan liiketoiminnan sen vuoksi, että ne joutuvat maksamaan veroja! Olet ihan hakoteillä.
Muistelepa tapaus Mehiläistä.
Mehiläinen takoi miljoonakaupalla voittoja Suomesta, mutta jätti verot maksamatta, kun siihen veroparatiisikikkailun avulla oli mahdollisuus.
Kun asiasta sitten nousi suuri kohu mediassa, alkoi firma kiltisti maksaa veronsa Suomeen ja jätti verokikkailut sikseen. Ei siis lopettanut toimintaansa, koska kuka hullu nyt lopettaisi tuottavan liiketoiminnan ja jättäisi voitot nostamatta, kun niitä kuitenkin verojenmaksunkin jälkeen jää runsaasti!
Samanlainen tapaus oli Sinebrychoffin osakkeet omistavan Carlsbergin tapaus. Yritys verokikkaili tehokkaasti ja jätti kymmenien miljoonien verot maksamatta Suomeen 5 vuoden ajalta.
Yritys alkoi maksaa veronsa vasta, kun sai haasteen oikeuteen. Yritys ei siis lopettanut tuottavaa toimintaansa Suomessa, vaikka se joutuukin nykyisin maksamaan veronsa normaaliin tapaan.
http://yle.fi/uutiset/veroprofessorit_carlsbergin_veronkiertotapaus_ei_yllattanyt/7211952
Joten argumentointisi on täysin hakoteillä.
[quote author="Vierailija" time="15.09.2014 klo 19:40"]
Hyi saatana mikä horror-hallitus kenties tulossa Ruotsiin: Vihervasemmisto + demarit. Voiko tuon kauheampaa hallituspohjaa olla?
Tuollainen kokoonpano tekee hirveätä jälkeä yhteiskunnassa: Kaikkea elävää ja liikkuvaa verotetaan, ja kaikkea kuollutta ja liikkumatonta tuetaan. Tulos: Rahat finito ja mamu- sekä pummiongelma räjähtää käsiin.
[/quote]
Hah!
Lue sinäkin vähän historiaa tai käy edes se peruskoulu loppuun.
Demarit ovat olleet Ruotsissa vallassa KAIKKI viimeiset vuosikymmenet 1930-luvulta lähtien, lukuunottamatta viimeistä 8 vuotta!
Demareiden johdolla Ruotsi teki itsestään yhden maailman rikkaimmista ja tasa-arvoisimmista maista!
Nyt sitten viimeisen 8 vuotta ovat porvarit olleet ajamassa alas demareiden rakentamaa rikasta hyvinvointivaltiota ja sosiaaliset ongelmat ovat räjähtäneet porvaripolitiikalla käteen!
Kansa nyt lopullisesti kyllästynyt porvareiden tuhovoimaan ja haluaa Ruotsista samanlaisen rikkaan ja tasa-arvoisen kansankodin, kuin se koko 1900-luvun aina 2000-luvun alkupuolelle asti oli demareiden hallitessa maata!