SodaStream tiivisteiden hinta noussut rajusti!
Piti katsoa moneen kertaan kun en ollut uskoa silmiäni eilen. Ennen tiivisteet olivat 7,95€ (jotain tätä hintaluokkaa), nyt näyttivät olevan kaikkialla 10,90€!
Tuohan on aivan mieletön hinnannousu! Sokeriversostako johtuu?
Kommentit (28)
Sodasteream tuotteita ei saisi ostaa
[quote author="Vierailija" time="20.08.2014 klo 13:43"]Järkyttävä hinnannousu jos joudut maksamaan kolme euroa enemmän... Oletko köyhä?
[/quote]
Sitten kun kaikki alkaa nousta sen kolme euroa niin olet sitten sinäkin köyhä.
Täällä Saksassa 3,99€ lähes kaikki, jotain löytyy halvemmallakin... siiis ei näitä virallisia SodaStream-pulloja.
Muhahaaa, 10€. Onko tämä sitä Suomen reilua meininkiä :D?
Lidlissä on sellasia makuaineita n. 800ml-1 L 5,99€. Vaihtoehtoina ovat kylläkin vain sitruuna ja mansikka, mutta se sitruuna on tosi hyvää
No älä osta niitä. Älytön turhake.
Mikä se sokeriverso on? Uteliaana vaan kyselen, kun en tuota kyseistä kapinetta omista, niin en tiedä mitään!
Sokeriverosta siis, typerä puhelin.
ap
Sokeriverostahan se johtuu, veroa kun joutuu myös maksamaan siitä vedestä mitä itse lisäät. Esim. ostat tiivisteen 1l, josta saa valmista juomaa 5l, maksat veroa siitä viidestä litrasta.
Mikä ihmeen sokeriverso???? Koskaan kuullutkaan
Kokoomuksen syytä! Kokoomus kiristänyt lähes kaikkia keksittäviä veroja.
Minä tilaan ne Saksasta. Ei mitään järkeä ostaa näillä hinnoilla kotimaasta.
[quote author="Vierailija" time="20.08.2014 klo 13:31"]
No älä osta niitä. Älytön turhake.
[/quote]
Miksi ketjuun pitää tulla kiillottamaan tarpeellisuus-sädekehäänsä. Ei montakaan asiaa maailmassa tarvii, silti niitä voi käyttää.
Voiko kossua hiilihapottaa? Ei tarvitsisi osta wissyy lantringiksi.
Lisäksi voisi Sodastreamin tuotteille asettaa vaikka kympin veron, joka toimitetaan lyhentämättömänä niiden valmistuksen takia kotoaan ajettujen palestiinalaisten hyväksi.
Kyllähän tämä on ollut sodastreamin liiketoimintasuunnitelmaan varmaan iät ja ajat, että kun hiilihapotuslaitteita on myyty x määrä, nostetaan hiljalleen tiivisteiden hintaa - koska laite on jo kotona, ihmiset maksavat silti sen muutaman extraeuron tiivisteestä. Nykyään tulee litrahinnaltaan halvemmaksi ostaa ihan normaalia kokista tai jaffaa tms kuin käyttää sodastreamia (ja ovat paremman makuisiakin..). Meilläkin tuo laite löytyy, mutta käytetään vain hanaveden hapotukseen juurikin tiivisteiden hintojen vuoksi.
Mikä on sokeriverso, selvennäs ap vähän
Enpä ole koskaan kuullut sokeriversosta... Siitäkö ne nykyään tehdäänkin.
ap opettele kirjoittamaan jos on jotain sanottavaa.
Tyhmä minä! Sokeriveropa tietenkin! Luulin hölmönä, että se on joku aine, joka siihen tiivisteeseen laitetaan... T. Typerys-kolmonen
[quote author="Vierailija" time="20.08.2014 klo 13:43"]Sokeriveron hyväksyn, mutta siitä, että Sodastream-kone olisi jotenkin turhake, olen vähän eri mieltä kuin joku kommentoija. Meillä käytetään Sodastreamia ihan vain veden hiilihapottamiseen. Jos siis tykkää juoda muutakin kuin pelkkää "stilliä" kraanavettä, niin ekonomisempi, ekologisempi ja helpompi vaihtoehtohan tuollaisen ostaminen pidemmän päälle on kuin vaikka Saskia-pullojen kuskaus Liedlistä. Vastaavia koneita käytetään nykyään todella paljon ulkomailla ravintoloissakin, esim. Roomassa, jossa on suurkaupungiksi hyvä vesijohtovesi, monet ravintolat pyrkivät tarjoamaan paitsi lähiruokaa, myös lähivettä.
[/quote]
Tarkoitin niitä tiivisteitä. Kuplavesi meilläkin tehdään Sodastreamilla. Terv. 2