Entäs kävelytahti? Tunnissa kävelet....?
tykkään powerwalkata, eli kävellä nopeasti. Menee aika tasan 6,3 kilsaa tunnissa. Miten teillä? Siis ei hölkkäämistä lainkaan, tämä mielestäni erittäin nopea tempo.
Kommentit (17)
Mulla normaali kävelyvauhti sellainen 5 km/h. Jos pinttelisin vähän nopeammin, uskon että helposti nousisi 6 km:iin tunnissa.
Mäkin tykkään nopeasta kävelystä. Rattaita lykätessä menee suunnilleen tuo 6,3 km/h. Kauppareissu on juurikin tuo tunti suuntaansa.
Minä kävelen ehkä 3,3 kilometriä. Tykkään kävellä kaikessa rauhassa ja katsella lintuja, oravia ja muuta ympäristöä. Nopeamminkin voisin kävellä, mutta en nauttisi siitä.
Normaalivauhti paikasta toiseen siirtyessä 6km/h. Harvoin tulee käveltyä 6km asioita hoitaessa, mutta vauhti on tuo, kun 3km matkan kävelen puolessa tunnissa. Erikseen kävelemään lähtiessä vauhti on vähän kovempi ja sauvakävellessä minä liikun jo nopeammin kuin hölkäten (ei ole hölkkä minun lajini, tiedän!).
Kävelen kesät talvet joka aamu 14,7 kilometrin lenkin tunnissa. Kesällä saattaa mennä jopa 16 kilsaa tunnissa. Ja kävellen tietysti.
Lenkkivauhti on mullakin siinä reilun 6 km/h tietämillä. Mun normaali lenkki on 5,5 km ja se kestää vähän alle tunnin.
Olen minä ainakin 5km tunnissa kävellyt.
6 on normaali vauhti, mutta se on ihan rivakka tahti. Hiki tulee jos ei ole kevyet vaatteet.
[quote author="Vierailija" time="13.11.2013 klo 11:10"]
Kävelen kesät talvet joka aamu 14,7 kilometrin lenkin tunnissa. Kesällä saattaa mennä jopa 16 kilsaa tunnissa. Ja kävellen tietysti.
[/quote]
Kannattas jo seuraavin kisoihin ilmottautua jos noin kovaa kävelet....
9 minuuttia kilometrille (6,7km/h) on sellainen vauhti mikä menee minulta aika helposti, nopeampaa kävelyyn joutuu jo vähän keskittymään ja vähän vajaa 8 minuuttia kilometrille (8km/h) alkaa olla maksimitahti.
Minä kävelen kilometrin tunnissa. (1 km/h).
5-6 km. Kerran tosin kävelin 4 km puoleen tuntiin, kun olin tulossa baarista kotiin talvella ja oli vähän kylmä.
Mullakin perusvauhti on noin 5 km/h, ehkä vähän yli, mutta en ole lenkkitarkoituksessa mitannut
5km lenkin teen tunnissa yleensä. Vaunujen kanssa ja välipysähdyksiä yleensä tulee aina useampi, välillä saattaa vanhempi lapsi (2v) kävellä jonkun matkaa mikä hidastaa entisestään, mutta jos pääsen tuon 5 kilsaa niin ei ole kävellyt kovin pitkää matkaa. Sit jos innostun hölkkäilemään pätkiä niin tietysti vähän nopeutuu mutta ei merkittävästi koska ne on vaan pätkiä ja aloittelen vasta juoksuharrastusta hitaasti (aikuisena olen varmaan juossut bussiin, muuten kävellyt jne).
6,2km/h on ripeää,usein kuitenki tunnin lenkki menee sillä 5,5km/h vauhdilla mitä oon sport trackerilla katsonut.. 4km/h on mulla jo maleksimista...metsässä tarpominen menee sillä 3km/h vauhdilla kun välillä tsekkailee sieniä :) Jos pitää kävellen mennä johonki niin lasken aina niin että kilsan tinttaamiseen kuluis 10min ja ajotan lähtöni sillä aikataululla :) Työmatka on 3,6km ja siihen kuluu 40min kun kävelee vaikka puhelinkin korvalla koko matkan..monasti vauhti vähän hidastuu jos puuhaa samalla muuta :)