Tytär on agressiivinen ja yliherkkä
Joka viikko hän "pimahtaa". Alkaa paiskomaan ovia, heittelemään tavaroita, hakkaamaan siskoaan ja haukkumaan kaikkia.
Hän on alkanut myös syrjäytymään kavereistaan. Koulussa muuten kaikki menee hyvin, mutta matematiikka on erittäin hankalaa.
Kokeesta sai nelosen ja opettaja ilmoitti, että todistukseen tulisi myös.
Hän oli erityisopettajalla pois ryhmäopetuksesta, mutta alkoi itkemään siellä eikä kertonut syytä siihen tai laskenut laskuja.
Luokanvalvoja puhui hänelle, että matematiikan kurssi pitää suorittaa. Hän alkoi sielläkin itkemään ja meni ikään kuin paniikkiin, kun matematiikasta tai sen kurssin suorittamisesta puhutaan.
Hän ei halua enää mennä erityisopettajan luo, kosa sanoo, että hän on tökerö.
Voisiko laittaa murrosiän piikkiin tämän oikuttelun?? Lyöminen kyllä on hyvin outoa ja se, että alkaa todella helposti itkemään, jos joutuu tekemisiin opettajien tms. kanssa.
Kommentit (20)
onko hahmotusvaikeuksia, auttaisiko tehtävien pilkkominen osiin, koeajan pidentäminen jne...?
lapsihan on ihan lukossa, jos ei pysty muuta kuin itkemään.
onko hahmotusvaikeuksia, auttaisiko tehtävien pilkkominen osiin, koeajan pidentäminen jne...?
lapsihan on ihan lukossa, jos ei pysty muuta kuin itkemään.
Minäkin näen yhä painajaisia, että on matematiikan koe edessä, en osaa mitään ja olen jo 40 v. Been there.
pojalla sama ongelma, tilasin ajan koulupsykologille. Tehtiin testejä, ja nyt sitten havannoidaan luokkaopetusta jne.
Luultavasti osa murrosikää, osa että kouluaineet liian vaikeita-täytyy helpottaa.
Meillä ei itke vaan haistattelee.
Käy nyt koulukuraattorin juttusilla ja terveydenhoitajan vastaanotolla kerran viikossa ihan vaan juttelemassa, jos auttaisi.
ja saisi käydä juttelemassa kuraattorin kanssa. Tunnelukko, pettymys omiin kykyihin, usko siihen että vanhemmat ovat pettyneet, kaverit nauravat ja haukkuvat kehariksi (on tosi yleistä) yms voi olla niin pinnassa nyt, että oppimiselle ei jää tilaa.
eihän noin sanota, itse ottaisin yhteyden myös rehtoriin.
onko hahmotusvaikeuksia, auttaisiko tehtävien pilkkominen osiin, koeajan pidentäminen jne...?
lapsihan on ihan lukossa, jos ei pysty muuta kuin itkemään.
Mitään ei ole selvitetty.
Hän on käynyt omatoimisesti jopa tukiopetuksessa, mutta opettaja sanoo, ettei edes yritä.
Hän tekee tehtäviä tunnilla, joten yrittämisenpuutteesta ei ole kyse.
Tunnilla kerrotut asia menevät päähän, mutta tunnin kuluttua tai kun on aika tehdä läksyjä ne ovat kadonneet päästä.
Lv sanoi, että jos uusintakoe (tiistaina) ei mene nappiin olisi mahdollisuus, että tyttö saisi joitain tehtäviä, jotka tekisi jotta kurssi olisi selvä. Se oli ok hänelle.
Luokanvalvoja sanoi minulle, että tytöllä olisi joku pelkotila matematiikkaa kohtaan..
Miten siitäkin selvittäisiin?
että on vain lukossa.
On varmaankin hahmottamisessa ja työmuistissa ongelmaa.Kysy opettajalta mitä tukitoimia voi saada matematiikan osalle ilman yksilöllistämistä. meillä tytär sai tehdä koealueen pienemmissä osissa ja/tai myös kokeiltinn että kirja sai olla mukana kokeessa. Silti ei osannut, eli sitten sai lähetteen koulupsykologille.
Ohjeita työmuistin suppean kapasiteetin huomioimiseksi koulussa
Yleisiä ohjeita
•Mahdollisimman lyhyet ja selkeät ohjeet
•Ohjeiden toistaminen
•Ohjeet taululle
•Pitkien ja harvinaisten sanojen kirjoittaminen taululle
•Luo oppimistilanteesta mahdollisimman turvallinen (ahdistuneisuus kuormittaa työmuistia)
•Mahdollisimman selkeä ja pelkistetty opetusmateriaali
•Sellaisten tilanteiden välttäminen, joissa lapsen täytyy kuunnella ja kirjoittaa yhtä aikaa
•Työskentelyrauhasta huolehtiminen
•Visuaaliset muistin tuet ovat usein hyödyllisiä
Matematiikka
•Lasta tulisi ohjata kirjoittamaan laskujen välivaiheet aina näkyviin, sillä usean asian yhtäaikainen mielessäpito on vaikeaa
•Peruslaskutoimitusten automatisoituminen on tärkeää, jotta työmuistin kapasiteetti olisi paremmin käytettävissä ongelmanratkaisuun
•Sanallisissa laskuissa lasta on hyvä ohjata piirtämään ongelmasta kuva
•Suullisesti esitetyt laskut on vaikea muistaa, joten laskut olisi hyvä esittää kirjallisesti/visuaalisesti
•Salli suttupaperin käyttö matematiikan kokeissa
murrosikä on monille vaikeaa aikaa.
Onko lukitesti-tehty? Googlaa vaikka, mun mielestä sellaisen alustavan voi tehdä netissäkin. Matematiikassa voi tosiaan olla hahmotusvaikeuksista, joillekin sanalliset tehtävät on ihan mahdottomia.
Tossa tietoa ensin
Mitä on oppimisvaikeus?
Punatukkaisuus, likinäköisyys, ruskeasilmäisyys, erilainen oppijuus...
Ihmisen ominaisuus
Usein perinnöllistä
Ei tyhmyyttä, ei laiskuutta, vaan erilaisuutta
Erilainen tapa oppia, hahmottaa ja prosessoida tietoa
Erittäin yleistä: Jopa 20% väestöstä on oppimisen vaikeutta
Miten oppimisvaikeuden huomaa?
Erilainen oppijuus ei näy naamasta, mutta...
Lukeminen hidasta
Vieraat kielet vaikeita
Tekstin tuottaminen työlästä
Matematiikka mahdotonta
Ääneenlukeminen ällöttää
Kirjoitusvirheet yleisiä
Kirjaimet ja numerot sekoittuvat ja vaihtavat paikkaa
Rivit hyppivät paperilla
Oikea ja vasen, itä ja länsi sekoittuvat
Riimien hahmottaminen hankalaa
Keskittyminen ja tarkkaavaisuus häiriintyvät helposti
Karttaa on kurja käyttää
Vaikeutta pysyä aikatauluissa
Ulkoaopettelu kangertaa
Millä alueilla oppimisvaikeus näkyy?
Oppimisen vaikeus ei tapa. Hahmottaminen voi olla erilaista näillä aloilla...
Kielellinen kehitys
Tilan, suunnan, ajan hahmottaminen
Lukeminen
Kirjoittaminen
Laskeminen
Tarkkaavaisuus
Mutta Herosta saat tietoa, jos asut pk-seudulta. Heron sivuilta linkit myös muiden paikkakuntien järjestöihin.
että lapsella on tunteiden ja siis aggression hallinnassa vakavia puutteita. Nuorella voi olla kouluvaikeuksien lisäksi ongelmia tunne-elämässään tms. joihin hän tarvitsee apua asiantuntijalta.
Ei tosiaankaan ole "normaalia", että nuori lyö - vaikka kuinka pännisi.
Tytön oppimisvaikeudet koskevat matematiikkaa, fysiiikkaa ja kemiaa. Eli matemaattisia kouluaineita.
Esimerkiksi englanti hänellä on 9 ja ruotsi 8. Muissa aineissa ei mitään ongelmia.
Näissä kolmessa vaikeassa aineessa on sama opettaja. Liittyneekö sitten siihen, mutta hänellä on tapana, että kirjoitetaan vihkoon ja hän kertoo samalla.
Tyttö on sanonut, ettei ymmärrä, jos kirjoitetaan ja opetetaan samalla. Opettaja vain tokaissut, että "tässä iässä pitäisi jo oppia tuo kyky"
Tyttö on siis kahdeksannella.
jos ei pysty tekemään kahta asiaa samaan aikaa on hahmottamisessa ja työmuistissa hankaluuksia. Silloin voisi saada open muistiinpanot tunnin jälkeen kopsuna, jotta voisi keskittyä itse oppimiseen tunnilla tai etukäteen jo. Luulisi jo opettajalla olevan perustaitoja asian selvittämiseen. Ainahan tulee edetä lapsen edun mukaisesti eikä kiusta lasta.
Luulen että opettaja ei ole tietoinen oppimisvaikeuksista, kysy suoraan opettajalta.
Nykyään se ei ole häpeän asia että on oppimivaikeuksia se ei ole sama kuin tyhmä.
Puhu opettajan kanssa opiskelutekniikoista, onhan koulussa myös opo ja luokanvalvoja, kuraattori jne.
Älä jää odottamaan, kohta siitä seuraa että nuoresi on poissa ko. open tunneilta jne.
Parempi puuttu ajoissa asiaan.
lapsellesi ma,ke,fy -opelta tunnin jälkeen. Näin lapsesti voi aivan eri lailla keskittyä siihen, mitä opettaja opettaa. Luultavasti tällä hetkellä on aivan yhtä tyhjän kanssa, istuuko lapsi tunnilla vai ei, kun ei pysty keskittymään muuta kuin tuohon mekaaniseen kirjoittamiseen :(.
Meillä on myös ala-asteelaisen matikanlukkoa saatu hiukan avattua sillä lailla, että on saanut itse päättää matikan tunnin jälkeen open kanssa yhdessä, kuinka paljon läksyjä tekee seuraavaksi päiväksi. Tekee vähän vähemmän, mutta tekee sentään jotain. Lisäksi tuossa lapsi saa tunteen, että itsellä on asia kontrollissa eikä kaikkea vain käskytetä.
Jos on aivan mahdotonta tuo läksynluvun aloitus, auttoi meillä alkuun se, että annoin herkkukeksipaketin viereen mutustettavaksi samaan aikaan kuin teki läksyjä. Tuli lapselle heti parempi mieli ja laskeskeli lukuja ihan rennoin mielin :). Ei niitä keksejä tarvittu enää n. viikon jälkeen, niissä oli sellaista alun hurmaa...
Pieniä vinkkejä, keksivinkin saimme oikein psykologilta...
Kerro opettajalle oppimisvaikeudesta ja toivotusta menettelystä, viimeistään jos tai kun oppimisvaikeus on diagnosoitu Oppimisvaikeudesta tulisi olla diagnoosi. Muuten ei oikeudenmukaisuuden ja tasapuolisen kohtelun vuoksi yleensä yhdelle mitään erityisjärjestelyjä anneta. Kaikkia muistiinpanoja on joskus vaikea opettajalta saada siksikin, että matemaattisissa aineissa on vielä tavallista kirjoittaa ihan liitutaululle tai vastaavalle esimerkkejä. Niistä voisi toki ottaa valokuvan.
itse pääsin luumuilemalla ja välttelemällä siuht koht läpi matematiikasta, mutta pojalla on suhteutettu oppimäärä. Silti suoriutuu nipin napin välttävästi. Laskutoimitukset eivät rutinoidu, kertolaskut eivät onnistu, aivan kuin seuraavana päivänä ei olisi kuullutkaan. Saa käyttää satataulukkoa tunnilla ja kokeissa, jotta vaikeat perusrutiinit eivät toppaisi yrittämistä.
Erityisopetuksessa on vaikka mitä pukeinoja käytettävissä. Ensin vaan pitää karsia opettajista se asenne, että lapsi ei yrittäisi tarpeeksi. Lapsi ei opi, koska ei enää jaksa.
Matematiikkaa voi todella pelätä.
koska moni uskoo, että ei jokin yksi aine voi olla vaikea, jos muissa pärjää. Se ei ole totta.
jos opettaja sanoo hiukankin kehnosti jotain (ja sitähän ne tekevät joka päivä) se on siinä.
Tyttösi ei usko suoriutuvansa mitenkään eikä kykene ottamaan apua vastaan sellaisilta, joihin ei luota.
Miksi puhutaan "pitää suorittaa", miksei voi kysyä millaista apua tarvitsee ja miten on ajatellut harjoitella, että kurssi saataisiin suoritetuksi.