ykkösellä nyt prismassa vaippavuori - mielenkiintoinen!!!
Kommentit (34)
Syytetään perheitä vauvojen vaipoista? Jos näin oli, kuten arvasin, sanon jälleen kerran. Vauva käyttää vaippoja vain vuoden verran. Osa vanhuksista ja vammaisista vuosikausia. Jokainen syyttelijä menköön siis joka päivä vaihtamaan sukunsa vanhuksille ja vammaisille kestovaipat monta kertaa päivässä ja myös pesköön vaipat.
Syytetään perheitä vauvojen vaipoista? Jos näin oli, kuten arvasin, sanon jälleen kerran. Vauva käyttää vaippoja vain vuoden verran. Osa vanhuksista ja vammaisista vuosikausia. Jokainen syyttelijä menköön siis joka päivä vaihtamaan sukunsa vanhuksille ja vammaisille kestovaipat monta kertaa päivässä ja myös pesköön vaipat.
ei muuten käytä vaippoja vuotta, vaan 2 - 3 vuotta.
ennen kahta vuotta. Ja vaikka käyttäisivät peräti kolme vuotta, se olisi pientä siihen verrattuna, että joku vanhus käyttää vaippoja laitoksessa 13 vuotta.
vauvoille vaihdetaan vaipat "hieman" useammin kun vanhuksille. Meillä ainakin saatettiin vaihtaa ensimmäisinä kuukausina 10 kertaa vuorokauden aikana. Vanhuksille sen sijaan max 3 kertaa päivässä, usein harvemmin.. Ja kyllä, pesen mielummin vastasyntyneen kestovaippoja kun jonkun vanhuksen.
nimim. vanhuspuolella työskennellyt sairaanhoitaja
Ja vanhukset käyttävät vaippoja useita vuosia, joten sitä käyttöä tulee enemmän kuin vauvoille joka tapauksessa. Eikai tässä ole mieltymyksestä kyse, vaan luonnonsujelusta? Joten mars vaan vanhainkotiin laittamaan kestovaipat vanhuksille, sen sijaan että syyllistät vauvojen ylirasittuneita vanhempia.
kestoilukaan nyt mitään kauhean raskasta hommaa ole, kun kuitenkin pyykkikoneella nykyään pestään. Myös aikuisille on olemassa kestovaippoja. Ennen kaikkea vanhustenhuollossa pitäisi panostaa siihen, että olisi tarpeeksi motivoitunutta henkilökuntaa viemässä vanhuksia vessaan ja hoitamassa niin, että vanhuksista ei tehdä vuodepotilaita. Se vähentäisi vaippojen tarvetta paljon.
Alan nyt pottaileen 1,5-vuotiaan kanssa. Periaatteessa huomaan kun kakkaa ja pissa tulee useimmiten tietyn ajan kuluttua juomisesta. Nyt vaan pitäisi alkaa pottailemaan ahkerasti ja antaa olla enemmän ilman vaippaa.
Vauvat sen sijaan kyllä. Siinäpä syyllistyt sitten. Typerää puolustella itseään ainakaan sillä että "en minäkään kun eivät vammaiset ja vanhuksetkaan".
Tarkoitit varmaankin, että riittävästi henkilökuntaa? Ja mitenkäs, kun monelta vanhukselta se pissa ja kakka vain tulee omia aikojaan? Siinä ei auta motivaatio eikä minkäänlainen ihmekään. Joten menehän vaan kiltisti huolehtimaan kaikkien sukusi vanhusten ja muiden aikuisten vaippoja käyttävien kestovaipoista.
Tiesitkö sinä kuinka paljon on vuosikausia vaippoja käyttäviä aikuisia ihmisiä? Kyllä se vaippojen suurkulutus tulee sieltä eikä suinkaan vauvojan lyhytaikaisesta vaippojen käytöstä.
minä olen eri mieltä. Maailman väkiluku on kuitenkin kasvava, joten vauvoja on hurjasti enemmän kuin vanhuksia.
käyttävät vaippoja monia vuosia kauemmin kuin vauvat. Miten muuten on? Olettehan kaikki naiset jo alkaneet käyttää kestositeitä kuukautisten aikaan?
Motivoitunutta? Tarkoitit varmaankin, että riittävästi henkilökuntaa? Ja mitenkäs, kun monelta vanhukselta se pissa ja kakka vain tulee omia aikojaan? Siinä ei auta motivaatio eikä minkäänlainen ihmekään. Joten menehän vaan kiltisti huolehtimaan kaikkien sukusi vanhusten ja muiden aikuisten vaippoja käyttävien kestovaipoista.
nimenomaan MOTIVOITUNUTTA henkilökuntaa. En tietenkään tarkoittanut, että kaikki vanhukset voisivat olla ilman vaippoja, luulin, että tätä keskustelua käyvät ajattelevat ihmiset, eivät saivartelijat.
Vanhusten hoidossa tarvitaan riittävästi motivoitunutta henkilökuntaa, joilla on kiinnostusta hoitaa vanhuksia heidän tarpeitaan kuunnellen. Pelkkä henkilökunnan määrä ei riitä, jos hoitajilla ei ole halua esim. viedä vanhusta vessaan silloin, kun vanhus pyytää tai tehdä vessahetkestä sellaista, että se tuottaa tarvittavaa tulosta (puhun tässä nyt etenkin dementikoista). Myös hoito, jossa kuntoutus on osa hoitoa kaikissa toimissa tähtää siihen, että vanhuksista ei tule vuodepotilaita (vuodepotilaan "tekeminen" on helppoa, siihen riittää se, että vanhusta ei nosteta ylös, kävelykyky katoaa hetkessä).
Mun suvussa ei ole yhtään vaipossa olevaa vanhusta, mutta miten mun onnistuisi omilta töiltäni heitä hoitaa, jos olisikin? Käsittääkseni henkilökunta on olemassa sen takia, että he hoitavat sen hoidon.
käyttävät vaippoja monia vuosia kauemmin kuin vauvat. Miten muuten on? Olettehan kaikki naiset jo alkaneet käyttää kestositeitä kuukautisten aikaan?
kuukuppia kohta kymmenen vuotta ja vauvallani käytän kestovaippoja, tietenkin.
alle 2 vuotiasta lasta ja ajatelkaa kun ne joku päivä ryhtyvät kaikki käytämään vaippoja ja käyttävät niitä 3 vuotta. Aikamoinen vaippavuori tulee niistä. Intiassa on myös paljon vaipattomia lapsia vielä.
Jäin mietimään että kuinka paljon erilaisia kemikaaleja vaipoista imeytyy lapsen ihoon kautta. Nyt tietysti sanotaan että ei mitään, mutta eiköhän joskus tule tutkimus joka todistaa asian todeksi.
Oletko ajatellut, miten paljon laitoshoidossa oleva vanhus kuormittaa ympäristöä? Tiesitkö, että hoitajien halulla ei ole mitään merkitystä, jos ei ole aikaa viedä asiakkaita vessaan? Nimenomaan henkilökuntaa lisää tarvitaan. Mutta, jos oikeasti ajattelet ekologisesti, käyt muutaman kerran vuorokaudessa hoitamassa vaikkapa parin vanhuksen vessareissut lähimmässä vanhainkodissa. Yöksi voit laittaa vaipan, mutta kestosellaisen, jonka käyt sitten aamulla pesaisemassa.
Käytin aikoinaan jokaisella lapsellamme kangasvaippa + villahoususysteemiä. Helppoa ja halpaa, samat vaipat kestivät kaikilla, housut neuloin itse ja lopulta myin kaikki. Pyykinpesuhan on lastenleikkiä nykyään. Ja tottakai jokainen järkevä käyttää nykyään kuukuppia.
Oletko ajatellut, miten paljon laitoshoidossa oleva vanhus kuormittaa ympäristöä? Tiesitkö, että hoitajien halulla ei ole mitään merkitystä, jos ei ole aikaa viedä asiakkaita vessaan? Nimenomaan henkilökuntaa lisää tarvitaan. Mutta, jos oikeasti ajattelet ekologisesti, käyt muutaman kerran vuorokaudessa hoitamassa vaikkapa parin vanhuksen vessareissut lähimmässä vanhainkodissa. Yöksi voit laittaa vaipan, mutta kestosellaisen, jonka käyt sitten aamulla pesaisemassa.
Eikö näistä asioista voi keskustella? Justhan mä kirjoitin, että tarvitaan lisää motivoitunutta henkilökuntaa! Onko sulla nyt jotenkin paha mieli, vai miksi ei voi keskustella asiallisesti?
ympäristöä kuormittavia pesuaineita?
todella mielenkiintoinen ja tärkeä aihe, josta pitäisi puhua paljon enemmän. Mammat niin kovin mielellään siitä vaan vaikenevat. Surullista sanon minä!