5-vuotiaan jatkuvat keskustelut kuolemasta?
5-vuotiaamme on kovasti ruvennut miettimään kuolemaa. Haluaa tietää mitä tapahtuu, milloin kuollaan, kuka kuolee ensin, mitä taivaassa on jne. Lapsella on kova hätä näiden keskustelujen aikana ja aina tulee itku. Onko normaalia? Lapsi on jotenkin peloissaan ajatustensa kanssa.
Kommentit (4)
Meillä nimittäin 5-vuotias kysyi tänä aamuna, että miten kuollaan. Ajattelin, että on uutisista/kavereilta kuullut jotain mikä on laittanut pohtimaan asioita.
Meillä on kaikki lapset (4 kpl) olleet myös kuolemasta kiinnostuneita siinä 5-6-vuotiaina, siinä vaiheessa lapsi tajuaa että elämä voi loppua lopullisesti.
on herkkä lapsi. Nukahtamiset ovat myös muuttuneet hankaliksi koska pelkää ja öisin heräilee painajaisiin. Joku oli päiväkodissa puhunut hautajaisista ja auton alle jäämisestä, joka vaan entisestään lisäsi pelkoa kuolemaan/läheisen kuolemaan.
että tuntuu sinusta kurjalta, mutta kuulostaa minusta kuitenkin normaalilta, taitaa olla herkkä lapsi, mikä on ihana piirre. Esikoisellani ei ole ikinä ollut tuota "kuolemavaihetta", 4,5-vuotiaalla kuopuksellani on ollut lievänä puolisen vuotta. Terveyskeskuksessakin kajautti yhtäkkiä siinä mummojen ja pappojen keskellä "Kuoleeko linnutkin?". Voi tulla mieleen milloin vaan.