Joulun lihapullia puuhaamassa.
1,4kg jauhelihaa (nautaa ja sika-nauta)
2 prk kermaviiliä
3 pss sipulikeitoa
2 kanamunaa
1 dl korppujauhoa
Tosta tuli aivan loistavan makuisia:)
Kommentit (20)
ettei voi syödä arkiruokaa juhlassa?
Kysyy kokki joka syöttää perheelle omatekemiä laatikoita (muitakin kuin maksaa) siis arkiruokaa jouluna, iik!
Sä taidat olla semmonen yksinkertasuus joka sanoi lapselleen mennessään kaupassa ohi vauvanruokahyllyn -siis tarkottaen minulle joka valkkasi sieltä: "Jaha, valmisruokaa, mennään muualle, osaan tehdä sinulle ruokaa".
Kokki minussa nauroi että kumpikohan mamma tekee paremmat pöperöt?
Älä ole tollanen tosikko!
Arkiruokaa? Ettekö te syö lihapullia arkena? Tai karjalanpaistia?
Joka seudulla ja kai perheelläkin on omat joulu- ja juhlaherkut. Joku kummastelee keittoja ja karjalanpaistia pitoruokina, eli häissä ja hautajaisissa.
Meillä taas lihapullat, karjalanpaisti ja maksalaatikko ovat arkiruokia, joita ei syödä jouluna.
inhotaan laatikoita, kinkkua ja lipeäkalaa. Yleensä tehdään tulisia, ja usein käytetty tota sipulikeittoa, mut tänä vuonna taaperokin syömässä, joten vinkatkaas vähäsuolaisempia tapoja maustaa, kiitos!
On meillä lihapullia joskus arkenakin.
Meillä lihapullat on olennainen osa jouluruokaa.
Samoin karjalanpaitia on muutaman kerran vuodesa. Toisinaan sitä on joulunkin.
Maksalaatikkoa meillä ei ole koskaan.
Muutoin joululaatikoita. On kinkkua, kahta eri kalkkunaa, palapaistia, härän sisäfilettä, uusia perunoita.
Jokainen rakentaa omat jouluateriansa, omat perinteensä.
t. ap
1,4kg jauhelihaa (nautaa ja sika-nauta)
2 prk kermaviiliä
3 pss sipulikeitoa
2 kanamunaa
1 dl korppujauhoaTosta tuli aivan loistavan makuisia:)
En ole ennen tehnyt. Kiitos ohjeesta.
Itse teen sillä aina mureketta mutta haluaisin jouluksi tehdä pikkulihapullia joita voisi syödä kylmänäkin eikä tuo ole hyvää kylmänä. Oiskohan ne sitten cocktail-lihapullia?
En ota kantaa siihen onko lihapullat arki- vai juhlaruokaa, mutta meillä haisteltais sipulipieruja pari-kolme päivää jos laitettais lihapullataikinaan sipulikeittoaineksia (ja vielä noin paljon, 3 pss!). Olisi joulun tunnelma pilalla, eikä sitä hajua mitkään hyasintit edes peittäis.
1,4kg jauhelihaa (nautaa ja sika-nauta)
2 prk kermaviiliä
3 pss sipulikeitoa
2 kanamunaa
1 dl korppujauhoaTosta tuli aivan loistavan makuisia:)
En ole ennen tehnyt. Kiitos ohjeesta.
Itsekin tein kun en paremmasta tiennyt eli kokeiltu on ;) mutta annanpa pari vinkkiä vaikka niitä ei kysyttykään: mausta kerma maistamalla, käytä korppujauhon/sipulikeiton sijaan paahtoleipää viipaleina, ekstramakua tuo parmesanjuusto. Näillä pääsee jo pitkälle ja paista lopuksi voin ja öljyn seoksessa kypsiksi.
ettei ole mitään syytä syrjiä samoja ruokia juhlassakaan.
Mä teen lihapullat näin:
jauhelihaa n puoli kiloa
n. yksi sipuli raastettuna ja kuullotettuna
noin yksi porkkana raastetuna pienemmällä terällä (tai joku muu juures, punajuurikin on hyvää) ja kuullotettuna.
n. puoli purkkia ranskankermaa tai smetanaa.
n. tl pippurirouhetta
n. tl suolaa
pari ruokalusikallista tomaattipyrettä
jonkunverran jotain yrttiä (tilliä, timjamia, basilikaa tms. ei montaa kerralla, lihapullat täytyy pitää yksinkertaisen makuisina)
sekoitetaan ja pyöritellään pulliksi, paistetaan uunissa n 12 minuuttia n 200 asteessa. Näillä on hieman taipumusta hajoilla. Ehkä kananmunan käyttö parantaisi asiaa, mut mä en tykkää sen mausta.
Haluaisin oppia tekemään lihapullia.
Voisiko joku neuvoa miten se tehdään. Alla on aineet.
Kaikki aineetko laitetaan kulhoon ja sekoitetaan, vai miten? Kiitos.
1,4kg jauhelihaa (nautaa ja sika-nauta)
2 prk kermaviiliä
3 pss sipulikeitoa
2 kanamunaa
1 dl korppujauhoaTosta tuli aivan loistavan makuisia:)
Laita kermaviili kulhoon ja heitä sipulikeittoainekset sekaan. Sekoita. Lisää loput ainekset joukkoon. Itse laitan korppujauhoa viimeisenä sen mukaan kuinka kiinteää taikina on.
Itse en käytä suhteessa noin paljoa sipulikeittoa, laitan purkilliseen kermaviiliä yleensä ½ pussin ja 700 g jauhelihaa. Noin isolla määrällä tulee aika suolaisia.
Minä tykkään näin tehdyistä lihapullista vaikka kaikenlaisia muitakin reseptejä on tullut kokeiltua.
lihatiskistä irtojauhelihaa. Tehdä lisäksi pieniä lihapullia, meillä lastenlapset tykkää niistä.
lihatiskistä irtojauhelihaa. Tehdä lisäksi pieniä lihapullia, meillä lastenlapset tykkää niistä.
Meilläkin on lihapullia jouluna, kaiken muun herkun lisäksi. Lapsille erityisesti mieleen, ja kyllä niitä aikuisetkin napsivat.
Oma reseptini on suunnilleen seuraava:
- 700 g naudan jauhelihaa
- 300 g sika-nauta - jauhelihaa
- 1,5 dl korppujauhoja
- muutama dl vettä tai kermaa
- maun mukaan paahdettua sipulia
- mustapippuria ja suolaa myllystä
- 2 kananmunaa
Laitan kulhoon koppujauhot sekoitan veden/kerman niihin. Lisäksi mustapippuria ja maun mukaan suolaa. Lisään kananmunat seokseen. Sitten paahdetun sipulin. Lopuksi jauhelihat sekaan ja sekoitetaan hyvin.
Paistan lihapullat uunipellillä leivinpaperin päällä, ei tule sisällen käryä ja kiertoilmauuniin mahtuu kaksikin pelliä kerralla.
Kiitoksia neuvoista,
Eiköhän se noilla ohjeilla onnistu.
Hyvää joulua ja entistä parempaa uutta vuotta kaikille.
eiköhän ne jouluperinteet ole jokaisella erilaiset. Tartteeko sun olla noin ryppyotsainen. Ota kuppi kahvia ja teetä ja ota kyytipojaksi vaikka joulutorttu. Mä syön omenatortun, en tykkää luumuista. Jos joku syö (kuten me) lihapullia ja karjalanpaistia, niin mistäpä se on sulta pois?
Meidän pöydässä ruokailee:
- yksi jonka maha ei kestä lanttulaatikkoa eikä paistettuja ruokia, ärtynyt paksusuoli
- yksi kala-allerginen (ei voi olla samassa huoneessakaan, missä kalaa käsitelty)
- laktoosi-intolerantikko (Hyla käy)
- keliaakikko
- kasvissyöjä
- 7 normaalisyöjää
Ruuat sitten sen mukaan eli vältetään jauhoja ja ei kalaa ja jokaiselle jotakin!
teetkö piirakkataikinasta vai lehtitaikinasta? Omenanpaloista vai hillosta?
Mäkin etsin korviketta luumutortulle, joita kukaan ei meillä syö...
Reilu kilo sika-nautaa (hirveä mukaan jos on)
200g juustoraastetta
puolikas mustapekka -tuorejuusto
sinappia
tomaattipyrettä
rosmariinia
mustapippuria
maustepippuria
1-3 kynttä valkosipulia
suolaa
Osa jauhelihasta ja kaikki muut ainekset surautetaan yleiskoneella sekaisin.
Käsin vaivataan loput jauhelihat joukkoon.
Pyöritellään pulliksi ja paistetaan voissa pannulla (tai ilman voita uunissa).
(Eikä pieretä)
Ettekö te syö lihapullia arkena? Tai karjalanpaistia?
Joka seudulla ja kai perheelläkin on omat joulu- ja juhlaherkut. Joku kummastelee keittoja ja karjalanpaistia pitoruokina, eli häissä ja hautajaisissa.
Meillä taas lihapullat, karjalanpaisti ja maksalaatikko ovat arkiruokia, joita ei syödä jouluna.