Niinistöllä ei gradua (!)
Kommentit (14)
No ihan varmasti on. Ennen kandi vastasi nykyistä maisteria. Eikä varatuomariksi tai hovioikeudenneuvokseksi ennenkään päässyt ilman ylempää tutkintoa.
160 ov ja gradua vastaava lopputyö, jota ainakin minun aikanani kylläkin kutsuttiin yleensä tutkielmaksi, harvemmin graduksi.
Alempi tutkinto oli aiemmin varanotaari, nykyisin oikeusnotaari.
Onko nyt kivaa? Toiko exä jo Pizzeriasta kebua? Koska meinaat sinne työkkäriin lähteä?
Niinistöllä on tutkinto yliopistosta silloisten vaatimusten mukaan. Gradu tehtiin pääsääntöisesti kyllä 70-luvulla, mutta jos oikeustieteellisessä on ollut joku muu käytäntö, niin so WHAT?
Ihan turha nyt tätä revitellä. Asiassa ei ole mitään kummallista, hän on valmistunut aikanaan ja piste. Haavisto ei ole valmistunut ja opintosuorituksia on todella niukasti.Piste.
Minä olen valmistunut oikiksesta 2000-luvun alussa, enkä minäkään ole tehnyt gradua. Helsingin oikiksessa opinnäytetyön nimi taisi tuolloin olla tutkielma.
Mikä se ikinä olikaan se tutkinto, niin arvosanat oli huonommanpuoleisia.
ei ylioppilas tarvi gradua! Mutta jos väittää että on yliopistolta tutkinto niin kai silloin pitää olla gradukin tehtynä!! niin kerta!
Mikä se ikinä olikaan se tutkinto, niin arvosanat oli huonommanpuoleisia.
Arvosana-asteikko on ollut vain 3-asteinen ja rakennettu niin, että tt on ollut ihan yleinen arvosana:
tt tyydyttävät tiedot
ht hyvät tiedot
et erinomaiset tiedot
Väittäisin, että valtaosalla juristeista tavallisin arvosana on ollut tt. Niin minulla 2000-luvulla Helsingissä kuin näköjään Niinistöllä 70-luvulla. Itse olen urallani mielestäni hyvin silti pärjännyt, ja ilmeisesti Saulikin.
8 (joka kaiken lisäksi äänesti kakkosta)
ei ylioppilas tarvi gradua! Mutta jos väittää että on yliopistolta tutkinto niin kai silloin pitää olla gradukin tehtynä!! niin kerta!
No ei tarvi ylioppilas gradua! Ei tosin esim. lääkäreilläkään ole gradua, mutta ne onkin hunsvotteja. Jos minulle tulee laki- tai terveysongelmia, kysyn neuvoa ylioppilaalta.
Mikä se ikinä olikaan se tutkinto, niin arvosanat oli huonommanpuoleisia.
Arvosana-asteikko on ollut vain 3-asteinen ja rakennettu niin, että tt on ollut ihan yleinen arvosana:tt tyydyttävät tiedot
ht hyvät tiedot
et erinomaiset tiedotVäittäisin, että valtaosalla juristeista tavallisin arvosana on ollut tt. Niin minulla 2000-luvulla Helsingissä kuin näköjään Niinistöllä 70-luvulla. Itse olen urallani mielestäni hyvin silti pärjännyt, ja ilmeisesti Saulikin.
8 (joka kaiken lisäksi äänesti kakkosta)
Ei niistä tenteistä edes huonoilla tiedoilla pääse läpi.
Oliko tässä jotain uutta mullistavaa...?