G: Parhaat suunnitelmasi esikoista odottaessa
Aioin ehdottomasti: täysimettää 6kk, käyttää ainoastaan kestovaippoja ja tehdä kaikki lastenruoat alusta loppuun itse.
Kuinka kävi: Lapsi 8,5kk on ollut alusta saakka pulloruokittu, istuu olohuoneen lattialla kertiksissä television ääressä, että jaksaa hermostumatta edes 5min ja juuri äsken syötiin purkista jopa hedelmäsosekin.
Kommentit (4)
varauduin todella hankalaan ensimmäiseen vuoteen.
Tulos: vauva nukkui kolmekuisena 8-9 tuntia öisin putkeen, imetys oli ihanaa, lenkkeilin vaunujen kanssa tuntikausia päivässä ja nautin äitiydestä. Kestovaippoja en edes kokeillut, soseet ja purkkiruoat on tosi helppoja.
Suosittelen rentoa asennetta ja ennen kaikkea: naiset, luottakaa itseenne!
20cm korkean paperiläjän kansioihin, koska sehän on äitiysLOMA, ja kai siinä nyt muutakin ehtii kuin sitä vauvaa paapoa.
Paperit on edelleen mapittamatta, nyt lapsia jo kaksi... Ei taida olla hommalla enää kiire.
-tavoitteena imetys, mutta vauva saa myös pullosta maitoa, että äiti pääsee välillä esim. viihteelle tai omiin menoihin :) elämän ei katos tarvitse muuttua vauvan myötä ;)
-vauva nukkuu omassa söpössä pinnasängyssään, joka nätisti laitettu, pinnasuojukset ja verhot ja kaikki.
-on se kumma miten naiset muuttuu ihan sekopäisiksi lasten myötä, antaa kaiken lapselle periksi, tai että lapset on koko elämä, "en ymmärrä sellaisia äitejä".. :D
Ja kuinkas sitten kävikään esikoisen myötä:
-imetys onnistui ja imetän sitten yhä (lapsi 9kk) eikä loppua näy :D vauva ei koskaan suostunut juomaan pullosta
-joten olin todella,todella sidottu lapseen koko pikkuvauva-ajan, eipä päässyt tämä äiti sitten viihteelle entiseen malliin, kerran käväissyt baarissa tänä aikana :)
-vauva alkoi nukkumaan omassa pinnasängyssään alkuyön vasta 8kk iässä, siellä ei suostunut nukkumaan aiemmin lainkaan. Eli perhepedissä mennään. Meinattiin jo myydä koko pinnasänky pois nurkasta pölyttymästä..!
-ja kas kummaa miten se lapsi todellakin on tärkeä ja rakas, nyt ymmärrän niitä "sekopäisiä" äitejä,kun minusta tuli juuri sellainen äiti kun "pelkäsinkin" :)
Eli hyviä suunnitelmia voi olla, todellisuus onkin sitten jotain aivan muuta :) mutta en valita, ihmisenä kasvuahan tämä äidiksi tulo on ollut.
Pidän hyvän päivärytmin, aamulla heti vaunulenkille jne. .....iltapäivällä vielä yöpuku päällä..