Myyjä! Miksi heität roskat lattialle roskakorin viereen?
Onko teillä kotonakin roskat lattialla? Terveisin myymäläketjun johtaja.
Kommentit (6)
ja mulla on tärkeempääkin tekemistä kuin olla pilkuntarkka jossain tällasessa jutussa. T: Myyjä
Myyjien taustalta löytyy heikkotasoisia koteja.
Ei niitä kiinnosta meneekö joku roska lattialle vai roskikseen. Ei ole myyjän tehtävä miettiä sellaista. Siivoojat on sitä varten, että ne sitten siivoo ohi menneet. Näin voi myös osoittaa olevansa asteen verran parempi kuin joku säälittävä siivooja.
...mutta eräs toimistoihminen heitteli pureskeltuja purukumeja pitkin lattioita. Toisella toimistotyypillä oli tapana rullailla teipistä pieniä tahmeita palloja ja nakella niitä roskakorin ympäristöön.
t. entinen siivooja
niin ei tosiaan ollut aikaa sihdata esim. kuitteja sinne roskikseen. En ole mikään koripallotähti, joten joskus meni ohi. Tauolle lähtiessä tai viimeistään illalla keräsin sitten kaikki lattialla olevat kuitit roskikseen ennen sen vaihtamista. Eihän pari kuittia lattialla sinällään haittaa, kun asiakkaat eivät niitä näe. Jos teillä on sellaisia törkymöykkyjä myyjinä, että roskat jäävät lattialle, niin kannattanee ohjeistaa tarkemmin.
Ravintolatyöntekijät harrastaa samaa. Iso roskis ei oo edes puolillaan roskia, lattialla roskiksen vieressä sitäkin enemmän. Kai tommonen menee huonon sihdin ja kiireen piikkiin.
T. entinen siivooja