millainen talo 800 neliön tontille?
Millaisia taloja olette rakentaneet kys. tonteille? Ja minkä toimittajan vai onko ollut arkkitehti suunnittelemassa? Itse olen kovin ihastunut kannustalon auroraan ja rauhalaan, mutta onko hölmöjä pienellä tontilla?
Kommentit (13)
ja talo kaksikerroksinen, pohjan ala n 120m2.
ottaa huomioon ilmansuunnat ja muut ympäristötekijät.
Tontin pienuuden lisäksi kannattaa miettiä mihin kohtaan tonttia taloa ajatellaan. Meillä piti rakentaa ihan tiehen kiinni (kaava vaati), mutta yleensä on juuri toisin päin eli tiehen kiinni ei saa rakentaa. Mitä keskemmälle tonttia talo tehdään, sitä enemmän piha silpoutuu.
Ilmansuunnat on huomioitava eli ilta-aurinkohan on länteen, ja keskipäivän etelään. Ja suurin piha-alue saisi jäädä jompaankumpaan noista.
Sitten on tietysti autopaikkojen sijainnit, ettei tulisi tolkuttomia lumitöitä (mutta lumellekin jäisi tilaa).
Ja sitten taas se, kuinka lähelle naapuria rakentaa, vaikuttaa esim. autokatoksen palo-osastointiin...
Että lähtisin liikkeelle toisinpäin, millainen tontti & kaava on, mitä perheenne tarvitsee ja sitten katselisin mikä valmistalofirma voi toiveet toteuttaa. Talopaketit harvemmin istuu yhtään erikoisemmalle tontille, ja silloin on käytettävä arkkitehtiä.
varma, että 800 m2:n kaupunkitontille ei aurooraa tai rauhalaa saa pystyttää. Oletan että kaavamääräykset melko tiukat.
Jos taas tää 800 m2:n tontti sijaitsee kaava-alueen ulkopuolella, en voi käsittää miksi se on noin pieni.
leikkimökki tai kasvihuone olisi ok
Talot pitää vissiin olla kiinni kadussa ja tontti on kaava-alueella. Haluaisin vain jonkun sisääntulokuistin mihin voisi laittaa nättejä ruukkuja tai lyhtyjä. Aurorassa on tälläinen. =/
ja rakennusoikeudesta. Niiden sisällä on mahdollista mikä vaan. Kaavassa voi olla määriteltynä kattokaltevuus, kerrosluku, saako olla kellaria, saako olla monimuotoinen talo, saako olla parvekkeita, koristeita, kattolappeiden muoto, harjan suunta jne. Talon väritkin voi olla määritelty tarkkaan. Voi olla myös, että alueelle halutaan modernia arkkitehtuuria tai rapattua pintaa.
Talotehtaiden malleihin voi tehdä muutoksia, piirrättää taloon vaikka juuri sellaisen kuistin. 800 neliön tontille saa kyllä hyvänkokoisen talon ja pihankin, jos ei halua perunamaata ja pallokenttää, eikä niitä taajamassa välttämättä tarvitsekaan.
5 min Kehä I:ltä löytyy Aurora 700 neliön tontilla, mutta eipä siinä pihaa jää, kun ovia ja ikkunoita on joka suuntaan.
kahdessa tasossa. Meillä kaunupnkitontti eikä edes harkittu mitään Rauhalaa tms mikä mun mielestä ei istu kaupunkimaisemaan yhtään.
Talot pitää vissiin olla kiinni kadussa ja tontti on kaava-alueella. Haluaisin vain jonkun sisääntulokuistin mihin voisi laittaa nättejä ruukkuja tai lyhtyjä. Aurorassa on tälläinen. =/
Jos asutte yhtään isommalla paikkakunnalla, ja talo tulee ihan tiehen kiinni ... sisääntulo kannatta pitää simppelinä. Ne kivat kukat ja lyhdyt voi olla perjantai-illan jälkeen nuorison nurin potkimia. :(
Minun mielestä noille taloille pitäisi olla suuri tontti, koivukuja ja omenatarha. Noin pienellä tontilla nuo talot menevät tyystin hukkaan.
tosiaan istu kaupunkimaisemaan! Mua aina naurattaa katsella jotain wannabe-puukartanoita jossain kaupungin taajamassa...niin teennäistä että!
mutta eikö aika usein tehdä 2-kerroksisia taloja pienille tonteille niin sitä pinta-alaa jää piha käyttöön enemmän?
Ja tämä talonsuunnittelu riippuu ihan siitä että miten se tontti on kaavoitettu. Voi olla ihan tarkalleen kaavassa määrätty että millaisen talon saa rakentaa.