Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mistä iästä lähtien olette antaneet lapsellenne ihan samaa ruokaa

Vierailija
11.08.2010 |

kuin itsellenne? Siis oli tarjolla mitä vain? Välittämättä suolasta jne. Tai mistä iästä ei voi enää olla antamatta esim. hampparia jos itse vetää, kun protesti on niin iso?

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
11.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

joten vuoden ikäisestä lapsi on saanut samaa ruokaa, kuin me aikuiset. Lapsi on myös sieltä vuoden ikäisestä asti pontevasti vaatinut saada maistaa kaikkea, mitä me vanhemmat syömme, joten olen kyllä antanut esim. hampurilaista (jota syömme ehkä 3-4 kertaa vuodessa) maistaa hieman. Karkkia tms. herkkuja en syö lapsen nähden, kun en halua lastani, joka on nyt 1,5-vuotias, vielä niihin tutustuttaa.



Mutta meillä on lapsi maistellut fetajuustot, oliivit, chili con carnet, jalopenot, suolakurkut jne. Kaikesta ei ole toki pitänyt, mutta lähes kaikkea olen antanut maistaa.

Vierailija
2/10 |
11.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

se on niin pientä, että sen kestää vauvakin. Siitä asti, kun meillä lapset on kiinteitä syöneet eli 6kk alkaen, ovat he syöneet samaa suokaa kuin muu perhe. Tosin meillä vain ja ainoastaan sormiruokaillaan, että jos muu perhe syö kasvissosekeittoa, niin vauva on sanut samat kasvikset keitettyinä näppeihinsä. Vähän soveltaen, mutta pääsäntöisesti aina samaa ruokaa.



Hampurilaisia meillä ei syödä, joten sitä en ole koskaan miettinyt, mutta jos ollaan ravintolassa, niin vauvalle kootaan muiden annoksista lautasellinen, jonka syö. Ja aina olen antanut maistaa, kun on halunneet.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
11.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

6 kk iästä erikseen tein jotain soseita erikseen, jos muu ruoka lapselle hankalaa syödä esim. täytettyjä paprikoita lisukkeineen.

Vierailija
4/10 |
11.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siinä vuoden iässä on siirrytty samaan kuin koko perhe, tietty ihan pienelle ei ole ihan niin vahvoja mausteita annettu eli esim. jos ollaan tehty tacoja, vuoden ikäiselle olen ottanut sivuun paistettua jauhelihaa ennen kuin olen pistänyt siihen tacomaustetta jne.

Vierailija
5/10 |
11.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

on syöty samaa ruokaa muiden kanssa.

Vierailija
6/10 |
11.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

lähtien, mutta lisään ruokaan suolat ja muut mausteet, kun olen ottanut lapselle ekaksi. En anna mitään rasvaisia herkkuja lainkaan. Jos saa suikaleen suklaata jos syön hänen nähtensä itse, ei muuten. Meillä isovanhemmat antavat ns. helpommin kaikkea.



Lapsi on nyt 2,3 v.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
11.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun hän oppi sanomaan "NAK-KI" :)

Vierailija
8/10 |
11.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ymmärrän että suola ei ole hyväksi pienelle lapselle, mutta miksi et anna muiden mausteiden olla? Lapsihan oppisi uusia makuja siten paremmin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
11.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehkä n. 1,5v lähtien oon antanut ihan normaalia päivällisruokaa muokkaamatta sitä erikseen lapselle MUTTA samoihin aikoihin aloin kyllä itsekin kiinnittää huoniota ruoan suolamäärään, joten samalla tulee nyt itsekin syötyä terveellisemmin. Mitä nyt mies yleensä kuorruttaa oman annoksensa suolalla, tuo tampio :D



Nyt 3v saa kyllä maistaa kaikkea mitä mekin syödään, mutta esim. fetajuusto tai oliivit ei ole ollut erityinen hitti... Nyt vasta pitää olla varovainen omien herkkujen suhteen, aiemmin tuo ei vielä tajunnut vaatia osaansa.



JATKOKYSYMYS: mistä iästä alkaen voi vauvalle antaa esim. ruokakermaan tehtyjä kastikkeita ym. tavallista maitotuotetta? 10kk? Ois niin ihanan helppoa kun vois syödä ihan samoja kuin mekin ilman erillissäätöä... Voihan sitä aina ottaa tyyliin kanapaloja tai jauhelihaa erilleen ennen maustamista, mutta jonkin kastikkeen se kuitenkin niille tarvii, ei ne ihan kuiviltaan mene alas. Nyt oon 8-kuiselle sekoitellut niitä aineksia vauvapiltteihin, tyyliin puolikas 5-6kk-purkki, johon mukaan ruokalusikallinen paistettua jauhelihaa ja pari rkl täysjyväpastaa. Muussatun perunan kanssa uppoavat myös, mutta uusia perunoita ei viitti alle vuosikkaalle antaa, joten nekin on nyt vähän tauolla. Muita ideoita?

Vierailija
10/10 |
11.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ruoanlaitossa 10 kk:n iästä alkaen, eli just esim. tuota ruokakermaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kaksi yhdeksän