Minkä ikäisenä vanhempasi on/ovat kuolleet? Mihin? :(
Anteeksi, kamala kysymys.
Tuli vain mieleeni, kun isänpäiväkin lähestyy...
Oma isäni kuoli nelikymppisenä aivoverenvuotoon. Liukastui pihalla.
Tuo ainakin opetti sen, ettei ikinä voi tietää mitä huominen tuo tullessaan...
Kommentit (45)
Anteeksi, kamala kysymys.
Tuli vain mieleeni, kun isänpäiväkin lähestyy...
Oma isäni kuoli nelikymppisenä aivoverenvuotoon. Liukastui pihalla.Tuo ainakin opetti sen, ettei ikinä voi tietää mitä huominen tuo tullessaan...
Isä 69-v sydänkohtaus, äiti 60-v rintasyöpä.
Tuossa ne onneksi vielä porskuttaa. 76 ja 78 vuotiaat
Ja sinä vastasit tähän ketjuun miksi? Ei kysytty elävistä...
Tuossa ne onneksi vielä porskuttaa. 76 ja 78 vuotiaat
Ja sinä vastasit tähän ketjuun miksi? Ei kysytty elävistä...
Isäni on elossa, ikää 59v. Emme ole juurikaan tekemisissä, en ole koskaan ollut läheinen hänen kanssaan. Äitiäni kaipaan edelleen usein.
Tuossa ne onneksi vielä porskuttaa. 76 ja 78 vuotiaat
Ja sinä vastasit tähän ketjuun miksi? Ei kysytty elävistä...
Onhan tuo ihanteellinen asia, että vanhemmat ovat elossa, ja vielä ihanampaa jos sattuvat olemaan YHDESSÄ. :)
En tunne katkeruutta moisesta, vaikka toki usein toivoisinkin, että isäni olisi yhä elämässämme ja näkemässä lapsenlapsensa.
Mutta täytyy vaan yrittää kovasti arvostaa niitä asioita, mitä on tällä hetkellä.
Ja vaikka kuolleita ihmisiä ei saa takaisin, ainakin he säilyvät muistoissa.
Jaksamisia ja voimahaleja jokaiselle läheisensä menettäneelle. - Ap
paksusuolen syöpään olin silloin 17v
äiti on luojan kiitos hengissä on nyt 60v ja hyvässä kunnossa
Tuossa ne onneksi vielä porskuttaa. 76 ja 78 vuotiaat
Ja sinä vastasit tähän ketjuun miksi? Ei kysytty elävistä...
hirvittävän vanhoja ainakin!
60-vuotiaana sydäninfarktiin. Äiti 79-vuotiaana sydämen vajaatoimintaan.
hirvittävän vanhoja ainakin!
Moni vajaa 8-kymppinen elää vielä täyttä elämää harrastuksineen. Vanhoja alkavat olla ysikymppiset ja vasta yli 100-vuotiaat hirvittävän vanhoja.
just tuli 12 vuotta täyteen siitä. Äiti pontevasti hengissä ja omassa kodissa asuu, on nyt 72-vuotias.
elää vielä, 69-vuotiaana. Isä kuoli 53-vuotiaana aivoverenvuotoon, kun sai nyrkistä, jonka seurauksena kaatui ja löi päänsä asfalttiin.
Ei ole ainakaan tehnyt mieli tupakointia aloittaa, kun sitä kiduttavan hidasta tukehtumiskuolemaa seurasi sivusta. :(
Äiti onneksi elää vielä, terve ja hyväkuntoinen seitsemänkymppinen. Katkera tosin siitä, etteivät saaneet viettää isän kanssa kuin pari eläkevuotta yhdessä.
isä kuoli keuhkosyöpään 82-vuotiaana - vasta ruumiinavauksessa kävi ilmi, että syövän ohella hänellä oli myös keuhkoahtaumatauti ja krooninen keuhkopussin tulehdus.
Äiti kuoli viisi viikkoa vaille 86-vuotiaana saunaan, josta minä hänet löysin. Kuolinsyyksi merkittiin äkillinen sydänpysähdys - äidillä oli sydämen rytmihäiriöitä ja Marevan-lääkitys, mutta saunomista hän rakasti eikä luopunut kuumista löylyistä. Äiti oli nyykähtänyt käsivarttaan vasten saunan kaiteelle, mikään ei näyttänyt siltä, että kuoleman hetki olisi ollut erityisen tuskallinen. Siitä olen kiitollinen.
isä elää vielä, on kohta 70. Tosin oli menehtyä vähän päälle kolmikymppisenä vakavaan aivoverenvuotoon, selvisi kuin ihmeen kaupalla siitä vammoitta.
Isä kuoli viitisen vuotta sitten vähän 60-v syntymäpäivänsä jälkeen. Keho ei kestänyt (sydänkohtaus?). Oli Kyllä jo huonossa kunnossa alkon ja diabeteksen takia.
Mut oli se kyllä yllättävää kuulla, kun poliisi soitti aamulla, että tiesinkö hänen kuolleen yöllä. En tiennyt vaikka asuimme samassa pihapiirissä, mutta huoneeni ei ollut pihan puolella, niin en ollut kuullut ambulanssia tai muita, jotka olivat yllä käyneet. Tosin heräsin jostain syystä yöllä (tunteja kuoleman jälkeen ja samaan aikaan kuin isän sisko oli herännyt, myös ilman selkeää syytä...)
Onneksi äiti on hyvässä kunnossa ikäisekseen, vain verenpainetauti, ei muuta. Liikkuu ja syö aika terveellisesti, ei polta (enää), juo kohtuudella alkoa. Ja hyvät geenit äitinsä puolelta. Että hyvinkin vielä voi elää 30+ vuotta.
isä kuoli vajaa puoli vuotta sitte 68 vuotiaana. Ymmärsin että hänen aortta suoni repesi eikä asialle voinut enää mitään tehdä. Hänellä tosin oli lista sairauksia, synnynnäinen sydänvika ja sydänleikkauksia takana useita. Vuosi sitten hänen toinen munuaisensa (se niistä terveempi) petti ja hengen lähtö lähellä. Kyllä meistä jokainen osasi tuota jo odottaa... :(
Äiti 38-vuotiaana rintasyöpään.