Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kuinka helposti vauvaan tarttuu jos äidillä on flunssa?

Vierailija
20.08.2010 |

vauva siis 2.5kk ja imetän..suojaako äidinmaito kuinka hyvin, pitääkö mun vältellä pusuttelemasta? :( suulle siis en tietenkään pusuttele, mut poskille kyllä :)

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
20.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voihan se tarttua samalla tavalla kuin ihmisestä toiseen ylipäätään, vauvaa hoitaessa noita tartuntakontakteja on melkein mahdoton välttää. Käsidesiä ahkeraan, ja ehkei kannata nyt just kauheasti pusutella ;) Mutta imetys antaa kyllä ympärivuorokautista täsmälääkettä vauvallesi, niitä omia vasta-aineitasi jotka parhaillaan työskentelevät kehossasi tätä nimenomaista pöpöä vastaan. Sen takia vauva saattaa nyt haluta käydä tavallista tiuhempaan rinnalla lääkitsemässä itseään (fiksuja otuksia kun ovat).



Mutta tuleehan niitä, flunssia pienelle, jos ei nyt niin joskus taatusti. Toipumista! :)

Vierailija
2/3 |
20.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikä vain äidin flunssalta vaan myös ulkopuolisten.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
20.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

esikoista kuin muutaman kuukauden, olin ihmeissäni, sillä oma flunssani ei koskaan tarttunut vauvaan. Samoin on käynyt kakkosen kanssa, jota kylläkin olen täysimettänyt.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yhdeksän seitsemän