Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Raskausdiabetestä sairastanut, oliko lapsesi terve syntyessään?

Vierailija
19.12.2012 |

Ilmenikö mitään ongelmaa heti tai myöhemmin? Oliko käytössä insuliini? Kuinka suuri lapsi oli ja millä viikolla syntyi/ käynnistettiin? Synnytystapa ja syy siihen?

Kommentit (15)

Vierailija
1/15 |
19.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla riitti ruokavalio, insuliinihoitoa en tarvinnut. Normaali, helpohko alatiesynnytys. Lapsi oli kyllä isokokoinen, mutta kätilön mukaan "ei mikään sokerivauva". Ts. ei ollut veltto eikä lihavan oloinen vaan jäntevä, pitkä, painava poika. Syntyi rv 42+2. Nyt parivuotiaana on erittäin terve, atleettisen näköinen, ja niin olen minäkin.

Vierailija
2/15 |
19.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

toisessa raskaudessa ruokavaliohoitoinen, lapsi terve, syntyi spontaanisti rv 37+2, 3100g.



Kolmannessa raskaudessa samat, lapsi syntyi spontaanisti rv 36+0, 2800g.



Neljännessä insuliinihoitoinen, lapsi terve, syntyi spontaanisti rv 39+2, 3900g.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/15 |
19.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Syntyi 40+0 paino 3240 g. Ruokavaliohoitoinen diabetes

Vierailija
4/15 |
19.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Rd-diagnoosi vasta rv30jotain ja ihan vaan ruokavaliolla hoidettiin. Synnytys käynnistettiin rv40 muiden komplikaatioiden vuoksi ja komplikaatioista johtuen päädyttiin lopulta seur. päivänä kiireelliseen sektioon. Vauva täysin terve 49cm ja aika tasan kolme kiloa. Sokerit ok ja lähtötarkastuksessa pelkkiä kehuja. Nyt on vajaan kuukauden vanha ja kilon verran pulskistunut, ei mitään ongelmia toistaiseksi ainakaan.

Vierailija
5/15 |
19.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta vastaan kuitenkin.

lapsi syntyi rv 39+4 kiireisellä sektiolla.

Käynnistykseen menin 39+3, mutta käynnistys ei onnistunut. Supistuksia ei ollut, mutta sen sijaan vauvan sydänäänet alkoivat katoilemaan. Syynä käynnistykseen epäily tosi isosta vauvasta.

Syntyessään mitat oli kuitenkin 50cm ja 3650g, eli ei läheskään sellainen jättiläinen kun oli povattu:) Oli täysin terve 9 pisteen vauva, vauvan sokereita seurattiin pari ekaa päivää tiuhaan minun diabeteksen takia, mutta ikinä niissä ei mitään häikkää ollut.

Nyt "vauva" on 1,5v ja mitään vaivoja ei ole ollut:)

Vierailija
6/15 |
19.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

jokaisessa raskausdiabetes. 3 ekaa ruokavaliolla, viimeisessä insuliini 3 viimeisellä viikolla.



Kaikki lapset olleet viikkoihin nähden suuria, vaikka verensokerini on pysynyt hyvällä tasolla.

lapset syntyneet rv 34, rv 36 , rv37 ja rv36. Aikaisiin synnytyksiin luultavasti syynä hepatogestoosi, jota myös jokaisessa sairastin.

Alatietä syntyneet kaikki, yhteen tarvittiin imukuppia asentovirheen takia.



Lapsilla ei ongelmia, kaikilta tietysti seurattiin verensokereita ja syöntiväleistä pidettiin kiinni, kellastuivat kaikki mutta lastenlääkärin mukaan geneettistä jollain tapaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/15 |
19.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikki kolme lastani on syntynyt päälle 3-kilosina vaikka oli kaikkien raskauden aikana raskausdiabetes.Ruokavaliolla selvisin,ei insuliinihoitoa,koska en suostunut pistämään itseeni.Teki jo pahaa ottaa sokeriarvot monet kerrat päivässä. =)

Ensinmäinen sytyi tai päätti syntyä rv.37 oli terve. Ja toinen lapsi käynnistettiin rv.38 ja poika oli sokerivauva.Ja kolmas lapsi syntyi myös käynnistyksellä rv.38 ja terve lapsi.

Poika joka synty sokerivauvana (vatsa oli leveä ja pullea) ja on tällä hetkellä melkein 10-v ja on liikalihava.alkoi lihoa entiselleen kun täytti 3-v ja hulluna oli pienenä sokeriin,jos ei ollut namia.Otti hän sokeria suoraan pussista! ja voi todennäkösesti sairastua diabetekseen. Ja suvusta tuo raskausdiabetes tulee ja voi vanhuusiällä sairastua raskausdiabetekseen,mutta ruokavaliolla voi selvitä ettei puhkea.

Vierailija
8/15 |
19.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

.Ruokavaliolla selvisin,ei insuliinihoitoa,koska en suostunut pistämään itseeni.Teki jo pahaa ottaa sokeriarvot monet kerrat päivässä. =)


Paljon pahempaa se verensokerin otto sormenpäästä on, kuin sen insuliinikynän pikkuisen neulan tuikkaaminen mahanahkaan..

Kokemusta, nääs :-9

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/15 |
19.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ensimmäinen, ruokavalio hoitoinen rd. Syntyi spontaanisti rv 40+4 3620g ja 52 cm. Terve. Hyvät sokerit.

Toinen, ruokavalio hoitoinen rd. Syntyi spontaanisti rv 38+1 3400g ja 50cm. Syntyi illalla ja yön oli keskolassa sokeri seurannassa kun arvot oli alhaiset. Tippaa ei kuitenkaan tarvittu ja arvot koheni.

Vierailija
10/15 |
19.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

synnytyksessä molemmat avotarjonnassa ja ponnistaminen oli pitkä. loppuraskaudessa sykkeenvaihteluita ja niitä ultrattiin ja tutkittiin. supistuksia oli molemmissa varhaisesta vaiheesta asti. raskaus ja synnytys meni kuitenkin pääasiassa hyvin.en käyttänyt insuliinia,sokeriseurantaa tein ja noudatin ruokavaliota. oma painokaan ei juuri noussut...

esikoinen syntyi viikko lasketun ajan jälkeen ja painoi 3210g. sokereita seurattiin ja joutui lisämaitoa juomaan kun paino laski jonkun verran.

toinen syntyi pari päivää ennen laskettua ja painoi 2880g.

molemmat lapset on hoikkia ja kasvaneet tasaisesti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/15 |
20.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

1. raskuas, ruokvalio ei insuliinia. Lapsi syntyi 40+5 3520g. Syntyessä kaikki hyvin. Alatiesynnytys. Käynnistys raskausmyrkytyksen vuoksi.



2. raskaus, insuliini käytössä. Lapsi syntyi 38+0 3690g. Syntyessä kaikki ok, sokerit hiukan heitteli mutta ne tasaantui pian. Alatiesynnytys raskausmyrkytyksen vuoksi.



Kummallakaan lapsella ei ole (toistaiseksi ainakaan) diabetesta. Mutta kummatkin ovat erityislapsia (autismin kirjon diagnoosit, jotka eivät liity raskausajandiabetekseen).



Itsellä todettiin nyt 35v. iässä 2. tyypin diabetes.

Vierailija
12/15 |
20.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

syntyi 40+2 ja oli 3700g

normaali synnytys,ponnistus 18min

2 vuorokautta synnärillä sokereita seurattiin.ja koko ajan hyvinä pysyivät.

ruokavaliola hoidettiin diabetesta..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/15 |
20.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei mitään ongelmia, ei ollut insuliini, vaan ruokavalio.



Lapsi oli syntyessään 3725 g vaikka päivää aikaisemmin arvio oli viitisen kiloa.



Käynnistettiin kalvot puhkaisemalla, kun oli 12 päivää yli lasketunajan.



synnytystapa makuultaan, että kätilöt voi auttaa ja ns. kaapata vauvan paremmin kuin altaassa kuten olin toivonut. ei kipulääkkeitä keritty käyttää.

Vierailija
14/15 |
20.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

lapsi on nyt 9 v, eikä hänellä sokereiden kanssa ongelmia ei silloin, eikä nyt.



omatkin sokerit heti synnytyksen jälkeen normalisoituivat.



mulla todettiin vuosi sitten kakkostyypin diabetes. olen lievästi ylipainoinen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/15 |
20.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja terve onneksi on. Ikää kohta 4-v ja kehitys täysin ikävuosien mukainen kaikin puolin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan viisi kahdeksan