Mulla on rintasyöpä, olen 34 v. Kohtalotovereita?
Sain tiedon muutama päivä sitten. En tunne itseäni sairaaksi, ja vaikea uskoa. Mulla on kaksi pientä lasta. Miten tämä vaikuttaa elämään, voiko hoitojen aikana elää normaalia elämää? Entä voinko heittää haaveet kolmannesta lapsesta, vaikuttavatko hoidot hedelmällisyyteen? Olisin kiitollinen kaikista kokemuksista ja neuvoista.
Provon huutelijat, painukaa muualle.
Kommentit (17)
Etkö saanut mitään tietoa sairaalasta?
Mulla oli rinnassa kova patti ja siitä otettiin koepala. Ei mitään kipua tms., tunnen itseni ihan terveeksi. Terveyskeskuslääkäri soitti ja kertoi uutiset, 2 minuutin puhelu, en saanut oikein muuta tietoa kuin sen, että syöpä on ja sairaalasta otetaan yhteyttä myöhemmin.
ap
Hoidot vaikuttavat hedelmällisyyteen. Ota selvää oliko munasoluja mahdollista pakastaa. Rankkaa tulee olemaan, mutta hoidot onnistuvat nykyisin hyvin. Rintasyöpä ei ole kuolemantuomio. Kaikkea hyvää Sinulle.
Voi olen pahoillani :( Voimia ja halauksia! En osaa vastata kysymyksiisi..
Sinun kannattaa soittaa syöpäneuvontanumeroon. Saat tietoja ja tukea.
Kiitos tsempeistä ja vastauksista :) ap
Aika järkyttävää, että potilas jätetään noin heitteille. Kahden minuutin puhelu, huhhuh. Hoidot vaikuttavat kyllä hedelmällisyyteen.
Hoitojen välissä voi olla hyviä aikoja, jolloin olo on lähes kuin terveellä, mutta sytostaattihoitojen sivuvaikutukset ovat rankkoja ja vointi on niiden aikana huono. Tarvitsette apua arjessa selviämiseen, toivottavasti miehesi on tukenasi.
Kiitos vastauksesta. Mieheni ei ole tähän mennessä ottanut kovin paljon vastuuta perheestä, mistä olemme riidelleetkin paljon. Nyt varmaan pakko ottaa, ehkä tässä on jotain hyvääkin. Onneksi minulla on myös paljon hyviä ystäviä ja sukulaisia, jotka ovat tarjonneet apua. Toivon, että mieheni saisi hoitojen ajaksi lomaa töistä, palkatonta tietysti varmaan.
Kolmas lapsi on toiveissa, mutta olen kiitollinen näistä kahdestakin. Ehkä ensi viikolla tulee selvyyttä asioihin, kun toivottavasti pääsen lääkäriin hoitojen suunnittelua varten.
ap
Olen pahoillani. Minulla todettiin rintasyöpä kun olin just täyttänyt 40. Syöpäni oli aggressiivista tyyppiä ja sain rankimmat hoidot.
Jos syöpäsi on hormonipositiivista tyyppiä, joudut hormonihoitoon, joka lopettaa oman hormonitoiminnan ja sinut laitetaan menopaussiin. Se tietysti estää raskauden. Voit kuitenkin päästä paljon helpommallakin, toivotaan niin. Ja sulla on kaksi lasta, ole reippaalla mielellä niiden vuoksi!
Ymmärsin, että tämä olisi hormoniperäinen syöpä. Eli ilmeisesti voin haudata toiveet kolmannesta :( Mutta varmaan sitä voi pahemminkin käydä. Olen kiitollinen näistä.
ap
Ensinnäkin olen pahoillani puolestasi. Onko syöpä missä vaiheessa? Leikataanko sitä? En ole kohtalotoveri, mutta on ollut useita syöpään (myös rintasyöpään) sairastuneita lähipiirissä. Hoidot vaikuttavat hyvin eri tavalla eri ihmisillä, mutta kyllä ne yleensä aika rankkoja on, että "normaalia" elämä tuskin tulee olemaan niiden aikana.
Tuosta lasten saamisesta en osaa sanoa, riippuu kai monesta asiasta. Jokatapauksessa tosi paljon voimia ja jaksamisia tulevaan!
Mä oon 33 ja sytostaatit alko hiljattain. Sytostaatit vaikuttaa hedelmällisyyteen, mutta kasvaintyypistä riippuen raskaus voi olla riski ja syöpä uusiutuu.
Kaikki tieto tulee palasina ja se tärkein tieto vasta leikkauksen jälkeen. Voimia!
Syöpä on käsittääkseni aika varhaisessa vaiheessa, kasvain oli pienehkö eikä ainakaan ultrassa löytynyt muita kasvaimia. Imetän vielä, mikä kuulemma vaikeuttaa niiden etsimistä. Leikkaus on edessä, ja sädehoito, muusta lääkäri ei vielä osannut sanoa.
Kiitos empatiasta! ap
Voimia ja halauksia! Hyvä ystäväni sai syyskuun alussa saman tiedon, hän hiukan sinua vanhempi. Nyt on leikattu ja odottaa sytostaatihoitojen alkua... Toinen ystäväni sairastui rintasyöpään 26-vuotiaana ja myöhemmin vielä uudelleen, tällä hetkellä terve ja kiinni elämässä. Hällä oli hormoniperäinen ja oli sanottu, että vauvoja ei ehkä voi saada ja/tai raskaus voisi saada syövän uusimaan... Mutta tosiaan, ennen leikkausta kutsuvat sinut konsultaatioon ja sieltä saat varmasti lisää tietoa.
Jaksamisia!
Millainen sun henkinen hyvinvointi on ollut viime vuosina, onko ollut masennusta tai onko suhteessa mennyt huonosti? Seksielämä?
Hei
mene riintasyöpäyhdistyksen sivuille, sieltä löydät vertaistuk,ea ja keskustelupalstan, toinen paikka on syöpäyhdidtyksen sivuilla, kohdassa naisten syövät.
Olen pahoillani sairaudestasi, mjutta muista, että siitä voi parantua. Olen sinua paljon vanhempi ja sairastuin 4 v sitten ja toistaiseksi kunnossa.
Jaksamista ja voimia vaatii, mutta kun pääset hoitoputkeen ,niin asiat alkavat selkiytyä.
t. yx syöpäläinen
Miten sait tietää,mitä oireita oli? Mulla ollut outoa jäytävää tunnetta oikeassa rinnassa,ei pattia tms kuitenkaan ja pelottaa