Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Tajuaako joku noista fb-kirppiksistä jotain?

Vierailija
21.09.2014 |

Minulla olisi myytävänä naisten vaatteita koossa 46-54 ja olenkin liittynyt muutamaan fb-kirppisryhmään. Ko. kirppiksillä myynti taitaa kuitenkin vaatia korkeampaa koulutusta kuin tällaisella tavismaisterilla on. Aina kun käyn katsomassa kirppissivuja, siellä on jotain huutiksia tai sitten ilmoitukset alkaa jollain ihme sanoilla (hyasintti, porontalja jne.). Ei helkkari mulla ole intoa selata mistä ihmeestä löytäisin avaimen noiden koodien purkuun! Täytyy yrittää saada vaatteet kaupaksi tuttavapiirissä tai sitten vaan viedä ne kierrätykseen. Huoh.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
21.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nuo on tosiaan aivan idioottimaisia. Pöljät siellä kilpaa pätevät naurettavilla säännöillään.

Vierailija
2/6 |
21.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laita ilmoitus vaan sinne sellaisena kuin haluat, kyllä joku ylläpitäjä sitten siihen alle vihaisesti kommentoi mikä kaikki ilmoituksessa on pielessä ja voit sitten korjata ne kohdat. Sitä vartenhan ne ylläpitäjät siellä on.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
21.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käy lukemassa ryhmän tiedostot-kansiosta säännöt :) monilla fb-kirpuilla lukee selkeästi esim miten myynti-ilmoitus, av=alustava varaus, tinkaaminen jne toteutetaan. Itsekkin olin alussa ihan pihalla. Äkkiä pääset sisään :) ps: siellä käy kauppa paremmin, mitä huuto.netissa ;) 

Vierailija
4/6 |
21.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pääasia että muistat että yp voi poistaa sinut ryhmästä koska vaan jos et tottele! Ei seinäkuvia!!!!!!!!

Vierailija
5/6 |
21.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuvat ladataan useimmissa kirpputoreissa kansioihin (esim lasten 74cm koon vaatteet kansioon jonka nimi on "74". ) sitten kun olet ladannut kuvan, kirjoitat "myydään siisti 74 koon body, ei tahroja , hieman pesunukkaa. Hinta 4€ sis postit " tai vastaavaa. Ja sit vaan odottelemaan ostajaa :) kun ostaja löytyy, laitat maksutiedot hänelle yksityisviestinä (menee usein muut-kansioon) ja kysyt hänen yhteystietonsa (jos tarvii postittaa). Mukavia kauppoja :)

Vierailija
6/6 |
21.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo, siis kyllähän mä teoriassa tiedän miten homma toimii ja nuo teidän esimerkit on ihan tuttuja, mutta silti ärsyttää kun homma on niin hankalaa. Ostetaan-kansiota selaan silloin tällöin jos joku tarvitsisi sellaista mitä myyn. Onneksi ei ole pakko myydä tuolla. Vien kierrätykseen ellen jostain syystä innostu hankkimaan kirppispöytää jonkun kaverin kanssa. Ap.