APUA!!! Lasagnekastikkeeseen tuli liikaa suolaa!! Miten saan sen pois?
Teen lasagnekastiketta ja siihen tuli vahingossa liikaa suolaa!!! En voi tehdä uutta kastiketta! Miten saan tuosta suolaa pois? Apua!!!!
siinä on jauhelihaa, tomaattia, sipulia, valkosipulia!!!!
Kommentit (14)
imee suolaa kastikkeesta. Ja voit toki pelastaa tilannetta jättämällä valkokastikkeen suolatta kokonaan.
kaada siitä siivilän läpi n. puolet kastikkeesta erilleen, ja korvaa se määrä uudella nesteellä ja suurusteella.Näin muita aineksia ei mene hukkaan.
Lisätä voit esim. kermaa, tomaattisosetta, maissia, papuja.
Ei siitä mitenkään suolaa pois saa, mutta teet kaksinkertaisen kastikkeen ja pakastat loput.
siellä muka auttaa? Ei mun makkarasopasta suola katoa, vaikka siinä perunaa onkin.
imee suolaa kastikkeesta. Ja voit toki pelastaa tilannetta jättämällä valkokastikkeen suolatta kokonaan.
Kyllä, pottu kiehumaan sinne niin se imee suolan.
T: Ravintola-alan ammattilainen
Ei varmasti katoa kun ei se pottu tietenkään määrättömästi suolaa ime, mutta jonkin verran. Vähentää siis suolaa keitinnesteestä imemällä sitä itseensä.
siellä muka auttaa? Ei mun makkarasopasta suola katoa, vaikka siinä perunaa onkin.
siellä muka auttaa? Ei mun makkarasopasta suola katoa, vaikka siinä perunaa onkin.
jotka sä sopassa sitten syöt :) Voi elämän kevät...
tekee korkeintaan saman, kuin minkä tahansa raaka-aineen lisääminen- laimentaa ihan lievästi. Ainoa ero, että pottu on helppo ottaa lopuksi pois..
Eli höpö höpö teidän pottu-konsteille.
Edelleen, jatkaisin kastiketta muilla aineksilla.
t. makkarasoppa
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Ruokamyytti+raaan+perunan+kyvyst%C3%…
Mä uittelin raakaa perunaa siellä ainakin vartin, sitten kaadoin lisää tomaattimurskaa (ilman suolaa) sekaan ja vettä ja keittelin... No on se vielä suolaisen makuista mutta en laittanut sitten yhtään suolaa juustokastikkeeseen (paitsi että juustossa on vähän suolaa...) ja sitten laitoin uuniin. Toivotaan ettei se ole ihan pilalla :(
Lasagnesta tuli kaikesta huolimatta tosi hyvää eikä ollut yhtään suolaisen makuista valmiina! :)
t. ap
Lasagnesta tuli kaikesta huolimatta tosi hyvää eikä ollut yhtään suolaisen makuista valmiina! :) t. ap
Yleensähän tuollaiset paistokset saa maustaa aika voimakkaasti että makua riittää valmiiseen ruokaankin.
kuin lisäämällä raaka-aineita, esim. tomaattimurskaa, tai ruskeaa kastiketta.