Olisiko sinusta tällainen verhoratkaisu hassu?
Asutaan ekassa kerroksessa, ja olen tosi kyllästynyt siihen, kun kaikki ohikulkijat tuijottavat ikkunasta sisään. Päiväsaikaan ei viitsisi aina verhot edessäkään olla. Olisiko sinusta hassun näköistä, jos laittaisin makuuhuoneen ja olohuoneenkin ikkunaan tavallisten verhojen lisäksi kapan ikkunan alareunaan?
Kommentit (6)
Eikös ikkunoihin saa sellaisia ulospäin peilaavia kalvoja, jolloin ulkoa ei näe sisälle mutta sisältä näkee ulos?
ei ole kappa nimeltään, mutta... vanhan tavan mukaan ikkunoissa oli ylä- ja alaverhot erikseen, kerrostaloissa näkee harvemmin, mutta maalla vanhemmissa taloissa perinteistä verhomallia käytetään edelleen.
Tarpeen mukaan voi jokainen laittaa sellaiset verhot kuin itse haluaa, katselkoon toiseen suuntaa, jos jotakin häiritsee!
Itse harkitsisin kalvon kiinnittämistä ikkunaan; siis sellaisen josta valo tulee kyllä läpi, mutta ulkoapäin ei näy sisään.
valoverhokin on 1 ratkaisu, ja ikkunakasvit
en ole kuullutkaan noista kalvoista, täytyy käydä katsomassa jossakin. Sopiikohan ne vanhan talon ikkunoihin, vai tuleeko sellaista muovisen tai keinotekoisen näköistä. Valoverhot voisi varmaan kokeilla olohuoneeseen. ap
mutta sisältäpäin ei näy. Kysy markiisiliikkeestä!
mutta ärsyttävämpää on ihmisten tuijotus asuntoon. Joten kyllä kappa voisi olla ihan ratkaisu tai sit liimaat sellasen muovin vaikka puoleenväliin ikkunaa niin ei näy ulkoa sisään mutta sisältä on näkyvyys ulos.