MIESTEN ADOPTIO-OIKEUS
Onko YKSINÄISILLÄ miehillä adoptio-oikeus ? Yksinäisillä naisilla kylläkin, mutta entäpä miehet ? Jos on niin onko kovin uus juttu, koska ei siitä kauan ole kun mies yksinään ei saanut adoptoida, eli milloin olis tällänen tullu ?
En mistään ole löytänyt täysin luotettavaa vastausta tähän ja ajankohtaista, eli olisko teillä nyt ihan 1000% varmaa tietoa.. ?
Kommentit (5)
adoptiota koskevissa teksteissä puhutaan adoptiovanhemmista tai -vanhemmasta. Luulisi puhuttavan suoraan adoptioäidistä, jos miehet eivät voisi yksinään adoptoida.
Eri asia vain on, että kuinka helposti adoptio oikeasti toteutuu, koska pariskunnillekin adoptio on erittäin pitkä prosessi ja he ovat ykkösvaihtoehto yleensä lapselle perheeksi. Voi olla ettei kaikki maat hyväksy mieshakijoita?
Homoparien kohdallakin adoptio-oikeus perheen ulkopuolisten lasten kohdalla on enimmäkseen minusta muodollisuus, koska tosiasiassa adoptio olisi heille niin hankalaa että se tuskin monen kohdalla toteutuisi. Halukkaita vanhempia on niin paljon enemmän kuin lapsia, joten tavalliset kahden vanhemman (miehen ja naisen) perheet menevät yleensä muiden edelle ja muille lapsia tulee enemmän tai vähemmän satunnaisesti nykyään. Tuskin kovin moni kansainvälisen adoption kontaktimaa edes hyväksyisi homopareja hakijoiksi ollenkaan.
adoptoi lapsen. Ainakaan 1990-luvun lopussa ei yksinäinen mies ollut adoptoinut ulkomailta lasta, siis täällä Suomessa toimivien adoptiotoimistojen kautta.
Useat maathan eivät adoptoi lapsia yksinäisille miehille, joten tämä on ongelma näiden miesten kohdalla.
En tiedä onko yksinäisiä miehiä saanut Suomesta adoptoitua itselleen vieraita lapsia, orvoksi jääneitä sukulaislapsia yms. on varmasti yksinäiset miehetkin adoptoineet.
Adoptoida voi mies tai nainen ihan yhtä lailla. Milloin on ollut sellainen laki, ettei mies saa adoptoida?
No joskus meille yhteiskuntaopin tunnilla on näin opetettu, ilmeisesti ihan väärin sitten ! :o Siksi olen aina luullut ettei miehet voi adoptoida.