Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Apua! Apuja! Mikä paras turvaistuin?

Vierailija
19.09.2013 |

Meidän 9kk poika tarvitsisi nyt uuden turvaistuimen, mutta kun olen yrittänyt löytää tietoa parhaista istuimista löydän lähinnä ristiriitaisia tuloksia. Ruotsalainen plus-testi on ilmeisesti hyvä mittari, mutta kun en osaa ruotsia niin tulosten tulkinta ei onnistu.

 

Mitkä ovat oikeasti parhaita istuimia tuon ikäiselle?

Kommentit (18)

Vierailija
1/18 |
13.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Wavo on testivoittaja monessa testissä, käännettävä, isofix-kiinnityksillä. Ehdottoman hyvä istuin, haittapuoli on korkea hinta ja vaikea saatavuus.

Vierailija
2/18 |
19.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up.

 

Olen miettinyt samaa kuin ap. Lisäksi kiinnostaisi myös esim. saksalaiset ja brittiläiset vertailut. Monissa netistä löytyvissä vertailuissa on vanhempia turvaistuinmalleja ainoastaan. Samoin esim. Autoliiton testeistä puuttuu monta suosittua/hyvin myytyä uutta turvaistuinmallia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/18 |
19.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Anyone?

Vierailija
4/18 |
19.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse ostin just cybex pallas palkki-istuimen. Ja täytyy kyllä sanoo et on ihan todella hyvä  :)

Vierailija
5/18 |
19.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikö nuo palkki-istuimet olleet aika vaarallisia tietyissä kolaritilanteissa? 

 

Me on hankittu vain maxi-cosin kaukaloita ja istuimia (isofix-kiinnitys tärkeä), tuon ikäiselle pearl on aika hyvä. Mutta markkinoille on tullut myös isofix+v-tether-kiinnitteinen istuin (oliko britaxin xtensafix?), jossa sekä turvavyöt istuimessa että mahdollisuus käyttää myöhemmin myös auton omia vöitä lapsen kasvaessa tarpeeksi isoksi. 9kk sai muistaakseni siirtää jo tuohon britaxiinkin, jos vain painoa on tarpeeksi.

Vierailija
6/18 |
19.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on Klippanin triofix, on ollut hyvä. :)

 

Nuo testit on siitä huonoja, että testaavat aina huonommalla vaihtoehdolla eli meidänkin penkissä kasvot menosuuntaan vaikka tuskin kukaan pientä niin päin laittaisi matkustamaan. Se laskee sitten arvosanoja. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/18 |
19.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meilläkin cybex pallas ja aivan loistava on! 

Vierailija
8/18 |
19.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikään turvaistuin ei ole 100 % turvallinen. Jokainen turvaistuin on vaarallinen jossain tietyissä kolaritilanteissa. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/18 |
19.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="19.09.2013 klo 20:59"]

Mikään turvaistuin ei ole 100 % turvallinen. Jokainen turvaistuin on vaarallinen jossain tietyissä kolaritilanteissa. 

[/quote]

 

Varmasti näin, mutta eikö noiden palkki-istuinten riski ollut juuri tuo palkki? Muusaa sisäelimet, mitä normaaleilla turvavöillä ei saa aikaan? En mä ainakaan lastani sellaiseen laittaisi. Turvaistuimen tehtävä on suojata, ei tuhota.

 

Vierailija
10/18 |
19.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä Cybex sirona ja tyytyväisiä ollaan. Se on kätevä, kun saa käännettyä sen myös sivulle ja lapsi on todella näppärä laittaa siihen. Säädöt on myös hyvät.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/18 |
19.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Cybex sirona? Se olis ainakin monipuolinen. 

 

Kaikki ns käännettävät Istuimet on jonkinlaisia kompromisseja, eivätkä olemkovin turvallisia sitten myöhemmin kasvot menosuuntaan, minkä vuoksi saavat huonoja testituloksia. Ne on silti turvallisia selkä menosuuntaan. 

Nuo tuolit vie aika paljonmtilaa takapenkillä ja takapenkin muodosta riippuu minkämallinen tuoli sinne parhaiten istuu niin että tuolin kallistus on riittävä myös nukkumiseen. Ymmärrettävästi jos pää nuokkuu nukkuessa eteenpäin niin jarrutuksessa/kolarissa pää jyssähtää aika ikävästi tuolin selkänojaan. 

 

 

Olennaista siis etts että otat selkä menosuuntaan tuolin joka toimii teidän autOssa. 

Vierailija
12/18 |
19.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitkän harkinnan jälkeen päädyimme Maxi Cosi Tobiin se tosin on kasvot menosuuntaan, mutta koska tilaa ei hirveästi autossa päädyimme tähän ja tosiaan on hyvä istuin kallistuksen saa melkein makuuasentoon, vaikka lapsi istuimessa, tosi hyvä istuin ja ei vie paljon tilaa. Toinen mitä katsoin selkämenosuuntaan oli Britax Max Way sekin hyvä ja tosi vähän tilaa vievä.Kuitenkin meidän tyttö jotenkin sopi paremmin tuohon maxi cosin istuimeen. Maxi cosissa paremmat kallistuksen säädöt kuin tuossa max wayssa, mutta hyvässä asennossa lapsi siinä max wayssakin oli.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/18 |
13.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ymmärrys ei riitä. Ensin etsitään mahdollisimman turvallista istuinta, plus -testattua ja mitä kaikkea. Sitten päädytään laittamaan alle vuoden ikäinen lapsi 5 -pistevöissä naama menosuuntaan. Äly hoi, älä jätä!

Vierailija
14/18 |
13.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä lapset siirrettiin 8kk iässä kasvot menosuuntaan silloin markkinoiden turvallisimmaksi testattuun istuimeen. Testit oli voittanut sekä ruotsissa, briteissä ja saksassa. Selkä menosuuntaan ei ollut vaihtoehto kaksosten kanssa pienessä autossa, kun molemmat kirkuivat itsensä kirjaimellisesti äänettömäksi selkä menosuuntaan. On se meinaan hurja tunne, jos lapsi ei pysty itkemään. Monen päivän ongelmat.

Kyseinen istuin oli maxi-cosi priori xp

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/18 |
13.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä Britax Evolva 1-2-3

On hyvä!

Vierailija
16/18 |
13.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Besafe izi plus, besafe izi combi. Selkämenosuuntaan plus testattu. Vyöt ovat turvallisemmat kuin isofix kiinnitys.

Meidän toisella lapsella maxi cosi tobi on myös hyvä kaikin puolin ja saanut hyvät arvostelut, mutta koska on kasvot meno suuntaan en suosittele teille, meillä tässä istuu 4 vuotias 98cm. Ja besafe izi plus,ssa istuu 1,5 v selkä menosuuntaan, todella hyvä istuin cypex sirona oli meillä toisena vaihtoehtona, mutta päädyttiin besafe.iin kun se on 25kg saakka.

 

Vierailija
17/18 |
09.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näitä turvaistuin keskusteluita lukiessa tulee väkisinkin mieleen se realiteetti, että aniharva joutuu kolariin. Minkään laatuseen. Ja että kun se onnettomuus sattuu niin jaossa on niin hirvittävästi voimia että mikään auto tai istuin ei suojaa 100%:sti. MUTTA. Likipiti-tilanteita osuu ennemmin tai myöhemmin kaikkien kohdalle. Pelkkä jarrutus, väistö tai auton raju heilahdus on vaaraksi pienelle lapselle. Mekanismi joka vamman aiheuttaa on sama jarrutuksessa ja törmäyksessä, voimakkuudet vaihtelee. Vaaralliseksi lapselle pelkän jarrutuksen tai väistön tekee suhteessa suuri pää sen niskoille aiheuttamat voimat. Siksi suosittelen miettimään sen lisäksi, että mikä tarjoaa parasta suojaa onnettomuudessa, myös sitä että mikä tarjoaa suojaa myös silloin kun kissa-koira-jalkapallo tulee yllättäin eteen ja vaistomaisesti painaa jarrua lujasti. Tai väistää nopeasti.

 

Koska jarruta-väistä on enempi vähempi automaattinen reaktio jossa ei keritä miettimään kyydissä olijoiden sijaintia, olisi ensiarvoisen tärkeää että päähän ja niskaan kohdistuvat voimat minimoidaan istuimen sijoittelulla sekä mallilla. Selkä menosuuntaan on turvallisin matkustusmuoto, retkahdussuunta on silloin poispäin kulkusuunnasta. Vammoja ei aiheuta pelkästään ulkopuoliset tekijät joilta pitäisi suojautua, vaan meihin jokaiseen vaikuttaa sama liike-energia, riippumatta millaisessa penkissä olemme. Vakavaan vammautumiseen ei tarvita fyysistä iskua tai törmäystä. Riittävä hidastuminen (pelkkä jarrutus) tai kiihtyvyys liikesuunnan muutoksen seurauksena (väistö) riittää rikkomaan sisäelimiä tai katkaisemaan niskat.

Törmäysonnettomuudessa edellisten voimien lisäksi tarjolla erilaisia isku ja puristusvammoja joilta erilaiset istuimet suojaavat eritavalla. Mutta niiden mekanismien kirjo on suuri(loputon) eikä voi nostaa yksittäistä tuolityyppiä taaskaan ylitse muiden.  Kaikissa törmäyksissä yhteistä on että ensimmäiseksi tarvitsee suojautua liikevoimalta(retkahdukselta), jos se ei onnistu, on likimain yhdentekevää vaikka matkustaisi kassakaapissa. Ihmiskeho kestää tietynmäärän siihen kohdistuvia voimia, pieni keho on niille herkempi. Suojelkaa sitä niiltä. Paraskaan penkki ei pysty ihmeisiin yksin.

 

Vierailija
18/18 |
09.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei saako tuon Izi plussan kasvot menosuuntaan jos tulee tarve?