LASTENVAATTEIDEN JÄLLEENMYYJILTÄ kyselisin kokemuksia yms.
Hei!
Olen kiinnostunut alkamaan jälleenmyyjäksi eräälle lastenvaatemerkille, jota myydään kotikutsuilla. Haluaisin kuulla nyt kokemuksia sellaisilta henkilöiltä, jotka ovat ko. työtä tehneet.
Tiedän, että ensin perustetaan toiminimi, maksetaan kauppareksiteriin ilmoitusmaksu, perUstetään toiminimelle oma pankkitili ja yksinkertaista kirjanpitoakin on toki tehtävä.
Alv-maksu velvollisuuden raja liikevaihdolle lienee 8500euroa. Olen yrittänyt laskeskella, että millä todennäköisyydellä kyseinen raja tulee vuodessa täyteen. Maksatteko te alv:ja vai pysyttekö rajan alla? Monillako kotikutsuilla käytte viikottain esittelemässä myymiänne tuotteita? On jotenkin hankala arvoida sitä määrää, mitä kutsuilla saa vaatteita myytyä.
Mites verottaja muuten. Maksetaanko veroa llsäveroprosentin mukaan kun kyseessä ei ole pääansiot? Ja maksetaanko vero myyntituloista vaiko vain omasta provikasta?
Aloin miettimään, että viekö verottaja sen kaiken vähäisenkin voiton mitä tuolla harrastuksella voisi saada...
Verot maksat tietenkin vain omista tuloistasi. Eli omista provisioistasi vähennät ensin kaikki kulusi (esim. matkakulut, postikulut, puhelinkulut, mahdolliset päivärahat, koulutukset, kaikki tuosta kirjanpidosta, rekisteröimismaksuista ym. tulevat kulut, ne tuotteet jotka joudut työtäsi varten hankkimaan jne.) ja loppu on sitten verotettavaa tuloasi.
Kaikkia henkilön tuloja verotetaan lopullisessa verotuksessa ihan samalla tavalla. Oikeasti siis mitään lisäprosentteja ei ole olemassakaan verotuksessa vaan ainoastaan ennakonpidätyksessä (Opettele erottamaan ennakonpidätykset ja verot jos aiot yrittäjäksi!!!). Lopullisessa verotuksessa kaikki henkilön tulot lasketaan yhteen riippumatta siitä mistä työstä ne ovat tulleet ja lopullinen - yksi ainoa - veroprosentti määrätään kokonaistulojen perusteella. Ennakonpidätyksen lisäprosentti on ainoastaan sitä varten jos normaalia työtä tekevä ihminen satunnaisesti tekee toistakin työtä niin lisääntyneiden ansioiden myötä hänen kokonaistulonsa nousee yli arvioidun jolloin hänen kokonaisveroprosenttinsakin nousee ja siitä syystä " lisätuloista" pidätetään enemmän ennakonpidätystä.
No, joka tapauksessa jos perustat firman (vaikkapa toiminimen) niin kukaan ei peri sinulta ennakonpidätystä mistään (=sinulla ei ole työnantajaa) vaan sinut merkitään ennakkoperintärekisteriin jolloin saat kaikki tulosi puhtaana käteen. Verottajalle taas arvioit vuoden tulosi ja verottaja lähettää sinulle niiden perusteella ennakkoperintälaskuja jotka joudut ihan itse maksamaan pankkiin. Alkuun tulot kannattaa arvioida aika pieniksi ja korottaa arviota sitten tarvittaessa koska verottajalle on aina vaikeampi perustella sitä miksi tulot ovatkin pienemmät ja verojakin pitäisi maksaa vähemmän kuin jos tulot nousevat ja haluat maksaa lisää veroja ;) Seuraavina vuosina verottaja sitten arvioi tulosi ihan itse edellisten vuosien tulojen perusteella ja lähettelee sinulle sen mukaisesti ennakkoperintälaskuja.
Näiden verojen lisäksi kannattaa huomioida että jos vuoden tulosi ylittävät 5800 euroa niin olet myös yel-maksuvelvollinen. Yel-maksut ovat 21% tuloista ja ne maksat valitsemaasi vakuutusyhtiöön. Tämä on siis yrittäjäeläkemaksu joka vastaa normaalissa työssä työnantajasi maksamia eläkemaksuja. Yel-maksujen perusteella sinulle maksetaan aikanaan eläkettä ja niiden perusteella voit saada myös sairaspäivärahaa, äitiys- ja vanhempainrahaa sekä työttömyyskorvausta.
Niin - ja jos heittäydyt vielä alv-maksuvelvolliseksi niin muistat tietysti että silloin saat vähentää firmasi lukuun ostettujen tuotteiden alv:t suoraan firmasi maksamista alv:stä.