Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Onko kenenkään muun lapsella "urheilukammoa"?

Vierailija
10.02.2012 |

Meillä yksi lapsista on epäurheilullinen vain siksi kun pelkää että joku osaa paremmin ja siksi ei edes yritä. Halutessaan varmasti pystyisi suoriutumaan ainakin keskinkertaisesti (joskus on vahingossa yrittänyt ja olen sattunut huomaamaan).

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
10.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä on molemmat epäliikunnallisia, ovat perineet sen minulta joka olen aina ollut hidas, kömpelö ja heiveröinen. Eivät vaan nauti oikein fyysisestä tekemisestä, enkä minä aio semmoista vaatiakaan, itsekin olen hyvin elämässä pärjäillyt vaikken minkäänlaista liikuntaa harrasta.



Mutta tuommoista toisiin vertailusta johtuvaa urheilukammoa aiheuttaa varmaan helposti sekin että koululiikunnassa on niin paljon joukkuelajeja ja oppilaiden itse tekemiä joukkueisiin jakoja. Ne liikunnassa heikommat ja jopa keskinkertaiset saavat noista tilanteista lähinnä nolouden ja epäonnistumisen kokemuksia, mikä ei varmasti innosta liikkumaan, ainakaan ryhmäliikunnassa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla