Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

alkuraskaus ja todella pahat oireet, onko normaalia?

Vierailija
06.11.2012 |

olen lähes vkolla 7 ja voin pahoin 24/7. mikään ei auta. Jos syön alkaa polttava närästys ja jos en syö oksettaa. Alavatsalla tuntuu hurjan kova kiristys, kuin pallo joka on repeämässä. Olen armottoman väsynyt. Mikä avuksi?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
06.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Myös mantelit auttavat siihen. Yritä syödä semmoisia ruokia, jotka eivät aiheuttaisi näröstystä, esim kaurapuuro, mustikkakeitto.

Vierailija
2/5 |
06.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tsemppiä vain! Kyllä se ainakin helpottaa raskauden edetessä. Koita syödä pieniä annoksia sitä mitä mieli tekee. Kokeile myös syödä purkkaa tai imeskellä pastilleja. Cream crackerit tepsivät mulla.



Odottelen kolmatta nyt puolilla välein raskautta, ja alkuvaiheessa rv6+-14+ oli kyllä aivan hirveää. Itkua tihrustin töissä, kun tuntui etten millään jaksa pahoinvointia. En oksentanut kertaakaan, mutta voin vain niin niin kovin pahoin koko ajan.



Jos tulee ihan kamala olo, soita neuvolaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
06.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla ollut jo neljä kertaa 24/7 pahoinvointi ja terveet lapset syntyneet. Se on hyvä vaan että on pahoinvointia se kertoo siitä että istukka toimii hyvin. Tsemppiä tiiän että on rankkaa!

Vierailija
4/5 |
06.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yritä pitää huolta nesteytyksestä, vaikka oksentaisitkin juomasi nesteen.



Itse kärsin tuollaisesta pahoinvoinnistä viikolta 7 viikolle 22. Makasin kotona oksentamassa puolisen vuotta. Ihme kyllä, en joutunut tiputukseen kertaakaan, läheltä liippasi.



Lääkäri tarjosi minulle reseptilääkettä pahoinvointiin, mutta kieltäydyin sitä ottamasta. Pakkausselosteessa mainittiin, että se ei sovi raskaanaolevalle. Lääkärin määräyksestä kuitenkin olisi voinut käyttää.



Laskettu aika on huomenna, ja voin erinomaisesti. Mitään loppuraskauden vaivoja ei ole ollut :) Tilanne siis toivottavasti helpottaa sinullakin!

Vierailija
5/5 |
06.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

oli ainakin mulla. Luultavasti kestää vielä kuukauden verran eteenpäin..



Lepää niin paljon kuin mahdollista ja syö sitä mikä maistuu! Mulle upposi parhaiten kaikki kylmä ja tuore (hedelmät, kasvikset), sitten taas jäätelö ja joku kirpeä salmiakki auttoi pahimpaan pahoinvointiin.



Neuvolasta voi kysellä apuja jos olo menee ihan mahdottomaksi. Jos ruoka ei pysy sisällä, vaan oksennat ihan kaiken, niin huolehdi ettet kuivu liikaa (tarpeen vaatiessa tiputukseen sairaalaan).