Jos isoveljella vesirokko tullut tanaan ja pikkuveljella ei viela ainakaan mitaan oireita tullut niin voiko pikkuveli tartuttaa sita silti?
2vk sitten isompi saanut sen (itämisaika), ja ollut säännöllisesti tekemisissä veljensä kanssa, niin onko veljellä nyt se mutta oireet eivät ole vielä tulleet (vasta n. 2vk päästäkö?)
paha tilanne kun pikkuveli on menossa huomenna sellaiseen paikkaan jossa ei vesirokko ole kovin hyvä juttu lapsilla, voiko siis tartuttaa vaikkei vielä ainakaan mitään rakkoja ole tullut?
Kommentit (5)
ei ole saanut keneltäkään muulta kuij veljeltään. Eli onko nuorempi saanut sen n. 3pvää sitten? aikaisintaan..
itämisaikahan on 2vk
nuoremman pk:ssa ei, eli uskon että on saanut veljeltään
koska sitten pitäisi ruveta pysymään sisällä jottei nuorempi sitä tartuttele? kerran oletettavaa on, että myös hän sen saa
ihan normaalia elämää ellei ole sellaista paikkaa johon vesirokko ei ole toivottu
riippuu ihan siitä onko pikkuveli voinut saada tartunnan aikaisemmin jos vasta veljeltä niin sitten ei vielä tartu pikkuveljeltä minnekään