Hoidoilla lapsen saaneet: pelkäättekö oman lapsenne lapsettomuutta?
Tuosta uutisesta, jossa koeputkihedelmöityksellä alkunsa saanut sai lapsen samalla menetelmällä tuli mieleen: pelkäättekö, että myös lapsenne joutuu kärsimään lapsettomuudesta?
Itse kyllä.
T. Nimin. kolme lasta, joista yksi koeputkihedelmöityksellä
Kommentit (4)
Meillä on ns. selittämätön lapsettomuus.Molemmat lapset saatu hoidoilla eikä yhtään luomuraskautta.
Pelkään, että tämä jokin periytyy. En halua lasteni kokevan tätä. Toivon, että he ennemmin eivät vain halua lapsia kuin että eivät voi niitä saada, vaikka haluavatkin.
Koska tahansa lääkäri voi mokata ja viaton umpparinpoisto aiheuttaa lapsettomuuden. Minulla syy ei ole perinnöllinen vaan lääkärin aiheuttama.
Mutta tiedostan minäkin, että se on mahdollista. Kuten olisi siinäkin tapauksessa, että lapset olisi saatu luomusti. Meillä lapsettomuuden syy on selvillä ja on epätodennäköistä, että lapsemme olisivat lapsettomia samasta syystä.
ettei oma lapsesi välttämättä edes halua hankkia lapsia? Kaikki eivät halua. Suunnitteletkohan hieman liian pitkälle... Eikö sulla ole tarpeeksi haastetta tässä ajassa, kun pitää miettiä jo elämänmitat eteenpäinkin?