Minkä ikäiselle mielestänne barbit ovat?
Oma tyttöni (nyt 4 vuotta) on saanut jo vuoden vanhasta saakka lahjaksi, mutta vielä en ole niitä leikkeihin antanut, vaan salaa sujauttanut vaatehuoneen perälle. Mielestäni nuo sopivat ehkä 5-6-vuotiaasta ylöspäin, muut samaa mieltä?
Kommentit (9)
Vierailija:
vähän luonnollisemman näköisen nuken. Niitä saa lelukaupoista, ne ei ole merkkileluja, eikä sikis kalliitakaanBarbin voisin tingittäessä antaa 8-vuotiaalle mutta huomauttaisin kyllä nuken mittasuhteista
mä en halua että mun tytöstä tulee syömishäiriöinen
t. kakkonen
osaa vielä leikkiä. Vauvanuket kunniaan! lapset lapsina mahdollisimman kauan.
Lähempänä neljää vuotta alkoi leikkimään enemmän barbeilla ja leikkii edelleen, nyt 7v.
jos siis jo on avannut sen?? meillä tyttö sai 4-vuotislahjaksi yhden pelin, joka oli mielestäni suunnattu aika paljon isommille ja pakettien avaamisen jälkeen laitoin lahjan vaivihkaa kaappiin. Lahjoja tyttö sai varmaan yli 20 , mutta arvatkaa vaan tekikö hän seuraavaan viikkoon mitään muuta kun kysyi että mihin se peli hävisi. Otin sen sitten lopulta esiin ja varmaan kuukauden siitä oli joka päivä harmia, kun tyttö halusi pelata, muttei sitten osannut oikein ja heitti laudan päin seinää.... ja äitillä oli oikein mukavaa... =) niin että meillä tuo lahjojen piilottelu ei kyllä oikein onnistu..
Välissä oli tauko, että niitä pidettiin lapsellisena, mutta nyt niiillä tyttö ja kaverit taas näyttää leikkivän. Se muuttui, että prinsessasysteemit ei ole in, vaan pitää olla näitä " tavallisia" muotivaatteita.
Brazeja olen tarjonnut, ts kysynyt toivoisiko jne tässä pitkin matkaa, mutta tyttäreni on pahempi moralisti kuin minä, ei halua. Minusta niissä ei ole eroa barbiin, muuta kuin se, että barbilla on itse leikkinyt joten sen hyväksyy. Ihan samanlaisena objektihan sitäkin voi pitää, varsinainen 1950-luvun aivoton hunajapupu. Mutta onhan se myös itsenäinen urananinen, niin kuin ne mattelilla sanoo. Braz ei ole yhtään kummempi.
... barbeja... sain ekan vuonna 1968---:)
vähän luonnollisemman näköisen nuken. Niitä saa lelukaupoista, ne ei ole merkkileluja, eikä sikis kalliitakaan
Barbin voisin tingittäessä antaa 8-vuotiaalle mutta huomauttaisin kyllä nuken mittasuhteista