helsinkiläiset, auttakaa maalaista!
me ollaan tulossa torstaina miehen kanssa hartwall areenalle keikalle ja meidän yöpymispaikka peruuntui, nyt täytyis varata hotelli jostain, mikä olis kohtuuhintainen ja lähellä areenaa? Katsoin hotelli pasilan niin 237e/yö että ihan pikkusen liian kallis, satanen olis sopiva hinta ja aamupala ois kiva, omppuhotelleihin se ei taida kuulua. Kaksi maalaista tulee ekan kerran isolle kirkolle ja on ihan hukassa..
Kommentit (13)
no, ekaksi haet kunnan kirjakaupasta helsingin kartan. Sitten laitat rastin siihen missä on hartwall areena. sitten menet nettiin ja alat etsimään hotelleja alueelta. sitten kuljette joko taksilla osoitteesta toiseen tai kävelemällä kartan kanssa, turhaan älkää päätänne vaivatko ilman opasta millään julkisilla kulkuvälineillä varsinkaan ekalla kaupunkireissulla. Rahaa menee kyllä muutama satanen jos aiotte todellakin pärjätä ettekä eksyä..
Booking com näyttää hotellit kartalla. Miksi ette mene keskustaan ja sieltä taksilla arenalle
Keskustassa hotelli Sokoksesta lyhyt matka ratatieasemalle josta taas pääsee junalla nopeasti lähelle Hartwall areenaa.
Keskustan hotellit kannattaa tosiaan tsekata myös, junalla pääsee hyvin. Pasilan asemalta on jonkin verran kävelymatkaa Areenalle, mutta seuraatte vaan massaa niin löydätte perille. Aikatauluja voit hakea reittioppaasta; hsl.fi. Varmaan suurin osa junista pysähtyy Pasilassa.
Hotelli Tikkurila. Se on Tikkurilan asemalla ja siitä pääsee 15min junalla Pasilaan. Pasilan asemalta on kävelytunneli Hartwall areenalle.
Voittehan te omenaan mennä. Minkä tahansa omenan läheisyydessä, samassa korttelissa on kahvila, jostaa saa aamiaista edullisesti.
Toi "hotelli sokos", jonka joku mainitsi on varmaankin hotelli vaakuna. Hotelli arthur on edullinen ja ihan ok. Se on kävelymatkan päässä rautatieasemalta, josta siis tosiaan pääsee hartwallille ihan hetkessä.
Menettepä mihin hotelliin tahansa keskustassa, hotellin henkilökunta auttaa teidät mielellään hartwallille :)
Kokeile booking.com:n kautta. Paljon edullisempaa yleensä kuin varata suoraan hotellin sivuilta esim.
Jos ei noista Pasilan hotelleista ole enää jäljellä järkevän hintaisia huoneita niin keskustasta pääsee tosi hyvin junalla Pasilaan(kaikki junat pysähtyy siellä) ja siitä kävellen (yhden juna laiturin kautta niin ei tarvitse kiertää) Hartwall Arenalle tai sitten 7A ratikalla(pysäkki mm. Sokoksen edessä)poliisi aseman pysäkille josta myös pieni kävelymatka. 7 ratikan matkan varrella on pari hotellia mm. Growne Plaza ja Scandic. Niissä pysäkki ihan vieressä. Kannattaa katsoa myös nuo hotellit.
Hotelli Haaga? Saatte huoneen edullisesti, etäisyys Hartwall Areenaan alle 2,5 km. Silti suosittelen, että kuljette keskustan kautta, niin näette myös Helsingin keskustaa.
HellstenHelsinki senate. Mannerheimintien varrella. Siitä pääsee 7 raitiovaunulla pasilaan. Scandic Continental on edullinen, myös Mannerheimintiellä ja Scandic Paasi Hakaniemessä. Molemilmista pääsee hyvin raitiovaunulla Hartwall Areenalle.
[quote author="Vierailija" time="26.11.2013 klo 18:02"]
Hotelli Tikkurila. Se on Tikkurilan asemalla ja siitä pääsee 15min junalla Pasilaan. Pasilan asemalta on kävelytunneli Hartwall areenalle.
[/quote]
Löytynee hieman paremmin nimelleä Sokos Hotel Vantaa...Mutta se on tosiaan edullinen, muistaakseni yö 90e luokkaa.
Ja eräälle toiselle tiedoksi, jok'ikinen juna pysätyy Pasilassa.
kiitos! katselen juuri hintoja...
Omppu on edullinen mut tosiaan ei oo aamupaloja. Mutta keskustan kaikkia hotelleja kandee vilkaista. Rautatieaseman läheltä. Hartwallilta pääsee ihan hetkessä junalla keskustaan. Siinä on sitte sokos hotellia ja muuta ja niissä voi olla hyviä tarjouksia.