uskaltaisitko ostaa kirpparilta vauvan pesusoikon
ja desinfioinnin ja puhdistuksen jälkeen käyttää sitä vauvan kylvettämiseen?
Kommentit (20)
Eli ostaisin, jos amme olisi ulkoisesti siisti.
sairaalassa muovitettu amme, eli amme on ollut ikään kuin muovipussissa. Pussi on tietysti vaihdettu jokaiselle vauvalle puhtaaseen.
Itse en ostaisi pienelle vauvalleni ammetta kirppikseltä, en edes harkitsisi.
äitiyshormoonit selitykseksi ihan kaikkeen? Miksi ihmeessä en uskaltaisi? En ole ostanut, mutta silkkaa laiskuuttani. Ei kieltämättä olisi tulleet edes mitkään vaara-aspektit mieleen ja rehellisesti sanotttuna pidän ap:tä ihan kahjona, jos oikeasti miettii ostamisen uskaltamista. Siitä ei ole mitään vaaraa, relax.
Kyllä ne lasten liat pesussa lähtee.
tv 19
mm. mädäntyneiden perunoiden kuskaamiseen pois kellarista, koirankakkaisten mattojen liottamiseen, vaatteiden värjäämiseen, eli en kyllä ostais käytettynä.
Meidänki pesusoikko on ihan uuden näkönen yleisilmeeltään, mutta tarkemmin katottuna on pientä naarmua ja niihin on ihan taatusti tarttunut jotain.
Isommalle lapselle saattasin ostaa käytettynä, mutta ihan vastasyntyneelle vauvalle en laittais.
eli amme olisi, mutta muistan itsekin olleeni aika hysteerinen aivan alussa. Nyttemmin ajatellen ei ne vauvat ihan varmasti saa siitä mitään, jos se on pesty - ehkä jopa desinfioitu. Ei kai toivottavasti kukaan, joka on liottanut kakkamattoja ammeessa, laita sitä enää myyntiin.
Meidän amme on jo viidennellä lapsella käytössä: 2 x 2 vierasta + meidän lapsi. Pesin ainakin kahteen kertaan ennen käyttöönottoa, mutta eipä ole sairaaksi ainakaan ammeesta tullut.
on kovin naarmuinen, ei kaikki pöpöt lähde pois desinfioimallakaan. Siksi mm. muoviset lemmikkieläinten ruokakupit pitäisi vaihtaa aika ajoin.
Jos pinta on kulunut ja naarmuinen niin ei välttämättä pysy yhtä hygieenisenä kuin uusi, jossa on hyvä, sileä pinta.
Miten bakteerikauhuista sakkia täällä oikein on? Biologina tiedän, ettei soikkoon jää yhtään mitään hengenvaarallista, kun soikon pesee pesuaineella (vaikka astianpesusellaisella) ja huuhtelee pari kertaa kuumalla vedellä. Omani on kirpparilta ja ostin vielä toisenkin ja hyviä ovat olleet. Ihan ympäristönkin kannalta järkevää. Minä onneton kun hajotin oman vanhan ammeeni, kun tein siitä ankkojen polskuttelualtaan ja pääsi jäätymään ja halkeamaan pakkasten tultua. Desinfioida ei kannata, sehän vain hurjistuttaa pöpöt kovemmiksi, kun ne valmistautuvat sietämään vastustajaansa, desinfiointiainetta nimmittäin.
Itse ostaisin uuden tai sitten käyttäisin sellaista vanhaa, jonka " historian" tunnen.
Jokaiselle on ostettu oma, paitsi veljeksille joilla oli vain reilu vuosi ikä eroa. On löytynyt soikoille kyllä uusiokäyttöä=) Yhdessä säilytetään irtorojua varastossa ja yhdessä kylvetetään koiraa;-)
eihän sitä tiedä mitä koiria siinä on pesty tai muuten vaikka käytetty jätteiden säilytykseen. soikot ovat halpoja, osta uusi!
Tosin en aiokaan sitä kirpparilla myydä, mutta itse en ostaisi!
niinkuin tuo edellinen vastaaja sanoi, uudet soikot ei paljoa maksa, luultavasti sulla menisi rahaa yhtä paljon kloriteen + käytettyyn ammeeseen kuin uuden ostamiseen.
miksi ehjä tavara pitäisi heittää roskiin, vastuutonta mielestäni. Kierrätys kunniaan.
pähkäilen tässä että onko kyse peloistani vai terveestä järjestä, miksi arveluttaa..
löysin vauvan hyväkuntoisen ammeen ja otin pesuainepesun jälkeen käyttöön ilomielin (lapsi edelleen hengissä, eikä saanut hyppykuppaa, myrkytystä, pahkoja takapuoleen tai pahempaakaan ammeesta). Ei kyse ollut siitä, ettei millään olisi ollut varaa uuteen vaan siitä, että tuottaa iloa kun voi käyttää jotain uudestaan eikä tarvitse ostaa aina uutta. Tuskin se nyt mitenkään niin vaarallinen voi olla. Eiköhän sitä ole todennäköisimmin käytetty siihen normaaliin tarkoitukseen eli kylpyammeena.
äitiyshormoonit sekoittavat pään ja on välillä vaikeaa erottaa ylivarovaisuus ja järjen käyttö toisistaan.
Hygieenisempää. Ja vaikka hintaa ei haluttukaan tietää, niin kerron silti :). Meillä maksoi n 10 e, Citymarketista.
Mutta vain sellaisen joka ei ole kovin käytetyn näköinen.