Itkettää vaan
Mitä pitää tehdä kun ei vaan jaksa tehdä mitään? Pitääkö edes tehdä mitään?
Joskus kauan sitten olen kuullut sanonnan, että niin kauan kun kyyneleet tulevat, ei ole vielä mitään hätää. Sitten kun ei jaksa enää itkeä, on elämä ohi.
Joten ehkä mulla vielä on toivoa. En vaan jaksa tehdä mitään. Kyyneleet valuu eikä vaan jaksa . Ei jaksa. Jotenkin tänään vaan tuli täydellinen romahtaminen.
En jaksa tässä selittää kaikkea, mutta siis suurimmat asiat on: lapsi loukkaantui kolarissa pysyvästi, isäni kuoli hiljattain ja perintöveroihin pitää ottaa lainaa (äitiäni en voi pyytää myymään asuntoaan+kesämökkiään), odotan itse leikkausaikaa isoon leikkaukseen eli ajoittain kipukohtaukset ovat musertavat. Nämä siis isoimmat, pienemmistä murheista ei jaksa edes sanoa.
Tänäänkin töissä ois tehny mieli huutaa asiakkaalle päin näköä kun valitti jostain onnettomasta asiasta. Ois tosiaan tehny mieli huutaa, että etkö sä idiootti tajua, kuinka onnellinen voit olla kun valitat tollasesta asiasta ja se on sulle elämää tärkeempi juttu (kuten asiakas itse ilmoitti.).
Miksi mun pitää luuhistua _just nyt_ kun pitäis olla vahva?
Voimia sinulle jaksamiseen!
Pyydä apua läheisiltäsi. Ei kukaan määräänsä enempää jaksa. Sinulle on sattunut lyhyellä aikavälillä paljon ikäviä asioita, on normaalia, että olet väsynyt. Hanki apua itsellesi ja perheellesi.