Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

kouvolan vatajapuisto?

Vierailija
23.08.2010 |

millaista asuinaluetta? kannattaako rakentaa sinne kun ei paikka kuntaa hyvin vielä tunne?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
23.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Alueella vain uusia omakotitaloja.

Ala-Vataja on rakennettu täyteen, siellä ei enää vapaita tontteja.

Alueen rajaa puisto ja Ylä-Vatajan puolella on paljonkin vapaita tontteja.

Tonttien kysyntä hiipui, kun kaupunki kaavoitti Ravilehdon alueen, joka oli ihmisten mielestä vetävä.



Alue on ihan mukava, vanhan Kouvolan mittapuun mukaan kyllä kaukana keskustasta, kävelee n. 30 min.

Koulu 2,5 km. Päiväkoteja Sarkolassa ja Eskolanmäessä.

Kauppoja lähellä useampikin. Uusi Kankaron K-supermarket ja Valintatalo.

Ja Prismaan ajaa autolla 3 min.



Alueella paljon lapsiperheitä. Kyllä minusta kannattaa rakentaa. Talon voi joutua paaluttamaan, mutta niin joutuu muillakin vanhan kouvolan alueilla, esim. Loikalanpelto. Uusi Mielakan alue taas vaatii räjäytystöitä. Että sellaista täydellistä rakennusmaata ei kyllä löydykään.



Vatajanpuisto on rauhallinen alue, ei läpikulkuliikennettä. Metsä vieressä ja pururata ja hyvät kevyenliikenteen väylät.

Vierailija
2/5 |
23.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuulosta ihan hyvältä paikalta meille. Hieman tuo paalutus pelottaa,lähinnä kustannukset. Onko niistä mitään tietoa?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
23.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta sen kyljessä on kyllä varsin vilkas Alakyläntie. Ja enemmän melua aiheuttaa rautatie. Mutta jos ei niitä ääniä pelkää, niin on tosiaan siistiä uutta aluetta.



Minä en nyt muista miten syvään siinä on jouduttu paaluttamaan. Niissä paalutuksissahan voi aina tulla yllätyksiä. Meillä talo on muualla, paalutussyvyys oli 18 metriä, ja homman hinnaksi tuli n. 12 000 euroa.

Vierailija
4/5 |
23.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Että tosiaan, junanradan unohdin.

Se kulkee lähellä, mutta en muistanut sitä, koska äänet ei kuulu sisälle. Eikä talo tärise tms.

Helteellä yöllä, kun ikkunat oli auki, niin tietysti kuului, mutta siihenkin tottui viikossa.

Toiset tietenkin pitää radan läheisyttä miinuksena.

Alakyläntie taas ei tuo mitään muuta kun plussaa, pääsee nopeasti Prisman ja Helsingin suuntaan. Se ei aiheuta melu tai liikenne ongelmia.



Ja meillä talo ei ole paalutettu. Riitti levennetty perustus. Se on täällä hyvin tonttikohtaista. Poraukset kannattaa teettää. Tosiaan ihan samalla tontilla voi vaihtua. Alueelle voi rakentaa alemmas pellommalle (oletettavasti pehmeämpää) tai metsän ja kallion läheisyyteen. Rakennusvirastosta kyllä mielellään kertovat asioista.

Meillä budjettiin lisättiin 10 000 € paalutuslisää, jota ei sitten tarvittukaan.

-2-

Vierailija
5/5 |
23.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

paljon kouvolassa on pakolliset lupa ja liittymä maksut teillä olleet?