Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Oma unelma niin lähellä mutta taitaa silti jäädä saavuttamatta....

Vierailija
21.09.2013 |

Olen aina haaveillut ulkomaille muutosta/ jossain muussa maassa työskentelemisestä. Koskaan ei ole tullut sopivaa saumaa sitten opiskeluvuosien, jolloin en lähtenyt - rohkeus kai loppui lama-ajan Suomessa, jossa vaan paukutettiin opintojen tekemisestä nopeasti- 

 

Nyt minulle on tarjottu mahdollisuutta muuttaa työn perässä toisaalle Eurooppaan noin vuoden sisällä. Hihkuin innosta kunnes otin asian puheeksi mieheni kanssa. Hän ei näe että voisimme lähteä :( ex-pattina ehkä mutta mieluummin ei sittenkään. Liian hankalaa lasten koulukäynnin kannalta, okt on täällä ja velkaa on vielä jäljellä, hänen työpaikkansa ei jousta yms. järkeviä perusteluita. MIehen työpaikan menettäminen olisi todennäköistä jos lähtisimme ja työllistyminen uudestaan on hankalaa, se on varmaa. Itkettää ja kiukuttaa..... Vihdoin olen unelmani saavuttamassa eikä se sittenkään onnistu. Vaihtoehtona on, että olisin reissussa 3pv/vko ja pari päivää viikosta etätöissä kotona; miehen mielestä sekään ei ole hyvä ratkaisu. En tiedä jätänkö unelman ( ja katkeroidun) vai jätänkö nykyisen perhe-elämän ja sotken monta elämää. Viikonloppuäitiys niin että asuisin itse toisessa maassa ei sekään tunnu järkevältä. Tämä tilaisuus on tässä, sitä ei voi siirtää kuin ehkä maksimissaan vuodella enkä haluaisi jättää sitä käyttämättä. Mitä tehdä?

 

 

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
21.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Menet ja toteutat oman unelmasi. 

Vierailija
2/7 |
21.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä en pysty sanomaan, mitä sun kannattaa tehdä tai teidän. 

 

Meillä on vähän sama tilanne, mulla on tilaisuus lähteä, lapsilla koulu ja perheellä okt täällä ja mies ei saa vuorotteluvapaata tms, vaan pitää irtisanoutua. Hänen tulee tosin olemaan suhteellisen helppo löytää uutta työtä palatessamme, mutta ei ole tonnåköistä, että se uusi työpaikka olisi yhtähyvä kuin nykyinen, vaan erinäisistä eduista olisi luovuttava. Meillä mies on kuitenkin ihan innoissaan. Lapset lähtevät vaihto-oppilaiksi eli käytännössä pitävät välivuoden (jos ollaan pitempään, täytyy katsoa sit mitä tehdään), okt pannaan vuokralle ja mies katsoo sitä työhönpaluuta sit kun sen aika on.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
21.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

3:n, saat ilmeisesti ex pat sopimuksen ? Mitä miehesi aikoo tehdä ulkomailla asumisen ajan? Omassa tapauksessani ei olla niin pitkällä keskusteluissa mutta aika todennäköistä on etten saisi ex pat sopimusta/ miehen ansionmenetyksiä ei korvattaisi. Ja vaikka asuminen jollain tasolla järjestyisi kohdemaassa niin nykyisen asunnon vuokraaminen täällä Suomessa voi olla aika haastavaa.

 

2: En näe että tilanne on niin yksinkertainen että voisin vain mennä ja toteuttaa oman unelmani. Olemme perhe ja asiassa täytyy löytää kompromissi. Jos esim. miehelle tarjottaisiin pestiä jossain syvällä Venäjän maaseudulla ( suunnilleen mikä muu paikka maailmassa kiinnostaa), niin tuskin lähtisin mukaan ja jättäisin oman työni ilman toivoa uudelleen työllistymisestä. Lasten osalta koko perheen ulkomailla asuminen onnistuisi, mutta se että joko olen 3pv/vko poissa ja mies ei ole järjestelyyn tyytyväinen tai että eroamme tämän takia ja lapset/äiti reissaavat edestakaisin tapaamisiin, niin en voi vain ajatella mitä itse haluan. Sinkkuna voisin, perheellisenä en voi. ap

Vierailija
4/7 |
21.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä en saa expat sopimusta, vaan menen kokonaan ulkomaiselle työnantajalle. Mies ei siis saa mitään rahallista korvausta, mutta toisaalta hän saa tilaisuuden toteuttaa omia projektejaan työstä vapaana ja on valmis "maksamaan" siitä tuon "hinnan". En tiedä, missä teidän asunto on, mutta me on vuokrattu pariakin kämppää, eikä siinä mitään ylipääsemättömiä ongelmia ole. Lähinnä että omille tavaoille pitää löytää joku varasto. Ja tietty kodin vuokraaminen pois vaatii, että koko perhe lähtee.

 

mut tavallaanhan tässä on kyse myös siitä, että joka perrheessä on monta ihmistä, joiden elämästä ja unelmista on kyse samaan aikaan. Mitä sellaista minä voin vaatia mieheltäni, johon en itse olisi valmis hänen vuokseen ja päinvastoin? Homma joko toimii molemmin puolin ja ne unelmat ovat yhdistettävissä, tai sit se ei vaan toimi.

Vierailija
5/7 |
21.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

5=3

Vierailija
6/7 |
22.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

up

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
22.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olisiko ulkoaanpesti määräaikainen vai jäisitkö sinne pysyvästi?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän neljä kuusi