Makeanhimosta eroon?
Olen lakannut pitämästä kotonani herkkuja jolloin niitä ei tule syötyä.
Töissä kuitenkin meillä on pullaa,karkkia ja limppareita saatavilla kunhan vain ottaa ja niitä mun on tosi vaikea vastustaa.
Mitään terveellistä makeaa "herkkua"?
Onko jogurtti hedelmät yhtä pahasta kuin karkki?
Kommentit (10)
Sekös se juuri ongelma. Vaikea olla erossa sokerista ja vastustaa vastaleivottua pullaa yms.
esimerkiksi leivänsyönti ylläpitää makeannälkää. Kun syö monipuolisesti, tarpeeksi prodea ja rasvaa ja kasviksia joka ruokailulla, niin ei ole vaikea vastustaa pullaa.
Syö purkkaa! Olemassa on kaikenlaisia makuja, vadelmaa, salmiakkia, lakritsaa, sorbetti-purkkia, banaania, limeä jne jne. Vie makeannälän pois. toimii!
Se pitää vaan kestää. Mulla on muutama päivä aina tosi vaikeaa mutta sitten helpottaa. Kunhan ei sitten mene ottaa "sitä yhtä karkkia" sitten saa aloittaa alusta taistelun.
T. Sokeriholisti.
Siihen ei auta kuin tahdonvoima. Päätät ettet koske yhteenkään karkkiin tai pullaan. Osta sen sijaan jugurtteja ja rahkoja (ei tietenkään nekään täysin terveellisiä, mutta parempi vaihtoehto), kuivattuja hedelmiä, rusinoita, pähkinöitä ja jne, helpottaa pahimpaan makean nälkään. Sitten syöt säännöllisesti ja terveellisesti, ei liian pitkää taukoa ruokailujen väliin, koska silloin juuri alkaa hamuamaan karkkia ja muuta.
[quote author="Vierailija" time="20.09.2014 klo 13:51"]esimerkiksi leivänsyönti ylläpitää makeannälkää. Kun syö monipuolisesti, tarpeeksi prodea ja rasvaa ja kasviksia joka ruokailulla, niin ei ole vaikea vastustaa pullaa.
[/quote]
Mulla oli just tuo leipä pahin. Sen syömisen kun lopetin niin jäi makeanhimokin.
Ei kannata korvata makean syömistä millään. Eihän siinä ole mitään järkeä, korkeintaan purkalla tai omenalla. Yleensä kun makeaa syödään ylimääräisenä aterioiden päälle.
En oikein osaa sanoa, että mikä siihen oikeasti auttaa. Itsellä oli vaan halu lopettaa makean mässääminen ja sen tein. Kuukauden päästä ei enää tehnyt koskaan mieli karkkia ja sitten kun taas repsahtaa on kierri hyvä. Tsemppiä
kyllä sitä muistaa vielä miten sitä joskus tuli syötyä karkkia/jäätelöäkeksejä joka päivä! :D oli se vaan makeaa elämää! en ollut ylipainoinen, mutta finnejä tuli. Päätin lopettaa, tai ainakin vähentää. Itse pidän makean himon kurissa syömällä RAHKAA/VANUKASTA, se on parempi vaihtoehto kuin syödä 500g karkkia! finnejäkään ei tule niin paljoa/usein kuin joskus ja painokin tippunu 65kg:sta 60kghen.
Makeanhimoon ei auta jotkut hedelmät tai jugurtit, koska nekin on sokeria.
Sokerista vierottautumiseen auttaa ainoastaan sokerin syönnin lopettaminen.
Ja kun muistatte, että sokeri on muutkin kuin karkki. Purkan jauhaminen on täysin turhaa tai hedelmien napostelu, varsinkin kuivahedelmien.
Älä syö mitään missä sokeria. Sillä se sokerihimo lähtee kun ei syö mitään missä on sokeria.