Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä tehdä kun olen tullut tieni päähän työelämässä?

Vierailija
28.08.2010 |

Olen naisvaltaisella alalla, tarkennettakoon että sosiaalialalla, ja johtavassa asemassa. Ongelmaksi on muodostunut se, että palkkani on käytännössä nyt niin hyvä kuin se voi olla, enkä juurikaan enää voi vaihtaa työpaikkaa, koska samantasoista kuin nykyinen ei juurikaan ole tarjolla ja "huonompiin" en halua pelkästään huonomman palkan vuoksi mennä.



Ongelma on siis palkka, en voi enää ansaita enempää ja nytkin saan vain reilut 3000e/kk eli ei ole hurraamista, ottaen huomioon koulutukseni ja kokemukseni. Pitäisikö harkita uranvaihtoa vai hiljaa tyytyä osaansa?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
28.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaihda yksityiselle ja miesvaltaiselle alalle johtotehtäviin. Ala rohkeasti katsomaan työpaikka ilmoituksia aivan avoimella mielellä. Äläkä missään tapauksessa jumita enää siellä sosiaalipuolen ilmoituksissa. Yksityisellä saat puolet enemmän palkkaa kuin julkisella vähemmällä työllä. Ja jos haluat eteenpäin valitse iso kansainvälinen firma, niissä on tilaa edetä sekä sivusuunnassa, että eteenpäin.



Hakemuksissa kannattaa painottaa sitä johtamiskokemusta ei sosiaalialaa.



Tsemppiä uuteen elämään.

Vierailija
2/2 |
28.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tosiaan ollut ajatellutkaan, että työkokemusta voisi painottaa noinkin. Voisin käytännössä hakea muualle esim. henkilöstöhallintotehtäviin?! Vau, täytyy ruvetakin katselemaan. Ehkäpä se ura urkenee sittenkin vielä muualla!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kuusi kaksi