Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ei jumalauta : Janna & Tytöt lähtee tanssimaan

Vierailija
20.08.2014 |

Voi helvetti. Tää Janna uhkaa pahasti Kaija Koon asemaa Suomen pateettisimpien laulujen tulkitsijana.

Ja tää on SuomiPopilla listaykkösenä.

Kommentit (63)

Vierailija
1/63 |
20.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="20.08.2014 klo 15:31"]

Ai saatana. Miettikää millasta settiä tää tekee Kaija Koon ikäsenä.

"Oon oppinu tuntemaaaaaaan itteniiiii, uaaaaaahhhhoooaaaahhhhh...."

[/quote]

Se aika koittaa Jannalle aika pian, koska hän ei ole enää kovin nuori. :)

Pakkelia vaan vielä nykyistäkin enemmän (jos se on edes mahdollista - huono iho nääs), niin täydestä menee... ainakin pissiksille, joita tämä "artisti" kosiskelee. YÄK.

Vierailija
2/63 |
20.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mua kans häiritsee nää Jannan biisien sanoitukset. Jotenkin ne eivät istu biisiin ja ovat myös jotenkin tosi tökeröitä. Mm. ko. biisissä aihe on ihan hyvä, sävellys ok, Jannan ääni kaunis, mutta sanoitus on vaan niin banaali ettei pysty kuuntelee.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/63 |
20.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Viesti 39, katkeruus kumpuaa läpi. En ota kantaa musiikkiin

Vierailija
4/63 |
31.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jannan "laulu" on infernaalista nasaalikimitystä. Kerta kaikkiaan. En tiedä onko levetyssoppari lohjennut hänelle vähän niinkuin automaattisesti, koska vanhemmatkin ovat alalla. Nyt olis kuitenkin syytä tunnustaa tosiasiat, eli tässä tapauksessa suutarin lapsella ei ole kenkiä. Ei jatkoon.

Vierailija
5/63 |
31.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juuri vartti sitten paasasin tuosta kappaleesta kun tuli radiosta. Harvinaisen masentavaa musiikkia. Yök.

Vierailija
6/63 |
31.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo kyllä. Silkkaa sontaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/63 |
31.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="20.08.2014 klo 17:32"]

[quote author="Vierailija" time="20.08.2014 klo 17:07"]

[quote author="Vierailija" time="20.08.2014 klo 15:57"]

Ja sit ku nää kökköbiisit saa tarpeeksi radiosoittoa,n i jengi alkaa kuvittelee et kyl niiden täytyy olla hyviä.

Ja voila, uusi artisti on syntynyt.

Mua hävettää suomalaisen musa tila.

[/quote]

Mua taas ei ollenkaan hävetä suomalaisen musiikin tila.

Esim. Mirel Wagnerin uusi levy sai juuri kovaa hehkutusta brittien suurimmassa rock-lehdessä (Mojo). Hyvää musiikkia tekee moni muukin, ja tyylikirjokin on laidasta laitaan. Esimerkkeinä voisi mainita vaikka seuraavia: Risto, Minä ja Ville Ahonen, Rubik, Huoratron, Selja Sini ja mainstreamissa Pepe Willbergin huima, uskomattoman täydellinen paluu. Unohdin tästä tietenkin ainakin kymmenen muuta lupaavaa nimeä.

Jos jotain pitää hävetä niin sitä, että suuri yleisö ei viitsi vaivautua ottamaan suomalaisesta uudesta musiikista selvää. Ja sitä, että mainstream-radio jumittaa tuossa paskasuossa, tosin siitäkin lienee syyttäminen kuluttajaa. Sitä soitetaan, mitä kansa haluaa kuulla (/ haukkua somessa).

Itse kuuntelen soittolistatonta, ammattilaismusiikkitoimittajien tekemää Radio Helsinkiä - kuuntele sinäkin, niin huomaat että Suomessa on itse asiassa kansainvälisestikin laadukas, kiinnostava uskottava musaskene aluillaan.

[/quote]

Olen osittain samaa mieltä kanssasi, kyllä Suomessa tehdään myös hyvää musaa.Radio Helsingin kuuntelijaluvut ovat kuitenkin huomattavasti pienemmät kuin esim. Suomipopin tai Iskelmän( joissa kuluttaja voi näennäisesti vaikuttaa siihen mitä soitetaan; valita itselleen sopivin annetuista huonoista vaihtoehdoista). Radio Helsingin kuuluvuusalue on myös pienempi, eikä heillä ole valjastaa lehtiä puffaamaan näitä artisteja, puhumattakaan lukuisista mainossopimuksista, joita levy-yhtiöt ovat solmineet eri firmojen kanssa, eli artisti näkyy näidenkin mainoksissa.

Radio Cityn toimittaja löi aikoinaan vetoa siitä, että kenestä tahansa artisti on mahdollisuus tehdä tähti paljolla radiosoitolla:

Janos Valmunen    

Janos Valmunen (18. toukokuuta 1970 Uusikaupunki – 15. elokuuta 1999 Vehmaa) oli suomalainen popmuusikko.

Janos Valmunen oli vuonna 1990 debyyttisinglensä ja -albuminsa markkinoille saanut tähdenlento. Hän voitti 1990-luvun alussa Auraviihteen järjestämän Ponnahdus pinnalle -laulukilpailun.

Valmusen musiikin omalaatuisuudesta kertoo Radio Citystä lähtöisin oleva tarina.[1] Radio Cityssä toimineet Puka Oinonen ja kanavan musiikkipäällikkö Axa Sorjanen yrittivät tarkoituksella tehdä ”Bussipysäkillä”-kappaleesta hitin todistaakseen, että voimasoitolla mistä tahansa laulusta on mahdollista tehdä suosittu. Tämän jälkeen kappaletta olisi soitettu kyseisellä kanavalla kerran kahdessa tunnissa. Single loppui Helsingin levykaupoista, ja levy-yhtiö lähetti niitä lisää Turusta taksin takapenkillä.

Single myi joka tapauksessa lopulta tuhat kappaletta radiosoiton seurauksena. Tämän jälkeen Valmunen vaihtoi hetkeksi levy-yhtiötä Poko Rekordsille. Yhteistyö jäi kuitenkin lyhytaikaiseksi synnyttäen vain yhden singlen, ja Valmunen palasi takaisin debyyttisinglen julkaisseen Ensio Musicin suojiin. Pian ilmestyikin Janosin albumi, joka sai hittibiisin mukaan nimen Bussipysäkillä. Albumi ei kuitenkaan myynyt hyvin ja Valmunen katosi musiikkibisneksestä, kunnes palasi 1990-luvun lopussa julkaisten yhden singlen ja EP:n, jotka olivat useiden arvostelijoiden mielestä laadullisesti selvästi hänen alkuaikojen tuotantoaan parempia.

 

Ihan samalla tavalla näitä "tähtiä" synnytetään tänäänkin ja ne oikeasti hyvät artistit, nekin, jotka tekevät mainstreemista poikkeavaa musaa, jäävät taka-alalle. 

Ärsyttää myös tämä nykyinen tapa mainstreemissä tehdä kaikki taustat koneella. Siksi ne kuulostavat niin samalta ja hengettömiltä.

Kiitos vinkistä, aion tutustua paremmin mainitsemiesi artistien tuotantoon. Ja kyllä- samaa mieltä Pepe Willbergin uusimmasta:) 

 

[/quote]

Janos Valmusen Bussipysäkillä valittiin vihatuimmaksi kappaleeksi ties kuinka monta kertaa ilmestymisensä jälkeen, sehän oli yleinen vitsi!

Eiköhän ne 1000 sinkkua ostettu ihan läpällä.. Että sikäli meni metsään tuo sun vertaus. ( Kenellä voi muuten tulla mieleen Janos Valmunen vuonna 2014?! :D )

Vierailija
8/63 |
31.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Janna laulaa kauniimmin kuin 99,9% teistä senkin kateelliset pirkot!

Uskon että tämänkin avauksen takana on paksu mamma jonka mies tykkää Jannasta :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/63 |
31.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hahaha tää biisi on kyllä jotain... apua.. Nimi lupailee Kaija Koota mutta biisi on Arttu Wiskaria.

Vierailija
10/63 |
31.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jaa, minä tykkäsin tuosta Tytöt lähtee tanssimaan -biisistä, vaikka muuten Jannan lauluäänestä ja biiseistä en pidä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/63 |
05.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up

Vierailija
12/63 |
21.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo tää on kyllä ihan hirveä biisi, sanatkin ovat tosi lapselliset. Ihan kuin joku 13v teinipissis kyhäillyt. Ei muuten vetoa miehiinkään, ainakin oma mieheni on sanonut että tää biisi on kamalinta mitä on pitkään aikaan kuullut.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/63 |
21.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kolmekymppinen muija kehtaa honottaa kuin joku teinipissis.

Vierailija
14/63 |
21.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

On kyllä kauheeta ulinaa koko biisi

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/63 |
29.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="20.08.2014 klo 15:41"][quote author="Vierailija" time="20.08.2014 klo 15:07"]

Mulle tulee aina mieleen Antti Tuisku. :|

[/quote]

 

Haa. Kesällä kun on pakko kuunnella radio novaa niin jouduin kuulemaan sitä päässä viiraa-biisiä ...en tiedä mikä sen nimi on. Joku anna minun auttaa ja lohduttaa...lallallallaaaa...

Luulin koko kesän sitä Antti Tuiskuksi. Aivo nyrjähti kun täällä jossain toisessa ketjussa mulle selvisi et se laulaja onkin joku tyttö.

No enihau, kauheeta hhhrrrrr... Onneksi on taas muutakin kuunneltavaa ku radio  :)
[/quote]

Sama!! Tuiskuks luulin kans

Vierailija
16/63 |
29.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se taitaa styylata Junon kaa

Vierailija
17/63 |
02.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehkä yhä... Mutta KUKA tää "Juno" oikein on??? Lehdissä on kuvia J:sta ja J:sta kuin länsinaapurin lehdissä Maddesta ja Chrisistä ainoona poikkeuksena se, ettei kukaan ole nähnytkään näitä kahta!

Vierailija
18/63 |
25.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="21.11.2014 klo 05:45"]

[quote author="Vierailija" time="20.08.2014 klo 16:55"]Poprockin kanssa Jannan musalla ei oo mitään tekemistä. Jannan musa on ilmiselvää iskelmää ja kuluneen kliseistä. Taustat on vaan tehty antamaa vaikutelman jostain popista.   [/quote]Ihan sama juttu kuin äiteellään... Iskelmätähtösiä molemmat vaikka esittävät "oman tiensä kulkijoita"... Todellisuudessa sieltä rahaa, mistä sitä helpoiten saa eli typerysten itkettämisestä.

[/quote]

 

NIIN totta!!!

Vierailija
19/63 |
01.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aaargh. Taas se kuului radiosta ju luulin, ettei se lopu IKINÄ!!! Ja varmaan ei ois loppunutkaan mutta onneksi vaihdoin kanava... Voi LUOJA mitä jollotusta....

Vierailija
20/63 |
30.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

mistä toi 39 olis katkera? Mä oon iha samaa mieltä. Jannan musa on tehty pissiksille. Jannalla on aina tosi vahva meikki. Silti näkee, et se ite oo enää pissisikänen.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi seitsemän yhdeksän