Sinulle, jonka vauva itkee tuskastuttavan paljon
Haluaisin sanoa, että tilanne ei ole epänormaali, jos ei sairaudesta ole kyse. Monet vauvat itkevät paljon, eikä se ole mikään lopullinen tila, vaan sama lapsi on aivan toisenlainen eri kehitysvaiheissa. Eli itkuisuus ei kerro synnynnäisestä, lopullisesta luonteesta eikä vanhemman taidoista. Itkua ei aina saa lohdutettua pois, mutta lohduttaa voi silti.
Jos ei jaksa, ei ole häpeä kertoa se neuvolassa ja läheisille. Pyydä siis apua, ennen kuin pinna katkeaa. Jos raivo nousee pintaan, voit vaikka laulaa ääneen tai mielessäsi rauhoittaaksesi mieltäsi. Jos ei onnistu rauhoittuminen, poistu vauvan luota ja anna hänen vaikka itkeä, mieluummin kuin ravistelet tai käsittelet muuten kovakouraisesti. Varmoista lempeän jämäköistä otteista vauva ykeensä pitää.
Siitä itkuisesta vauvasta kasvaa ihana lapsi, joka ei ole sinulle katkera siitä, ettet voinut kaikkea harmia tai kipua poistaa. Monilla on vatsavaivoja, hampaiden tuloon liittyviä kipuja, kehitykseen liittyviä levottomuusaikoja. Toinen vuosi on ensimmäistä helpompi, kolmas toista jne.
Jokaiseen päivään voi vauva-aikanakin mahtua hyviä hetkiä. Älä jää jumiin sellaiseen ajatukseen, että vauvan kanssa menisi koko ajan täysin kamalan huonosti. Olet hyvä äiti tai isä, kun parhaasi yrität ja pyydät myös apua.
Kommentit (2)
Vauvan itkuun on aina jokin syy, nälkä, kipu, jano, jotain muuta.
Syöttäminen ja sylissä pitäminen on ykkösasia, kummasti mun vauva rauhoittui näillä.
Useimmiten se lienee vaativin tehtävä, johon yksilö joutuu. Mutta toisaalta kun antaa paljon, saa myös paljon.