nyt on pakko kehua poikaani!
ihanaa kun kerrankin tuli positiivisia uutisia :) kävin hakemassa lapseni eskarista ja eskarin ope tuli heti kertomaan,että kun pojat olivat pelanneet pihassa sählyä ja muiden lähdettyä meidän poju oli jäänyt yksin keräämään heidän jälkensä pois..oli vaan sanonu,että ei näitä tälleen saa jättää ja alkanu siivoamaan..oli saanut sitten opettajilta pienen palkinnon oma-aloitteellisuudestaan.ihanaa että joku oppi mennyt pikkumiehelle päähän :)
Kommentit (5)
No annas, kun määkin kehun poikaani. Tokaluokan alkajaisiksi vetäsi puolentoista sivun aineen kesälomastaan. En ollut älynnyt, että osaa jo lauseita edes muodostaa ;)
Juu ja tiedän, että toisten 4v piltit jo lukee ja kirjoittaa, mutta olen heidän puolestaan iloinen.
Olen ammattiopistossa (entinen ammattikoulu) opena ja suurella osalla jälkiensä korjaaminen on hakusessa.
Opetan kokkioppilaita ja täytyy sanoa, että aloittavilla ryhmillä on paljon opittavaa ihan perusasioissa. Osa oppilaista hallitsee valmiiksi omien jälkiensä korjaamisen, osaa on ohjattava ja joitakin jopa komennettava tiukasti.
Jotkut pyrkii lusmuamaan.
ja kaikki kun kehittyy niin eri vauhtia :) meidänki poika on ollu aina kauhean arka..oli niin kiva kuulla,että on muut pojat ottaneet ensinnäkin peliin mukaan saatikka sitte oli saanut opelta kehut..
ja voi miten lapset on ylpeitä itsestään kun tajuavat tehneensä hyvän teon tai oppineensa jotain uutta :)
oispa mullakkin tuollaisia poikia...vaan ei ole!sotkevat vaan ja vihaavat kaikkia siivoustöitä
Minullakin on eskaripoika, ja kohta lähden häntä ja siskoaan kotiin hakemaan.