Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Helsinki - ja siinäkö kaikki?

Vierailija
25.01.2012 |

Viime aikojen meuhkaaminen Guggenheimista on jälleen uusi todiste siitä, että tv-uutisten tekijöiden mielestä Helsinki on koko Suomi.



Kun viimeeksi tarkistin, Suomen pituus Hangosta Utsjoelle oli 1157 kilometriä. Asukkaittaita 5,4 miljoonaa. Pääkaupunkiseudulla heistä reilu miljoona. Miksi siis kanavalla kuin kanavalla kuvitellaan, että me 4,4 miljoonaa muuta suomalaista olisimme koko ajan kiinnostuneita siitä, millaisia näyttelyjä Helsingissä järjestetään tai mitä sinne aiotaan rakentaa. Tehkää mitä teette, kunhan maksatta itse. Uutiset ovat parhaimmillaan valtakunnallisina.



Ja tässä tv-uutisväelle uutinen: jos Helsingissä sataa lunta, niin se ei tarkoita, että koko maassa on kamala lumimyräkkä.



Näin siis kirjoitti Vesa Majanen, Etelä-Saimaa lehdessä.



Mitäs av.raati mieltä ko kirjoituksesta?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
25.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen sitä mieltä, että on jossain määrin kiinnostavaa, tuleeko guggenheim vai ei. Samoin matkailuhankkeet pohjoisessa ja itärajan tuntumassa ovat samasta syystä jossain määrin kiinnostavia, siis valtakunnallisesti.

Vierailija
2/4 |
25.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Viime aikojen meuhkaaminen Guggenheimista on jälleen uusi todiste siitä, että tv-uutisten tekijöiden mielestä Helsinki on koko Suomi. Kun viimeeksi tarkistin, Suomen pituus Hangosta Utsjoelle oli 1157 kilometriä. Asukkaittaita 5,4 miljoonaa. Pääkaupunkiseudulla heistä reilu miljoona. Miksi siis kanavalla kuin kanavalla kuvitellaan, että me 4,4 miljoonaa muuta suomalaista olisimme koko ajan kiinnostuneita siitä, millaisia näyttelyjä Helsingissä järjestetään tai mitä sinne aiotaan rakentaa. Tehkää mitä teette, kunhan maksatta itse. Uutiset ovat parhaimmillaan valtakunnallisina. Ja tässä tv-uutisväelle uutinen: jos Helsingissä sataa lunta, niin se ei tarkoita, että koko maassa on kamala lumimyräkkä. Näin siis kirjoitti Vesa Majanen, Etelä-Saimaa lehdessä. Mitäs av.raati mieltä ko kirjoituksesta?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
25.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Guggenheim on sen verran iso hanke, että se väistämättä vaikuttaa koko Suomen kulttuurikenttään. Itse epäilen vaikutuksen olevan sitä, että rahat ovat poissa muusta kulttuurista - joten vaikutukset kyllä yltävät maakuntiinkin.



Lisäksi maassa kuin maassa on suuria valtakunnallisia rakennushankkeita. Kyllä tämä eittämättä olisi yksi niistä. Samoin kuin Kiasma aikoinaan tai musiikkitalo.



Säästä olen tismalleen samaa mieltä ap:n kanssa. Tympii uutisten alussa hehkutus "Ajosää on huono!" kun sääkartasta huomaa tyhmempikin, että ajosää on huono pienellä kaistaleella Etelä-Suomessa. Säääjuttu on jo niin vanha, että luulisi ammattitoimittajien osaavan välttää sitä.



terveisiä itärajalta.

Vierailija
4/4 |
25.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta syntyperäisenä helsinkiläisenä ymmärrän kyllä uus-helsinkiläisten vouhkaamisen. Ne on jotenkin niin innoissaan siitä, että saavat asua Helsingissä.



Ja tietenkin yksi syy on se, että siellä tosiaan asuu liki toisiaan miljoona ihmistä kun muualle Suomeen 4 miljoonaa on ripoteltu harvakseen.