Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Jos hoitotakuu on puoli vuotta ja siinä ajassa ei pääse leikkaukseen, niin mitäs sitten?

Vierailija
13.11.2012 |

Itse olen jonottanut polvileikkaukseen kesäkuun alusta asti ja KOKS:in polvi- sekä olkapää leikkausjonot on täysin tukossa. Soitin kaks viikkoo sitten tuonne ja silloin vastattiin, että jono on täysin tukossa ja menee luultavasti ensi vuoden puolelle. Eli Reippaasti yli sen luvatun puolen vuoden.

Ja tämä ei ole mikään tähystysleikkaus eli mihinkään peruutusaika leikkaukseen on turha yrittää kuvitella pääsevänsä. Kaks kaveria on ollut vuoden sisällä tähystysleikkauksessa ja he kumpikin saivat peruutusajan viiden kuukauden sisällä.

Alkaa oikeasti risoa tämä tilanne, polvi selvästi "heikkenee" päivä päivältä, särky lisääntyy, muljuaminen ja sijoiltaan meno yleistyy päivä päivältä jne. jne. Samoin rappusten nousu on ollut viime päivinä yhtä tuskaa.

Särkylääke ei enää auta, mulla on kylläkin käytössä vaan ilman reseptiä saatavat lääkkeet. Polvituki on käytössä, mutta ei sitä voi pitää 24/7.

Eli jos/kun mitään ei kuulu joulukuun alkuun mennessä, niin onko mulla oikeus hakeutua johonkin muuhun paikkaan hoitoon? Vai pitääkö vaan niellä tappio ja odottaa kiltisti sitä kutsukirjettä? Tammikuuhun mennesäs olen nimittäin tätä menoa täysin liikuntakyvytön.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla