Sukupuolen veikkaajat/ennustajat...? ;)
Olen vk 14.
Lapsi on esikoinen.
Raskausoireet:
* raju pahoinvointi (kestänyt viikkoja)
* masuun on tullut hieman karvoja
* iho huonontunut
* hiukset kasvanu pituutta
* tekee mieli paljon raikkaita hedelmiä, erityisesti kiiviä
*... myös makeat herkut maistuvat!
Veikkauksia? ;)
Kommentit (19)
Nimeomaan, on kaksi vaihtoehtoa! Pyysin veikkaamaan "kumpi"? ;) -ap
Kiitos veikkauksesta! :) Onko muut samaa mieltä? :) -ap
Netti on pullollaan kaiken maailman testejä! Koklaa niitä :)
Malta 5-6 viikkoa, sittenhän se selviää.
Kertokaas, miksi kaikki veikkaatte poikaa? ;) -ap
Itselläni on aivan samat oireet, viikkoja 13+3 ja olen veikannut tyttöä.
Tiedän, että muutama viikko vielä, niin asiasta saa "ammattilaiset" veikkauksen, mutta tämä on silti kivaa veikkailla :)
Nro12: Sinulla on siis vahva tyttöolo? Pian saat itsekin asiasta "selvyyttä", jos haluat (:
mun esikoinen on tyttö ja raskausaika oli tosi helppo, nyt odotan poikaa ja on ollut enemmän etovaa oloa/ruokahaluttomuutta, ihottumaa, vatsa kasvaa nopeammin ja selkä/liitoskivut alkoi jo keskiraskaudessa. Eli olen kokenut pojan odotuksen rankemmaksi. Mutta en usko että oireista voi paljoa päätellä, ne kun on jokaisella aika yksilöllisiä.
On joo vahvasti sellainen olo. Rakenneultra on 9.1. että silloin varmaan rupeaa saamaan selville. :)
Aika isokokoinenhan tuo sikiö oli, kun viikkoja on tosiaan 13+3 (juuri eilen annettiin tämä tarkka määrä ultramittauksien perusteella) ja sikiön pää-perämitta on jo 8 cm. Kaikkialla lukee, että sen pitäisi näillä viikoilla olla reilut 5 cm. En tiedä, voiko tuosta päätellä mitään.
Itselläni on rakenneultra 13.1 eli muutama päivä sun ajan jälkeen :) Np-ultrassa sikiö vastasi kooltaan 5 päivää isompaa, kun menkoista oli laskettu. LA:ta ei kuitenkaan jostain syystä muutettu. En tiedä, voiko se vielä rakenneultrassa muuttua?! -ap
Tee se ikiaikainen neulatemppu. Eli neula langan päähän ja joku hivottaa neulaa ranteeseesi ja nostaa neulan kämmenesi päälle. Jos neula tekee ympyrää luvassa on poika, jos neula heiluu edestakas niin tyttö. Miehen lapset meni oikein ja samoin minun ;)
[quote author="Vierailija" time="19.11.2013 klo 17:53"]
Itselläni on rakenneultra 13.1 eli muutama päivä sun ajan jälkeen :) Np-ultrassa sikiö vastasi kooltaan 5 päivää isompaa, kun menkoista oli laskettu. LA:ta ei kuitenkaan jostain syystä muutettu. En tiedä, voiko se vielä rakenneultrassa muuttua?! -ap
[/quote]
Ei varmaan, eiköhän se määritellä jo aikaisemmin. Itselläni oli alunperin laskettu aika 12.5. mutta nyt se muutettiin 24.5. np-ultran perusteella, vaikka sikiö on isompi kuin mitä kuuluisi viikoilla 13+3 olla. o__o Kallon ja sääriluun perusteella siis annettiin uusi laskettu aika. En nyt tiedä mitä pitäisi ajatella.
Hassua etteivät lähteneet muuttamaan laskettua aikaasi..
Jos tarviitte jotain lisätietoja, niin vastaan niihin :) -ap